دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

گزارش نخستین روز اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی "تیتر ۱۲": وقتی به جای دانشجویان، تصاویری از نشریات سالن را پر کرده بود/ کرونا مانع فعالیت‌های نشریاتی نشد

 | تاریخ ارسال: 1400/5/18 | 
وقتی به جای دانشجویان، تصاویری از نشریات سالن را پر کرده بود/ کرونا مانع فعالیت‌های نشریاتی نشد
گزارش نخستین روز اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی "تیتر ۱۲":
وقتی به جای دانشجویان، تصاویری از نشریات سالن را پر کرده بود/ کرونا مانع فعالیت‌های نشریاتی نشد
نخستین روز از اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی "تیتر ۱۲" با حضور مسؤولان و مدیران فرهنگی دو وزارتخانه بهداشت و علوم و مهمانان ویژه‌ فعال در حوزه رسانه و با حضور تعداد محدودی از دانشجویان برگزیده این دوره از جشنواره با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در حالی برگزار شد که خبری از حضور گرم و شلوغی بچه‌ها نبود و طبق معمول برنامه‌های کرونایی دانشجویان از طریق فضای مجازی در این مراسم حضور داشتند و تعدادی از صندلی‌های سالن با تصاویری از نشریات پر شده بود.
به گزارش مفدا، نخستین روز از اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی "تیتر ۱۲" یکشنبه ۱۷ مرداد ماه به میزبانی وزارت بهداشت و معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
این مراسم همانند تمامی مراسمات رسمی کشور با قرائت زیبای قرآن همراه شد و با طنین افکن شدن سرود جمهوری اسلامی ایران، رسما آغازیدن گرفت.
در ادامه رضا رفیع به عنوان مجری برنامه پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خیرمقدم گویی به مهمانان ویژه و حاضران در سالن، روز خبرنگار را به کلیه خبرنگاران کشور تبریک گفت و کار خبرنگاری را شغلی پر از خطر و لبریز از عشق برای بیان حقایق و واقعیات عنوان کرد.
 او با اشاره به این بیت که "جان نباشد جز خبر در آزمون، هر که را افزون خبر جانش فزون"، وجود خبرنگاران را عاملی در مسیر اطلاع رسانی صحیح دانست و شعار دوازدهمین دوره از جشنوارع سراسری تیتر ۱۲ را مبتنی بر "عینیت در خبر"، "انصاف در تحلیل" و "آزادی در بیان" را لازمه اطلاع رسانی صحیح دانست.
سخنران اول این مراسم کسی نبود جز دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رییس شورای سیاستگذاری جشنواره تیتر ۱۲ که به روند برگزاری این دوره از جشنواره به میزبانی وزارت بهداشت اشاره کرد.
وی با اشاره به اینکه مطبوعات از ارکان مهم گسترش فرهنگ و اندیشه و از مهمترین ابزارهای ارتباط جمعی است، گفت: با وجود سیطره رسانه‌های پیشرفته و تکنولوژی‌های نوین که مرزهای جغرافیایی و سیاسی را از میان برداشته، مطبوعات همچنان جایگاه خود را به عنوان منبع ارتباطی و اطلاعاتی حفظ کرده است. از مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی یاد می‌کنند و زمانی این جایگاه حفظ می‌شود که رسانه در زمینه اطلاع رسانی به صورت روشن، شفاف، جامع و آگاهی‌بخش و متناسب با شرایط اجتماعی با نقد صریح صاحبان قدرت بدون غرض گام بردارد.
لاری با اشاره به اینکه مطبوعات ابزاری در دست صاحبان قدرت و ثروت نیست، خاطر نشان کرد: مطبوعات نه ابزاری در دست قدرت که راهنمایی برای همه مردم هست و اگر ناکارامد شود اثر خود را روی ارکان مختلف جامعه نشان می‌دهد. برگزاری این جشنواره فرصتی است که این پیام را ابلاغ کنیم که سرمایه اصلی هنر رسانه، اعتماد عمومی است و این جز با اعتنا به ارزش‌ها و اعتقادات اکثریت جامعه با حفظ کرامت و شرافت و صداقت در بیان، عینیت در خبر و انصاف در تحلیل و آزادی در بیان حاصل نمی‌شود. این جشنواره فرصت مغتنمی است که یاداور شویم که مطبوعات آزادی خود را در گروه حفظ آزادی مردم و تقویت مبانی ارزشی جامعه می‌بینند و این رسالت مطبوعات زمانی زیباست که از دل دانشگاه بیرون بیاید، چرا که دانشگاه مبداء تحولات جامعه و بستر انسان سازی است.

مشروح کامل سخنرانی معاون وزیر بهداشت را با کلیک روی متن دنبال کنید.
 
در ادامه بیانیه هیأت داوران جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی "تیتر ۱۲" توسط محمد مهاجری قرآئت شد
 
در این بیانیه آمده است: در زمانه‌ای که فناوری‌های دیجیتال در دسترس بسیاری از دانشجویان است آنان تلاش کرده‌اند که علاوه بر تولیدات متنی و چاپی از ظرفیت صوت و تصویر نیز بهره گیرند و آثار خود را از شبکه‌های توزیع جایگزین همچون رسانه‌های اجتماعی به مخاطبان برسانند که این نکته خود نشان از اهمیت فضای مجازی و تاثیر آن در شفاف سازی دارد.  همچنین در این دوره از جشنواره، شاهد نوآوری‌های سازنده‌ای بودیم و ۴ رسته صفحات اینستاگرام، موشن‌گرافی، فیلم خبری و  اپلیکیشن‌های اطلاع‌رسانی برای اولین‌بار به بخش مجازی، رسته اینفوگرافیک به بخش آثار برگزیده اضافه شد.
 https://www.mefda.ir/d/2021/08/08/4/688169.jpg
اعلام اسامی برگزیدگان بخش "آثار برگزیده" در ۲۶ رسته در بخش‌های مختلف این مراسم در روز نخست انجام شد که بر این اساس علاقمندان می‌توانند اسامی برگزیدگان این بخش را با کلیک روی متن مشاهده کنند.
 دکتر علامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم سخنران دوم این مراسم بود که عرصه رسانه را یک سرمایه هنری، فرهنگی و نمادین دانست.
 وی بیان داشت: وقتی به سابقه و گذشته این رخداد مهم فرهنگی و اجتماعی در فضای دانشگاه و نظام آموزش عالی کشور نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که هر چه جلوتر آمده‌ایم غنای جشنواره بیشتر شده و پنجره‌های جدیدی گشوده شده است. اگر بخواهیم تغییرات اجتماعی و فرهنگی جامعه را معنا کنیم، یکی از بسترهایی که باید به آن ورود کنیم عرصه رسانه و مطبوعات است. امروزه دیگر نمی‌توان بدون توجه به عرصه رسانه، تاریخ را بازنگری کرد و مورد خوانش قرار داد.
 مشروح کامل سخنرانی معاون وزیر علوم را با کلیک روی متن دنبال کنید.
 https://www.mefda.ir/d/2021/08/08/4/688416.jpg
 
در ادامه با حضور دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از همسر شهید محمود صارمی تقدیر به عمل آمد.
 
در این مراسم خدیجه روزبهانی برای دقایقیی پشت تریبون قرار گرفت و با انتقاد از روند واکسیناسیون در کشور بیان داشت: ممنونم که در این مراسم من را مورد تقدیر قرار می‌دهید اما واقعیت این است که امروز مردم خسته‌اند، کرونا خیلی نزدیک اومده است و ما هر روز داریم یک عزیزی را از دست می‌دهیم. از وزارت بهداشت می‌خواهم روندی را دنبال کند تا واکسیناسیون در کشور هر چه سریعتر پیش رود.
 
مشروح کامل سخنان خدیجه روزبهانی را با کلیک روی متن دنبال کنید.
 https://www.mefda.ir/d/2021/08/08/4/688369.jpg
 
در ادامه این مراسم از جلال رفیع پیشکسوت روزنامه‌نگار تقدیر به عمل آمد که به دلیل غیبت وی در این مراسم محمد رفیع پسرش این هدیه را دریافت کرد.
 جلال رفیع در سال ۵۲ وارد دانشگاه تهران شده و رشته حقوق خواند و وکیل پایه یک دادگستری شد. ولی دنبال کار وکالت نرفت.
سال ۵۸ وارد روزنامه کیهان شد و مدتی عضو شورای سردبیری آن بود. سال ۵۹ تا حوالی سال ۶۶ و ۶۷ عضو شورای سردبیری روزنامه اطلاعات هم بود.
مانند بسیاری دیگر، افرادی برای درگیرکردنش با کارروزنامه نگاری دخیل بودند. دعایی و دکتر ممکن در روزنامه اطلاعات و اسدالله نوری و دکتر هادی نجف آبادی هم در روزنامه کیهان از جمله مشوقان و دعوت‌کنندگان از او برای کار در روزنامه بودند
 آن سال‌ها روزنامه کیهان نیروی جدید می‌خواست. بنابراین رفیع هم واسطه‌ای شد برای آمدن دوستان دیگرش که آنها هم حقوق خوانده بودند.
 او می‌گوید: «از آنجایی که سابقه نوشتن مقاله و نویسندگی را از قبل انقلاب داشتم، گفتند که سرمقاله بنویسم. کتابهای اجتماعی سیاسی و مذهبی من در داخل و خارج دانشگاه به چاپ رسیده بود. به همان واسطه سرمقاله نویسی را قبول کردم.
 سال ۵۹ امام خمینی، دکتر ابراهیم یزدی را به عنوان نماینده خود در موسسه کیهان منصوب کردند. چون ابراهیم یزدی از دوستان بود و مسئول موسسه جدید کیهان شده بود؛ مدت کوتاهی با او کار کردم ولی به خاطر اختلاف سلیقه‌ها خداحافظی کرده و از کیهان رفتم.
 
 به دوستانم گفتم که هرکسی می‌خواهد بماند و هر کسی که نمی‌خواهد با من بیرون بیاید. محمود شمس که به ماشاالله شمس الواعظین معروف است در تاریخ سال ۵۸ و ۵۹ در صفحه مقالات با من همکاری داشت. او و سیدعباس معارف با من از کیهان بیرون آمدند. برخی دیگر هم مثل جهانبخش ناصر در کیهان ماندند
 خروج از روزنامه کیهان، دعوت دعایی را به روزنامه اطلاعات در پی داشت
 رفیع در این روزنامه هم سرمقاله می نوشت و به دنبال آن عضو شورای سردبیری هم شد
 او با اینکه سمت عضو شورای سردبیری داشته اما به قول امروزی‌ها آچار فرانسه هم بوده است. خودش می‌گوید: «روزنامه‌نگاری بعد از انقلاب در شرایطی شکل گرفت که موسساتی مثل کیهان و اطلاعات دچار مشکلات درونی و بیرونی شده و برخی یا بازنشسته و یا استعفا داده بودند. بنابراین نیاز به نیرو داشتند.
 از طرفی اوضاع کشور در آن شرایط بحرانی اوضاع ویژه‌ای بود و کسی که در آن تاریخ سرمقاله می‌نوشت، باید همه کار می‌کرد. یعنی گاهی خبرنگار می‌شد گاهی دبیر سرویس بود و گاهی ...  چون نهادهای زیادی  از هم پاشیده شده بود و از اول در حال شکل گیری بودند
 جلال رفیع ادامه می‌دهد:« قبل از انقلاب برادرم در روستایی نزدیک بابل معلم بود. یک بار همراه دوستانی از جمله علی معلم دامغانی به برادرم که در آن روستا بود سری زدیم. به برادرم گفتم که چه کاره‌ای گفت: وزیر آموزش و پرورش هستم و فراش مدرسه! منظورش این بود که تمام مراتب و مراحل بین این دو مقام را یکسره انجام می‌دهم. می‌خواهم بگویم که سردبیری و مقاله نویسی سال ۵۸ و ۵۹ و ۶۰ در روزنامه‌هایی مثل کیهان و اطلاعات که از نو رویش کرده بودند؛ شبیه سمت برادرم در روستا بود. پس برخی فکر نکنند که از راه رسیدیم و بر تخت و تاج سردبیری نشستیم! ما در اوضاع پرمسئله و بی‌امکانات آن روزها در سمت سردبیری و مقاله نویسی همه کار می‌کردیم
جلال رفیع جدا از کار روزنامه نگاری، از ۶۵ چندسالی عضو شورای فرهنگ عمومی زیرمجموعه شورایعالی انقلاب فرهنگی هم بود. در سال ۷۰ و ۷۱ هم  عضو هیات منصفه دادگاه مطبوعات شد. بعد از آن با چند نفر دیگر از دادگاه استعفا دادند. وی زمانی نیز عضو هیت موسس انجمن موسیقی ایران هم بود.
در ادامه گروه موسیقی دعوت شده به این مراسم دو اثر "من که فرزند این سرزمینم" و "بیا تا گل برافشانیم" پرداختند.
سخنرانی مهندس محمد حق پناه دبیر اولین دوره جشنواره نشریات دانشجویی بخش دیگر این مراسم بود که با تجلیل از پرسابقه‌ترین نشریه دانشجویی کشور و دکتر عاطفه حسین پور و دکتر محمد عزیزی زوج پیشکسوت نشریات دانشجویی کشور.
 
تقدیر از هوشمندی کارشناس برگزیده نشریات دانشجویی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دکتر مهرزاد لطفی رییس این دانشگاه نیز از برنامه‌های بخش‌های پایانی این مراسم بود. 
 
سخنرانی محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد به عنوان حسن ختام اولین روز از اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی "تیتر ۱۲" محسوب می‌شود.
 وی خطاب به خبرنگاران و دانشجویان فعال در عرصه نشریات دانشجویی گفت: هر چقدر کوتاه‌تر و ساده‌تر بنویسید با مخاطب امروز بهتر ارتباط برقرار می‌کنید. دلیل اینکه نشریات دانشجویی تا حدودی رونق سابق خود را از دست داده‌اند همین است که هنوز در دوران ارسال اطلاعات به سر می‌برند. آنچه خواننده نمی‌داند به او بگویید نه چیزی که می‌داند، تقاضای مخاطب را در نظر بگیرید و پدیده‌ها را با نگاه متفاوتی ببینید. در غیر این صورت بی‌تعارف بگویم که حذف می‌شوید.
 
معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد در ادامه اظهار داشت: چرا مردم برای روزنامه خریدن پول نمی‌دهند چون در سبد نیازهایشان نیست. چون چیزی را که می‌خواهند روزنامه به آنها نمی‌دهد و این کار مطبوعات را سخت کرده است. اما کار شما نشریات دانشجویی در دانشگاه‌ها سخت‌تر است چون مخاطب شما عامل نیست و از قشر نخبه جامعه است و در محیطی فعالیت می‌کنید که تولید علم و اطلاعات در آن انجام می‌شود و خواننده شما متقاضی خواندن و فراگیری بیشتر است و باید در سطح بالاتری عمل کنید./انتهای پیام
 


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 593 بار   |   دفعات چاپ: 12 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر