دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

نتایج بررسی عملکرد سامانه مشاوره طب سنتی دانشگاه ایران به بیماران کرونایی منتشر شد

 | تاریخ ارسال: 1400/8/5 | 
نتایج بررسی عملکرد سامانه مشاوره طب سنتی دانشگاه ایران به بیماران کرونایی منتشر شد
نتایج بررسی عملکرد سامانه مشاوره طب سنتی دانشگاه ایران به بیماران کرونایی منتشر شد
مقاله منتج از داده های سامانه ی مشاوره ای تلفنی طب سنتی که با نام "نوبان" و با هدف کمک رسانی به مردم و سیستم بهداشتی کشور در شرایط بحرانی کرونا راه اندازی شده بود منتشر شد.
دکتر فاطمه اقبالیان استادیار دانشگاه و مدیر سلامتکده بهشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، در گفتگو با روابط عمومی دانشکده طب ایرانی گفت: سامانه مشاوره تلفنی "نوبان" برای اولین بار به صورت گسترده برای یک بیماری در حوزه طب ایرانی در کشور ایران راه اندازی شده است و بر اساس مطالعات انجام شده ارایه خدمات طب ایرانی می‌تواند موجب کوتاه شدن مدت زمان بیماری در افراد مبتلا، تسریع روند بهبود علایم بیماری کرونا و بنابراین کاهش میزان مراجعات حضوری به مراکز درمانی شود.
استادیار دانشگاه ایران در مورد نتایج این پژوهش افزود: فواید استفاده از این سامانه، پاسخگویی سریع به سوالات در زمینه بیماری کرونا به صورت غیر حضوری، کوتاه شدن مدت زمان بیماری در افراد مبتلا، کمک به تسریع روند بهبود علایم بیماری کرونا، شناسایی زود هنگام بیماران مشکوک به کرونا  وکمک به قرنطینه زودهنگام و یا ارجاع هرچه زودتر به مراکز درمانی جهت انجام تست  و دریافت دارو  که کاهش در میزان موارد شدید بیماری، فوتی های ناشی از کرونا، میزان سرایت به دیگران و مراجعات حضوری به مراکز درمانی را به دنبال خواهد داشت.
 وی تصریح کرد: در این سامانه پزشک و بیمار نیازی به در اختیار داشتن اینترنت ندارند و با توجه به اختصاص کد ویژه به هر پزشک امکان تماس مجدد با پزشک مشاوره دهنده وجود دارد.
اقبالیان افزود: در ماه های اولیه راه اندازی سامانه بیش از ۴۳ پزشک متخصص طب سنتی ایرانی در این طرح مشارکت کرده و در ساعات ۶ صبح الی ۱۲ شب پاسخگوی سوالات هموطنانمان بودند که بر اساس آمار، فقط در یک ماه اول و پزشکان توانسته بودند بیش از ۱۱ هزار دقیقه مشاوره به ۲ هزار و  ۷۷۸ تماس ارائه دهند.
مدیر سلامتکده بهشت گفت: هم اکنون پزشکان و متخصصان طب سنتی ایرانی از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۶  از طریق شماره ی ۴۲۴۸۹۰۹۰ پاسخگوی سوالات مردم در ارتباط با ویروس کرونا و بیماری های تنفسی هستند و مشاوره لازم را برای حفظ سلامتی مردم ارائه می دهند.
گفتنی است مقاله سامانه مشاوره تلفنی طب سنتی با عنوان فارسی "مشاوره تلفنی طب سنتی ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران مخصوص بیماران کرونایی" و عنوان اصلی COVID-۱۹ Telephone Consultation by Iranian Traditional Medicine as an Integrative Medicine: Benefits and Challenges، در مجله انگلیسی زبان Traditional and Integrative  Medicine به همت اساتید و پزشکان طب سنتی ایرانی از جمله اساتید و دستیاران دانشگاه علوم پزشکی ایران به چاپ رسیده است.


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 381 بار   |   دفعات چاپ: 31 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر