دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ پاسخ به هموطنانی که فقط دنبال تزریق واکسن وارداتی‌اند

 | تاریخ ارسال: 1400/3/18 | 
پاسخ به هموطنانی که فقط دنبال تزریق واکسن وارداتی‌اند
در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛
پاسخ به هموطنانی که فقط دنبال تزریق واکسن وارداتی‌اند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و عضو ستاد کرونای استان تهران گفت: افرادی که در فضای مجازی در رابطه با تاخیر تزریق دز اول و دوم واکسن ابراز نگرانی کردند، باید بدانند تاخیری در واکسیناسیون رخ نمی‌دهد و اگر هم رخ دهد در اثربخشی آن تاثیری ندارد.
جلیل کوهپایه‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و عضو ستاد کرونای استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره اینکه گفته می‌شود، برای تزریق دز دوم، پایگاه‌های واکسیناسیون با کمبود واکسن مواجه هستند، بیان کرد: از ابتدا چهار نوع واکسن در ایران شروع به تزریق شد؛ اسپوتنیک، بهارات هند، سینوفارم و آسترازنیکا که همه‌ی اینها غیر از اسپوتنیک که دوز یک و دو آن با هم تفاوت دارد، تفاوتی در نوع دز یک و دو آنها وجود ندارد.
وی ادامه داد: واکسن اسپوتنیک بیشتر برای کادر درمان مورد استفاده قرار گرفت و واردات آن نیز ادامه خواهد داشت، اما مسئله‌ای که وجود دارد، این است که ما تعدادی واکسن آسترازنیکا تزریق کردیم و ترجیح این است که برای دز دوم هم به افراد از همان آسترازنیکا تزریق شود، اما با توجه به وضعیت فعلی این امکان وجود دارد که فاصله زمانی بین تزریق اول و دوم کمی بیشتر طول بکشد، که در این رابطه نگرانی وجود ندارد.
کوهپایه زاده افزود: اینطور نیست که اگر فاصله‌ی بین تزریق از مدت مشخص بیشتر شد، اثر بخشی دز اول کم شود، چیزی که الان در بازار بیشتر است و بیشتر هم وارد می‌شود، سینوفارم است، بیشترین واکسنی که به گروه سالمندان تزریق شد هم از سینوفارم بود.در مجموع جای نگرانی نیست و واردات ادامه خواهد داشت.
او ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر مشکل عمده‌ای نداریم، ادامه داد: امیدواریم با آمدن واکسن در این هفته‌ که احتمالاً بالای دو میلیون دوز وارد می‌شود، طبق برنامه همه چیز جلو رود و فقط ممکن است در این مدت نوبت تزریق واکسن فردی که به طور مثال امروز است به شنبه آینده موکول شود، افرادی که در فضای مجازی از این موضوع ابراز نگرانی کردند، باید بدانند تاخیری در واکسیناسیون رخ نمی‌دهد و اگر هم رخ دهد در اثربخشی آن تاثیری ندارد.
وی در مورد اینکه آیا با وجود کمبود واکسن برای تزریق دز دوم، آیا این احتمال وجود دارد، دز اول از یک واکسن و دوز دوم از واکسن دیگر تزریق شود، افزود: فرمولاسیون این واکسن‌ها با هم فرق دارد و ایمنی که در بدن ایجاد می‌کند با هم متفاوت است، طبیعی است که وقتی یک واکسن را از یک جنس تزریق می‌کنید، دز بعد هم از همان جنس باید باشد، مگر اینکه ایمنی واکسن‌ها و مکانیزم آنها مثل هم باشد.
کوهپایه‌زاده در مورد اینکه اگر در زمان توزیع واکسن داخلی، افرادی بخواهند واکسن خارجی دریافت کنند، تکلیف‌شان چیست؟ گفت: تا اطلاع ثانوی هر واکسنی که توسط سازمان جهانی و سازمان غذا و دارو تایید شد را مردم استفاده کنند و صبر نکنند تا واکسن دیگری بیاید، چون چنین دستوری در این شرایط فعلی دنیا وجود ندارد.اولین واکسنی که طبق مقررات و پروتکل به دست هر هموطن رسید، چه ایرانی و چه خارجی، حتما تزریق کنند.
وی در واکنش به درخواست برای صدور مجوز اضطراری واکسن کوو برکت، بیان کرد: باید بین مصرف عمومی و کارآزمایی تفاوت قائل شد، برای هر واکسن فازهای تست یک، دو و سه انسانی انجام می‌شود که فاز یک و دو واکسنی مثل برکت با کیفیت بالا و عوارض کم انجام شد و در فاز سوم تست انسانی هم، نتیجه‌اش ایمنی بالا بود و در رابطه با موضوع مورد اشاره هم باید بگویم، این کار را در خیلی از جاهای دنیا انجام می‌دهند، یعنی خیلی کشورها از همان شروع فاز سوم، تزریق عمومی هم انجام می‌دهند، هر چند که فاز چهارم، تزریق عمومی واکسن است.
کوهپایه زاده گفت: در فاز سه طبیعی است که داوطلب‌ها وسیع‌تر می‌شوند و در فاز بعد همه گروه‌های سنی و جنسی را شامل می‌شود و در این تزریق کسی که داوطلب می‌شود، از موفقیت فاز یک و دو اطمینان حاصل کرده است و حتما قبل از تزریق مشخصات لازم، بررسی و بعد تزریق انجام می‌شود.
وی در پایان در مورد نحوه‌ی ثبت نام داوطلبان، افزود: برای ثبت نام هر فرد می‌تواند به سایت همان واکسن مراجعه کند و اینکه چه تعداد داوطلب کافی است به روند مطالعه‌ی واکسن مربوط است و برای هر کدام متفاوت است.


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 504 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر