دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

در گفت وگو با رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه به مناسبت روز جهانی تخم مرغ مطرح شد تخم مرغ از کامل ترین معجون های سلامتی/ چرا نباید تخم مرغ را شُست؟

 | تاریخ ارسال: 1400/7/17 | 
تخم مرغ از کامل ترین معجون های سلامتی/ چرا نباید تخم مرغ را شُست؟
در گفت وگو با رئیس گروه بهبود تغذیه دانشگاه به مناسبت روز جهانی تخم مرغ مطرح شد
تخم مرغ از کامل ترین معجون های سلامتی/ چرا نباید تخم مرغ را شُست؟
 رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران به مناسبت روز جهانی تخم مرغ به تشریح باید و نبایدهای مصرف و نگهداری صحیح این مغذی ترین، سالم ترین و پرمصرف ترین مواد غذایی جهان پرداخت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، تخم مرغ به عنوان معجون کامل سلامتی یکی از معدود غذاهای کامل و مغذی طبیعی است که نیازهای بدن را به طور متعادل تامین می کند که در این راستا لیلا فرزاد - رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران به مناسبت روز جهانی تخم مرغ (۹ اکتبر – ۱۷ مهر )، در قالب مصاحبه ای که پیش روی شما است به زوایای شناخت بیشتر افراد نسبت به مصرف صحیح تخم مرغ به خصوص در دوران کرونا پرداخت.
_اهمیت مصرف تخم مرغ چیست؟
فرزاد: تخم مرغ یکی از مغذی ترین، سالم ترین و پرمصرف ترین مواد غذایی در جهان است که نیازهای بدن را به طور متعادل تامین می کند.
عمده ترین ویژگی تخم مرغ و وجه تمایز آن با سایر مواد غذایی، ترکیب پروتئین با کیفیت بالا (دارای تمام ۹ اسید آمینه ضروری) و مقادیر قابل توجه ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مانند ید، فسفر، روی، آهن، سلنیم و کلسیم آن است. علاوه بر این کولین تخم مرغ، صرف نظر از تأثیر قابل توجه بر روی عملکرد مغز و سیستم عصبی، بر روی سلامت قلب و عروق نیز موثر است و توانایی یادگیری را در دوران زندگی تقویت می کند.
تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین B۱۲ نیز است و با توجه به نقش این ویتامین در روند تبدیل هموسیستئین به مولکول های بی خطر احتمال می رود که در کاهش احتمال خطر ابتلا به بیماریهای قلبی – عروقی، اسکیزوفرنی و آلزایمر و برخی سرطانها نقش داشته باشد.
همچنین از آنجائی که تخم مرغ با حجم کمتر، منبع انرژی مناسبی برای بدن است، ماده غذایی مناسبی برای کاهش وزن در افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی است.
_مصرف تخم مرغ از چه سنی و برای چه گروه های سنی توصیه می شود؟
فرزاد: در برنامه غذایی کودک بعد از ۶ ماهگی باید تخم مرغ وجود داشته باشد تا ضمن تامین بخشی از نیازهای غذایی کودکان از ابتلا به کوتاه قدی این گروه سنی پیشگیری شود. تخم مرغ به دلیل داشتن پروتئین و ویتامین‌های فراوان یکی از اقلام غذایی ضروری در برنامه غذایی مادران باردار نیز هست.
مصرف روزانه تخم مرغ، به صورت آب پز (زرده و سفیده کاملاً سفت)، در تمامی گروه های سنی (کودکان، نوجوانان، زنان باردار و شیرده، ورزشکاران و تمامی بزرگسالان سالم) توصیه می شود؛ به جز در مواردی که فرد مبتلا به بیماریهای چاقی، دیابت، بیماریهای قلبی عروقی، فشارخون بالا و کلسترول بالا باشد یا سابقه این بیماریها در خانواده فرد وجود داشته باشد که در این صورت این افراد می توانند روزانه از سفیده تخم مرغ که سرشار از پروتئین و فاقد چربی است، مصرف کنند و در خصوص زرده تخم مرغ توصیه بر این است که حداکثر سه عدد زرده تخم مرغ در هفته به شکل تخم مرغ ساده و یا استفاده شده در سایر غذاها مثل انواع کوکو و کتلت و... مصرف شود.
_آیا مصرف تخم مرغ، تأثیری در پیشگیری و یا درمان بیماری کرونا دارد؟
فرزاد: عملکرد سیستم ایمنی بدن نقشی مهمی در پیشگیری از بیماریها از جمله بیماری ویروس کرونا دارد که یکی از مهمترین عواملی که عملکرد مطلوب این سیستم را مختل می کند، سوء تغذیه و نداشتن تغذیه صحیح است. با برخورداری از الگوی غذایی سالم، علاوه بر پیشگیری و بهبود روند درمان؛ می توان در دوران بازتوانی، به تسریع در فرآیند ترمیم سیستم ایمنی، ترمیم بافت های آسیب دیده و بازگشت به فیزیولوژی نرمال بدن و جلوگیری از ابتلای دوباره، کمک کرد.
تخم مرغ، این معجون کامل سلامتی، یکی از کامل ترین و ارزان ترین منابع پروتئینی با ضریب پروتئینی ۹۳.۷ درصد؛ دارای بالاترین زیست فراهمی نسبت به سایر منابع پروتئینی است و این در حالی است که ارزش بیولوژیکی برای شیر ۸۴.۵%، برای ماهی ۷۶% و برای گوشت گاو ۷۴.۳% تعیین شده است که استفاده از آن در رژیم غذایی در این برهه زمانی حساس به دلیل همه گیری بیماری COVID-۱۹، بسیار مهم است.
همچنین مقادیر قابل توجه ویتامین های موجود در تخم مرغ شامل: ویتامین های گروه  B(ریبوفلاوین، فولات، و B۱۲)، A، D و E و نیز روی موجود در آن، برای تقویت سیستم ایمنی بدن، بسیار مفید و موثر است و نیز در پیشگیری و در دوران ابتلا و نقاهت بیماران کرونایی، مصرف روزانه آن توصیه می شود.
_آیا مصرف تخم مرغ، باعث افزایش کلسترول خون می شود؟
فرزاد: چربی های اشباع شده به ویژه از نوع ترانس موجود در غذا بیشترین تأثیر را بر روی سطح کلسترول خون می گذارند و در این بین، کلسترول غذا نقشی ندارد. طبیعی است وقتی که چربی های اشباع نشده، جایگزین چربی های اشباع شده شوند، کلسترول خون پایین می آید.
 عمده چربی موجود در زرده تخم مرغ از نوع غیر اشباع است؛ بنابراین ارتباط قابل توجهی با افزایش کلسترول خون نداشته و کلسترول آن، اثر مضری بر روی کلسترول خون و برای قلب و کبد ندارد. جالب است، بدانیم مصرف تخم مرغ به صورت غیر مستقیم، موجب کاهش مرگ و میر ناشی از حمله قلبی می شود.
بیشترین تحقیقات علمی اخیر نشان داده؛ خوردن تخم مرغ در گروه‌های جمعیتی مختلف دنیا و یا در داخل یک گروه جمعیتی خاص، ارتباطی با کلسترول خون ندارد در تخم مرغ فقط یک سوم اسیدهای چرب آن از نوع اشباع بوده و کلسترولی هم که در اثر خوردن تخم مرغ در بدن تولید می شود از نوع HDL (کلسترول خوب) و LDL  کم آتروژنیک است.
_چه مواردی، هنگام خرید تخم مرغ بایستی رعایت شود؟
فرزاد: پوسته تخم مرغ غیر بسته بندی در معرض آلودگی های محیطی و ترشحات تنفسی افراد مختلف است، بنابراین در شرایط همه گیری کروناویروس از خرید و مصرف تخم مرغ غیربسته بندی خودداری کنید.
تخم مرغ را در بسته بندی های بهداشتی خریداری و بسته بندی آن را ضدعفونی کنید.
  تخم مرغ بسته بندی شده را با بسته اصلی آن در یخچال نگهداری کنید.
بلافاصله پس از خرید تخم مرغ، آن را در یخچال بگذارید.
تخم مرغ را از فروشگاه هایی که مبادرت به نگهداری تخم مرغ در یخچال می کنند، خریداری کنید.
تخم مرغ های غیربسته بندی را به دلیل اینکه دارای امکان شکستگی، ترک و آلودگی هستند، خریداری نکنید.
اگر در طی حمل به منزل تخم مرغی ترک برداشت و یا شکست محتویات آن را در یک ظرف تمیز و درپوش دار ریخته، در یخچال نگهداری و طی حداکثر دو روز آن را مصرف کنید.
هرگز تخم مرغ را برای نگهداری نشویید؛ زیرا راه ورود میکروب از طریق منافذ موجود روی پوسته باز می شود و آلودگی به داخل آن راه می یابد، ولی بسته بندی آن را ضدعفونی کنید.
بهترین درجه حرارت نگهداری تخم مرغ در یخچال صفر تا ۴ درجه سانتی گراد و رطوبت ۸۵ درصد است.
گرمای بیش از حد باعث تسریع در کاهش کیفیت تخم مرغ و افزایش سرعت فاسدشدگی آن می شود که این موضوع، باعث مخلوط شدن زرده و سفیده می شود.
تخم مرغ دارای روزنه های بسیاری در سطح پوسته خود است و از این طریق قادر است بوی سایر مواد غذایی را به خود جذب کند، برای جلوگیری از این امر تخم مرغ ها را در بسته بندی خود در یخچال نگهداری کنید.
تخم مرغ تازه را می توان حدود ۴ هفته در یخچال نگهداری کرد. تخم مرغ نیز مانند همه مواد غذایی باید تاریخ مصرف مناسبی داشته باشد.
پایان مطلب//


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 537 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر