دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

در گفتگو با مهدی باسخواه برگزیده نخست رسته مقاله علمی ، تخصصی و نشریه برتر جشنواره تیتر ۱۲ مطرح شد؛ مهمترین وجه تمایز جشنواره ، شفافیت در آثار و کارنامه مجزا برای نشریات دانشجویی بود

 | تاریخ ارسال: 1400/5/20 | 
مهمترین وجه تمایز جشنواره ، شفافیت در آثار و کارنامه مجزا برای نشریات دانشجویی بود
در گفتگو با مهدی باسخواه برگزیده نخست رسته مقاله علمی ، تخصصی و نشریه برتر جشنواره تیتر ۱۲ مطرح شد؛
مهمترین وجه تمایز جشنواره ، شفافیت در آثار و کارنامه مجزا برای نشریات دانشجویی بود
 نشریات دانشجویی حیطه‌ایست که می‌توان در آنجا نظرورزی کرد و از طریق آن به مسائل مختلف نگاه چندجانبه و انتقادی داشت.سواد رسانه‌ای از یک سوی به ما کمک می‌کند که به اطلاعات درست دسترسی پیدا کرده و از سوی دیگر هم بتوانیم این اطلاعات را به روشنی و درستی به دیگران انتقال دهیم.
مفدا ایران  -  آقای مهدی باسخواه دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران در دوازدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی «تیتر ۱۲» در رسته مقالات علمی تخصصی علوم پزشکی مقام اول را مقاله " او را به زندگی برگردان" کسب کرد.
در ضمن نشریه "زی" به مدیر مسئولی وی موفق به کسب رتبه برتر در حوزه نشریات علمی و تخصصی علوم پزشکی شد.
به همین بهانه مصاحبه‌ای کوتاه با این دانشجوی فعال و موفق سال ششم پزشکی دانشگاه انجام دادیم.
جناب آقای باسخواه تفاوت این دوره با دوره‌های قبلی برگزاری چشنواره چه بود؟
این دوره نسبت به دوره‌های قبل از ویژگی‌های برجسته‌ای برخوردار بود که شاید بتوان یکی از این ویژگی‌ها را تاکید بر بحث شفافیت دانست که در حد شعار باقی نماند و برای تمامی آثاری که به جشنواره ارسال شده بود کارنامه مجزایی تهیه شده بود.
در خصوص نشریه "زی" که موفق به کسب رتبه برتر در این جشنواره شد کمی توضیح دهید؟
نشریه "زی" با موضوع تخصصی علوم انسانی و سلامت  در این جشنواره شرکت کرده بود که موضوعات آن شامل اخلاق پزشکی فلسفی، تاریخ پزشکی و برخی دیگر از رشته‌های علوم انسانی مرتبط است. این نشریه کار خود را از ابتدای همه گیری کووید آغاز کرد و جای بسی خوشحالی است که هیئت تحریریه این نشریه افرادی از چندین دانشگاه و دانشکده مختلف هستند که مطالب تخصصی خودشان را از این طریق منعکس می‌کنند. به نظرم نشریه زی را می‌توان به عنوان یکی از بازوان علمی و تحلیلی مقولات بین رشته‌ای همچون اخلاق حرفه‌ای در پزشکی دانست. به هر حال اینجا مجالی برای بیان فلسفه برخی از علوم مرتبط با علم پزشکی و سلامت است و برای تبیین این مراودات علمی ما تدوین و انتشار مجله‌ای تخصصی را ارجح دانستیم.
چرا شما وارد حیطه نشریات شده و دست به قلم شدید؟
 نشریات دانشجویی حیطه‌ایست که می‌توان در آنجا نظرورزی کرد و از طریق آن نگاه چند جانبه و انتقادی به مسائل مختلف داشت. در کنار این امر اهمیت به موضوع سوادرسانه‌ای خود از دو جنبه حائز اهمیت است؛ از یک سو سواد رسانه‌ای به ما می‌آموزد که چگونه به اطلاعات درستی در زمینه علوم مختلف از جمله علوم پزشکی دست پیدا کنیم و از سوی دیگر هم بتوانیم این اطلاعات صحیح رو به روش درستی به دیگران انتقال دهیم. به نظرم ورود به این حیطه اگر با درایت لازم همراه باشد اتفاقاتی را رقم خواهد زد که امروز بیش از هر زمان دیگری عرصه خردورزی در پزشکی به آن نیازمند است.
در خصوص چراییِ شرکت در جشنواره، رسالت چنین جشنواره‌ها و حمایت‌گری دانشگاه مطلبی بفرمائید.
در علوم پزشکی برای رسیدن به نقطه درستی از تاثیرگذاری ما نیازمند داشتن مهارت‌هایی هستیم که البته این تمامی این مهارت‌ها در حیطه علوم تجربی و سرفصل‌های دانشگاهی آموزش داده نمی‌شود برای همین آموختن و ممارست در یکسری از علوم و مهارت‌ها خارج از حیطه دروس معمول و سرفصل‌ها لازم به نظر می‌رسد. همانطور که عرض کردم علوم انسانی مرتبط به سلامت همچون اخلاق حرفه‌ای و تاریخ پزشکی و فلسفه برخی از علوم میان رشته‌ای و سواد رسانه‌ای و... از مواردی است که یک پزشک تنها با ورود به این مقولات و تمرین و کسب مهارت‌های لازم است که می‌تواند خود را به یک حد مناسب تاثیربخشی رسانده و به قول معروف خودش را به یک پزشک پنج ستاره تبدیل کند. لذا اهل قلم بودن و اتفاقاً ورود به حیطه‌هایی که قلم آدم در آزمون و محک نقادی قرار گیرد از موقعیت‌هایی است که باید از آن استقبال کرد.
در این خصوص می‌شود جشنواره را از نظر سیر غربالگری و نقادی خیلی خوب توصیف کرد و البته بخش دیگری که در جشنواره‌های اینچنین باید مد نظر باشد، شبکه سازی و آشنایی هرچه بیشتر اصحاب رسانه با توانایی‌های همدیگر است که در نهایت منجر به هم‌افزایی گردد، که البته در این بخش به نظر می‌رسه جشنواره نشریات دانشجویی از طرفی با محدودیت کرونایی این روزها نتوانسته به شایستگی به این امر مهم دست پیدا کنه که البته باید عملکرد این جشنواره را در آینده در این زمینه محکی جدی زد.
در خصوص امر حمایتگری هم خدار را شاکرم که دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ از برخی جزئیات نگاهی حمایتگرانه به نشریات دانشجویی داشته و دوستان این عرصه را چه از لحاظ مادی و چه از لحاظ معنوی پشتیبان بوده و در کل فکر می‌کنم ما توانستیم همکاری و تعامل خوبی با مسئولین بالادستی‌ دانشگاه داشته باشیم.
در پایان، تشکر می‌کنم از تمامی دست‌اندرکاران جشنواره تیتر ۱۲ که بستری را برای نگاه عمیق و ژرف و خردورزانه به موضوع نشریات دانشجویی مهیا کردند.
ممنون از اینکه وقتتون را در اختیار مفدا ایران گذاشتید، موفق و پیروز باشید


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 460 بار   |   دفعات چاپ: 21 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر