دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: واکسیناسیون مهمترین راهبرد وزارت بهداشت برای کنترل کرونا است

 | تاریخ ارسال: 1400/6/15 | 
واکسیناسیون مهمترین راهبرد وزارت بهداشت برای کنترل کرونا است
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
واکسیناسیون مهمترین راهبرد وزارت بهداشت برای کنترل کرونا است
وزیر بهداشت، واکسیناسیون را تنها راه حل اداره شرایط کنونی دانست و با بیان اینکه برای رفع کمبود واکسن از تمامی کانالها اقدام شده است، گفت: در آینده تمامی خدمات با کارت واکسن ارائه خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ دکتر بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ظهر امروز دوشنبه پانزدهم شهریور ۱۴۰۰ با حضور در دانشگاه علوم پزشکی ایران و در نشست با اعضاء هیات رییسه این دانشگاه افزود: در روز‌های گذشته تاکنون ما مدافعین سلامت را در کشور داشتیم و از امروز شاهد حضور مجاهدین واکسیناسیون در کشور و مراکز درمانی هستیم و راهبرد وزارت بهداشت برای کنترل بیماری و جلوگیری از مرگ و میر، واکسیناسیون است.
وی با اشاره به  فاجعه انسانی مرگ روزانه بیش از ۶۰۰ نفر از هموطنان مان در کشور گفت: برای نجات از این بحران تمام کارکنان سلامت، شب و روز تلاش می‌کنند و تمام امکانات وزارت بهداشت برای واکسیناسیون بسیج شده اند.
دکتر عین اللهی گفت: اولویت اول دولت واکسیناسیون است و اعتبارات لازم برای آن را در نظر گرفته است؛ در حال حاضر نیز  واکسن زیادی وارد کشور شده و آمادگی کامل برای تزریق واکسن کرونا وجود دارد.
وی با بیان اینکه به دنبال تامین واکسن برای سنین ۱۲ تا ۱۸ سال هستیم، افزود: وقتی دولت را تحویل گرفتیم با کمبود واکسن مواجه بودیم و اکنون با تلاش شبانه روزی این مژده را می‌دهم که واکسن به مقدار کافی وارد کشور شده است و از مردم کمک می‌خواهیم همان گونه که در صحنه های مختلف انقلاب حاضر بودند امروز نیز ما را یاری کنند و در مجاهدت واکسیناسیون با در اختیار دادن فضا و مشارکت در اجرای واکسیناسیون یاریگر وزارت بهداشت باشند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه در چرخه واکسیناسیون باید از تمام ظرفیت مجموعه‌هایی همچون شهرداری، سپاه، بسیج، هلال احمر و آموزش و پرورش استفاده کنیم تاکید کرد: صف‌های طولانی که در مراکز واکسیناسیون ایجاد شده است باید برداشته شود و اگر تاکنون مردم منتظر کادر درمان برای واکسن بودند، از این پس ما باید منتظر حضور مردم برای تزریق واکسن باشیم.
وی  به ویژه از دانشجویان انقلابی در کشور خواست در ایام محرم، با مشارکت در انجام واکسیناسیون در روستا‌ها و مناطق دور افتاده، کاری جهادی انجام دهند.
دکتر عین اللهی به مردم هشدار داد: همچنان بعد از واکسیناسیون رعایت فاصله‌ها و استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده برای کنترل بیماری ضروری است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت را قرنطینه هوشمند عنوان و تصریح کرد: در آینده تمامی خدمات با کارت واکسن ارائه خواهد شد، در تلاشیم با واکسیناسیون دانشگاهیان، دانشجویان و دانش آموزان و نیز خانواده آنان، سال تحصیلی جدید را به روش ترکیبی آغاز کنیم و هیچ کلاسی نباید صرفاً به صورت مجازی برگزار شود.
وی در ادامه از تشکیل قرارگاه واکسیناسیون به صورت ۲۴ ساعته در وزارت بهداشت خبر داد و خواستار سه شیفته شدن مراکز واکسیناسیون در سرتاسر کشور شد و تصریح کرد: وزارت بهداشت هزینه این کار را تامین خواهد کرد و بر این اساس نباید هیچ صفی در مراکز واکسیناسیون وجود داشته باشد و هر استانی که سرعت تزریق واکسن بیشتری داشته باشد واکسن بیشتری به آن استان داده می‌شود.
وزیر بهداشت در پایان از ضرورت توجه به حوزه بهداشت گفت و یادآور شد: درمان بسیار پرهزینه است در همین راستا باید توجه بیشتری به حوزه بهداشت داشته باشیم.
بنا بر این گزارش در ابتدای جلسه دکتر جلیل کوهپایه زاده؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن خیر مقدم به میهمانان؛ به تبیین اهداف و تشریح گزارش عملکرد چهار ساله دانشگاه از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰پرداخت.
دکتر کوهپایه زاده گزارش خود را با عملکرد معاونت آموزشی دانشگاه آغاز کرد و از راه  اندازی بیش از ۱۰ دوره فلوشیپ و فوق تخصص در رشته های مختلف بالینی و سرآمدی دانشگاه ایران در کشور، در ۱۱ رشته بر اساس گزارش کتاب سبز سال ۱۳۹۹دانشگاه خبر داد.
راه اندازی مرکز آزمون های الکترونیک دانشگاه با ۲۳۳ صندلی و امکان گسترش آن تا ۴۰۰ صندلی، تاسیس شرکت دانش بنیان دانشگاهی در حوزه آموزش، راه اندازی میکروسکوپ مجازی در دانشگاه برای رشته های علوم پایه و گسترش آن در بالین و بیمارستانهای تابعه، تجهیز اولیه پاویون های کارورزان و دستیاران در بیمارستانهای آموزشی، کسب ۴ مدال طلا، ۵ نقره و ۴ برنز در حوزه انفرادی و گروهی در المپیاد سال ۱۳۹۹ وزارت بهداشت، شروع تجهیز و توسعه مرکز مهارت های بالینی  SKILL LAB   بر اساس آموزش های نوین مجازی و شرکت ساخت شبیه ساز ها از مهمترین اقداماتی بود که رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در عملکرد معاونت آموزشی دانشگاه بیان کرد.
در حوزه معاونت بین الملل نیز موضوع توسعه و موفقیت در آموزش مجازی و نیز کسب رتبه ۳۵ جهانی و نخست کشور در رتبه بندی تاثیر تایمز از مهمترین اقدامات و موفقیت های این معاونت بود.
در حالی که ۵۷۶ نفر دانشجوی خارجی در این دانشگاه تحصیل می کنند، در سال ۱۳۹۹ بیش از ۲۵۰ دانشجوی خارجی در رشته های مختلف جذب شده اند.
کسب مجوز رشته های جدید MBBS و M Pharm، ارتقای روابط دوجانبه با کشورهای هدف، انعقاد ۷۵ قرارداد و تفاهم نامه با دانشگاه های کشور های کانادا، استرالیا، آلمان، ترکیه، سوریه، لبنان، عراق و .... ، انعقاد قرارداد با سازمان UNFPA  طرح جنوب – جنوب برای پرورش ماما، عضویت در پروژه های اراسموس ( اتحادیه اروپا) و راه اندازی اتاق همکاری های علمی ایران – ایتالیا از دیگر اقدامات مهم دانشگاه در معاونت بین الملل بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران سپس به تشریح عملکرد معاونت تحقیقات و فناوری پرداخت و کسب رتبه سوم کشوری در ارزشیابی پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سال ۹۹ و داشتن بیشترین رشد در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور با سه هزار و ۳۱۶ مقاله منتشر شده در سال ۲۰۲۰، افزایش h-index  پنج ساله دانشگاه از ۲۷ در سال ۲۰۱۶ به ۸۰ در سال ۲۰۲۰ و افزایش مقالات با همکاری های بین المللی از ۲۸۴ در سال ۲۰۱۶ به ۸۸۶ در سال ۲۰۲۰ را از مهمترین دستاورد های پژوهشی این دانشگاه برشمرد.
دکتر کوهپایه زاده در ادامه با بیان اقدامات و دستاوردهای دانشگاه در حوزه فناوری سلامت؛ تاسیس مرکز رشد و نوآوری فناوری های سلامت با استقرار ۸۰ شرکت، تاسیس دو شتاب دهنده تخصصی سلامت دیجیتال و پزشکی باز ساختی و سلول های بنیادی با مشارکت بخش خصوصی، اخذ موافقت اصولی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای پارک علم و فناوری سلامت، تحویل زمین ۵۰ هکتاری برای پارک علم و فناوری در صفادشت ملارد، اختصاص بیش از سه هکتار زمین و ۲۰۰۰ متر فضای ساخت شده در مشکین دشت به حوزه فناوری دانشگاه، اختصاص ساختمان شقایق (خوابگاه) به مساحت ۲۰۰۰ متر مربع برای استقرار شرکت های مرکز رشد و پارک علم و فناوری، تاسیس مرکز جامع پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اجرای کارآزمایی بالینی فاز اول و دوم واکسن های رازی و فخرا، از طرح های ارتباط با صنعت را از اهم این اقدامات دانست.
وی پس از آن به تشریح اقدامات مهم چهار ساله معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه پرداخت که تجهیز و زیبا سازی نمازخانه های خوابگاههای دانشجویی، افتتاح خانه بهداشت "آیینه" در سرپل ذهاب کرمانشاه و دریافت نشان ملی نیکوکاری، افزایش فضاهای فرهنگی از ۱۲ متر مربع در سال ۹۶ به ۷۶ متر مربع در سال۹۹، کسب رتبه دوم دانشگاه در حوزه امر به معروف و نهی از منکر در بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور در سال ۱۳۹۹ و بهبود رضایتمندی رفاهی دانشجویان از مهم ترین آن ها بود.
در ادامه نوبت ارائه گزارش عملکرد دو معاونت پر مشغله بهداشت و درمان دانشگاه به خصوص در ایام شیوع ویروس کرونا رسید.
رییس دانشگاه ایران، اجرای پویش ملی پیشگیری و درمان بیماری پر فشاری خون وغربالگری بیش از ۳ میلیون نفر در منطقه این دانشگاه  طی اجرای این پویش در تیرماه ۱۳۹۸، راه اندازی اولین آزمایشگاه تشخیص کرونا در دانشگاه، راه اندازی اولین آزمایشگاه Gen Sequencing برای کرونا در دانشگاه ، خروج از سامانه سیب به سینا به منظور مدیریت بهتر اطلاعات و ایجاد زمینه برای اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده و نسخه الکترونیک، راه اندازی ۲۹ مرکز تجمیعی تزریق واکسن کرونا و ایجاد ظرفیت تزریق ۲۰ هزار دوز در روز را از اهم فعالیتهای انجام شده معاونت بهداشتی ذکر کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص عملکرد معاونت درمان نیز گفت: تمام تلاش ما برای ارائه عادلانه خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق کمتر برخوردار است به طوری که در سه منطقه بدون بیمارستان و برای ۲ و نیم میلیون نفر جمعیت منطقه جنوب غرب استان تهران در قالب ساخت سه بیمارستان سردارسلیمانی فیروزآبادی و ملارد به صورت زنجیره محلی،۸۰۰  تخت بیمارستانی با بهره وری ۲ هزار تخت ساخته ایم.
 در گزارش رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران، افزایش ۴۰۰ تخت بستری مراقبت های ویژه در بیمارستانهای تحت پوشش، استقرار نظام پرداخت عملکردی در مراکز درمانی تابعه و حوزه ستادی دانشگاه، راه اندازی سامانه ۶۰۷۰ به منظور جایابی بیماران در انتظار تخت کووید و تشکیل قرارگاه کووید از دیگر اقدامات مهم دانشگاه در چهار سال گذشته بود.
معاونت بعدی که گزارش عملکرد آن ارائه شد، معاونت غذا دارو بود. تجهیز بیمارستان های جدید الاحداث سردار سلیمانی ۱۶۰ تخت، فیروزآبادی ۳۰۰ تخت، امام حسین  ۱۰۰ تخت و ملارد ۱۶۰ تخت، تجهیز و توسعه ۱۵۳ تخت ویژه کرونا، راه اندازی اتاق تمیز بیمارستان علی اصغر(ع)،  راه اندازی آزمایشگاه کنترل کیفیت فراورده های مکمل، طبیعی و سنتی، تامین کلیه اقلام دارو و ملزومات پزشکی در بیمارستان های تحت پوشش در بحران بیماری کرونا از مهمترین اقدامات در این حوزه بود.
دکتر کوهپایه زاده سپس به بیان گزارش عملکرد معاونت توسعه پرداخت و از کسب رتبه اول دانشگاه بین دانشگاه های تیپ یک کشور در برنامه عملیاتی مشترک  HOP سال ۱۳۹۹خبر داد و افزود: در جدول مقایسه ای میزان تحقق برنامه ها نیز دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال ۹۸ رتبه شایسته و در سالهای ۹۷،۹۶و ۹۹رتبه سرآمدی کسب کرد.
در ادامه جلسه اعضا هیات رییسه دانشگاه به طور مختصر توضیحاتی در باره آخرین وضعیت واحد خود ارائه کردند.
پایان خبر
مجید نظامی


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 528 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر