دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

طب اورژانس رشته ای تخصصی برای پاسخ به نیاز مردم

 | تاریخ ارسال: 1400/3/9 | 
طب اورژانس رشته ای تخصصی برای پاسخ به نیاز مردم
طب اورژانس رشته ای تخصصی برای پاسخ به نیاز مردم
ماموریت رشته تخصصی اورژانس ارائه خدمات به موقع و حیات بخش، کم کردن هزینه های بیمارستانی و تعیین تکلیف بیماران، انجام خدمات و جراحی سرپایی با استفاده از دانشهای ضروری اکثر رشته های تخصصی مانند جراحی، ارتوپدی، قلب، عفونی، اطفال و چشم است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر نادر توکلی؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در دنیا نیاز به خدمات اورژانس بحثی است که نه سن، نه جنسیت و نه نژاد و کشور می شناسد و هر انسانی ممکن است در طول زندگی به این خدمات نیاز پیدا کند.
وی با بیان اینکه خدمات طب اورژانس هم در محیط خارج از بیمارستان و هم به شکل تخصصی در بیمارستان ارائه می شود، افزود: دو الگو در خدمات فوریت های پزشکی در دنیا مرسوم است. یک الگو ارائه خدمات تخصصی در محیطی که فرد دچار حادثه شده که از آن به عنوان الگو فرانسوی آلمانی یاد می شود که البته نظام های سلامت به این نقطه رسیدند که هزینه های اجرای این الگو بالا است.
دکتر توکلی ادامه داد: بنابراین به سراغ الگوی دیگری رفتند و در الگوی جدید، افرادی تربیت شدند تا به عنوان تکنسین های فوریت های پزشکی مانند یک پرستار با حضور در صحنه حادثه، درمان های اولیه را انجام دهند، شرایط بیمار را تثبیت کنند و بیمار را به اولین مرکز درمانی برسانند.
وی با اشاره به هزینه فایده مطلوب الگوی دوم، گفت: بر اساس همین الگو  اورژانس ۱۱۵ در سال ۱۳۵۵ شروع به کار کرد اما به مرور زمان نیاز به خدمات اورژانس تخصصی تر شد. یعنی این نیاز به وجود آمد که افرادی برای ارائه خدمات تخصصی در اورژانس تربیت شوند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: بنابراین رشته ای به نام طب اورژانس ایجاد شد که متخصصین آن، حداقل دانسته های اکثر رشته های تخصصی مانند جراحی، ارتوپدی، قلب، عفونی، اطفال، چشم و ... را در کنار هم داشته باشند.
وی با اشاره به عمر هفتاد ساله طب اورژانس در دنیا، خاطر نشان کرد: دلیل شکل گیری این رشته تخصصی پاسخ به نیاز مردم بود.
دکتر توکلی با بیان اینکه رشته طب اورژانس از سال  ۱۳۸۰ در ایران راه اندازی شده، افزود: متخصصین اورژانس علاوه بر اینکه بخش عمده ای از طبابت بالینی را انجام می دهند، وظیفه مدیریت اورژانس را نیز بر عهده دارند.
وی مهارت های ارتباطی و توان ایجاد روحیه همکاری و کار گروهی در کارکنان را به عنوان ویژگی های یک متخصص طب اورژانس برشمرد و تاکید کرد: هدف این رشته تثبیت به موقع، اقدامات حیات بخش، ارائه خدمات تخصصی و در کنار اینها آرامش بخشیدن و احساس امنیت به بیمار است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این مطلب که رشته طب اورژانس رشته حاکمیتی و بیمارستانی است، افزود:  جا دارد یادی کنیم از شهدای سلامت در حوزه متخصصین طب اورژانس و تشکر ویژه از جامعه بزرگ متخصصین اورژانس که خدمات بسیار زیادی در دوران همه گیری کرونا به مردم ارائه دادند.
وی گفت: با توجه به اینکه بخش‌های اورژانس جزء بخش‌های پر ریسک و پر خطر هستند، در پانزده ماه گذشته، حدود ۴۰ درصد متخصصین طب اورژانس مبتلا به کرونا شدند.
دکتر توکلی خاطرنشان کرد: متاسفانه این رشته مورد بی مهری است به دلیل اینکه سختی شغلی این رشته در نظر گرفته نشده و همین موضوع موجب شده علاقه و تمایل پزشکان به این رشته کم بشود. به طور قطع اگر با حمایت وزارت بهداشت، شرایط و امنیت شغلی بیشتری برای متخصصین طب اورژانس فراهم شود و طب اورژانس یکی از اولین انتخاب ها در آزمون دوره دستیاری خواهد بود.
وی یادآور شد: در کل کشور ثابت شده است که این رشته در کم کردن هزینه های کلی بیمارستانی و تعیین تکلیف بیماران در اورژانس، انجام خدمات و جراحی سرپایی و در نهایت خدمات به موقع و حیات بخش بسیار موثر است.
دکتر توکلی با بیان این موضوع که پایه راه اندازی رشته طب اورژانس در کل کشور دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده است، گفت: اولین مرکز در سال ۸۰ در بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) دانشگاه علوم پزشکی ایران راه اندازی شد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان افزود: هم اکنون بالغ بر ۱۵۰۰ متخصص طب اورژانس در کشور داریم اما متاسفانه تعداد دانشجویان و دستیاران تخصصی در این کشور بسیار کم شده اند که علت آن عدم تمایل به این رشته است و در سه سال آینده شاهد کاهش تعداد قابل توجهی از متخصصین طب اورژانس خواهیم بود و اگر تمهیداتی در نظر گرفته نشود در آینده تهدید بسیار بزرگی برای نظام سلامت خواهد بود.
پایان خبر
المیرا ترنیان


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 205 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر