دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

به مناسبت روز جهانی فیزیک پزشکی در گفت و گویی مطرح شد  استفاده امن از پرتوها در پرتودرمانی و تصویربرداری در ایران/ رشته ای با دغدغه های استخدامی

 | تاریخ ارسال: 1400/8/16 | 
 استفاده امن از پرتوها در پرتودرمانی و تصویربرداری در ایران/ رشته ای با دغدغه های استخدامی
به مناسبت روز جهانی فیزیک پزشکی در گفت و گویی مطرح شد
 استفاده امن از پرتوها در پرتودرمانی و تصویربرداری در ایران/ رشته ای با دغدغه های استخدامی
مدیر گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تشریح برنامه های روز جهانی فیزیک پزشکی به خدمات این رشته پزشکی پرداخت و گفت: ایران از نظر جامعه فیزیک پزشکی یکی از غنی ترین کشورهای دنیا است براین اساس استفاده امن از پرتو در بخش های رادیو تراپی و تصویربرداری فراهم شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر سید ربیع مهدوی؛ مدیر گروه فیزیک پزشکی دانشگاه به مناسبت روز جهانی فیزیک پزشکی ( ۷ نوامبر – ۱۶ آبان ) در گفت و گویی با روابط عمومی دانشگاه به زوایای مختلف این رشته پزشکی و خدماتی که به بیماران ارائه می دهد و در نهایت انتظارات و دغدغه های فعالین این رشته پرداخت.
مهدوی در خصوص روز جهانی فیزیک پزشکی و شعار این روز برای جامعه فیزیک پزشکی ایران عنوان کرد: امسال شعار برقراری ارتباط بین متخصصین فیزیک پزشکی و نقش آنها با عموم جامعه است.
وی ادامه داد: علم فیزیک پزشکی همانطور که از اسم آن مشخص است شامل دو قسمت فیزیک و پزشکی می باشد. در واقع فیزیک پزشکی شاخه ای از علم پزشکی است که از پدیده های فیزیکی، قوانین و فرمول های فیزیک برای درمان و تشخیص بیماری ها در پزشکی استفاده می نماید.
مهدوی تصریح کرد: علم فیزیک پزشکی به طور عمده  بحث های درمانی و تشخیصی با  پرتوهای مختلف یونیزان مانند اشعه ایکس و گاما را شامل می شود و همچنین پرتو های غیر یونیزان مثل امواج رادیویی و التراسوند را نیز در بر می گیرد.
دانشیار فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: ما امروزه در این زمینه ها کار می کنیم و اساسا دانش فیزیک پزشکی از انواع پرتوها برای تشخیص بهتر بیماری ها و درمان مانند رادیوتراپی استفاده می کند.
 مهدوی ادامه داد: هر ساله هفتم نوامبر که امسال با شانزدهم آبان ماه مصادف شده، روز جهانی فیزیک پزشکی است و در سطح بین المللی این روز به عنوان روز جهانی فیزیک پزشکی نامگذاری شده است. همچنین پایه گذاری این روز بر اساس اقداماتی بوده که افراد بزرگ علم فیزیک پزشکی مانند ماری کوری انجام داده اند.
وی تصریح کرد: حدود ۵ سال است که هر ساله این برنامه در سراسر دنیا در دانشگاه های مختلف و مراکز درمانی و بیمارستانها گرامی داشته می شود و هر سال یک شعار دارد که امسال شعار نقش فیزیسیست های پزشکی در ارتباط با جامعه و مردم است.
مهدوی ادامه داد: دانش فیزیک پزشکی دانش نسبتا جدیدی است علی رغم اینکه علم فیزیک و علم پزشکی سابقه طولانی دارند اما ترکیب و مدون شدن آنها برای استفاده بالینی به نسبت جدید است. بنابراین شناخت از این دانش حتی در سطح دانشگاهی بین همکاران و چه در سطح عموم مردم کم است.
وی افزود: بر این اساس درخواست شده با این شعار عملکرد بیشتری برای شناساندن این رشته داشته باشیم. گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران میتواند با بیان خدمات و اقدامات این گروه  چه در سطح آموزش و پژوهش و چه در سطح خدمات بالینی به دانشجویان و همکاران در بیمارستانها و همچنین مردم عادی و جامعه؛ امکان آشنایی بیشتربا این رشته را فراهم آورد.
 مدیر گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: شعار امسال در واقع دربردارنده پنج نکته است. نخست، اعتقاد بر این است که متخصصین فیزیک پزشکی نقش محوری در بهینه سازی استفاده از پرتوهای مختلف در درمان سرطان را دارند. بسیاری از فارغ التحصیلان فیزیک پزشکی به عنوان متخصصین فیزیک پزشکی در فیزیک رادیوتراپی در بخش های رادیوتراپی و پزشکی هسته ای مشغول هستند.
مهدوی ادامه داد: در بخش های پزشکی هسته ای از پرتوهای مختلف برای تشخیص سرطان استفاده می شود. همچنین در بخش های پرتودرمانی، متخصصین فیزیک پزشکی به بهینه سازی پرتو برای استفاده در درمان سرطان کمک می کنند و در کنار پزشکان این خدمات را ارائه می دهند.
وی افزود: نکته دوم اینکه یکی از وظایف مهم متخصصین فیزیک پزشکی برآورد و محاسبه مقدار (دوز) اشعه ای است که به بیماران و کارکنان در بخش های رادیولوژی و تشخیصی داده می شود و این نکته از این نظر حائز اهمیت است که امروزه اثرات زیان آوری پرتو در صورت استفاده غیر مناسب برای بدن ثابت شده است.
عضو هیئت رئیسه انجمن فیزیک پزشکی ایران تصریح کرد: بنابراین خیلی مهم است که چه دوزی و چه نوع اشعه ای  به قسمت های مختلف بدن بیمار و پرسنلی که دارند با اشعه کار می کنند، داده می شود. یکی از بحث های مهم در دنیا بحث حفاظت در برابر پرتو است به این معنا که اندازه گیری  دوز پرتو ، تعبیه کردن حفاظ های مناسب  برای اینکه دوز را به حداقل برسانیم  یکی از وظایف عمده متخصصین فیزیک پزشکی در بخش های رادیوتراپی، رادیولوژی و پزشکی هسته ای محسوب می شود.
مهدوی گفت: نکته دیگر اینکه متخصصین فیزیک پزشکی نقش گسترده ای در آموزش پزشکان، کارشناسان و تکنولوژیست های رادیوگرافی و رادیوتراپی و همچنین پرستاران در استفاده مناسب از پرتوها و مولدهای پرتو دارند. امروزه یکی از کارهای عمده ما در دانشگاه این است که به دانشجویان آموزش دهیم که مولدهای پرتو چگونه کار می کنند و چگونه باید از آنها استفاده کنیم و کارایی و اثربخشی آنها را به حداکثر برسانیم.
وی ادامه داد: نکته چهارم اینکه متخصصین فیزیک پزشکی امروزه مسولیت حفاظت و امنیت بیماران و کارکنان را در برابر پرتوها برعهده دارند. بنابراین ما باید طی برنامه های مدون گزارشاتی را به عنوان مسولین فیزیک بهداشت از سطح پرتوگیری بیماران و پرسنلی که در بخش های مختلف بیمارستانها مشغول به کار هستند تهیه کنیم.
مهدوی افزود: نکته آخر، با توجه به اینکه تکنولوژی های روز دنیا در حال تغییرات سریع هستند و جامعه ما و متخصصین پزشکی نیز درگیر این تکنولوژی های جدید هستند ما باید بستر لازم را برای آشنایی همکاران با فن آوری جدید بوجود آوریم بنابراین بالابردن دانش خودمان از یک طرف و انتقال به روش مناسب به جامعه پزشکی برای اینکه بتوانیم امکان استفاده مناسب از این تکنولوژی ها را فراهم کنیم ضروری میباشد.
وی درخصوص زیرگروه های فیزیک پزشکی عنوان کرد: فیزیک پزشکی چند زیر گروه دارد. که شامل  فیزیک رادیوتراپی، پزشکی هسته ای، تصویربرداری در بخش های رادیولوژی، سی تی اسکن، ام آر آی و پرتو های غیر یونیزان مانند امواج التراسوند، رادیویی و لیزر، همچنین رادیوبیولوژی یعنی استفاده مناسب از اشعه و بررسی صدمات پرتو در سطح سلولی و بدن و اندازه گیزی پارامترهای فیزیولوژیک می باشد.
مهدوی با اشاره به اینکه فارغ التحصیلان فیزیک پزشکی فعالیت های مختلف دارند، گفت: ما معمولا برای روز جهانی فیزیک پزشکی همایش داشتیم و جشن می گرفتیم و بزرگان این رشته صحبت می کردند و شعار روز جهانی را گسترش می دادند. اما امسال به دلیل وضعیت کرونا مراسم گسترده ای گرفته نمی شود. ولی از طریق ابزارهایی مانند رسانه های اجتماعی مجازی به معرفی این رشته می پردازیم.

وی درباره دغدغه های این رشته پزشکی عنوان کرد: چون رشته ما به نسبت جدید است ما در بحث های استخدامی به خصوص در بیمارستانها با کمبود و یا حتی تعریف نشدن و عدم وجود ردیف برای جذب و استخدام متخصصین فیزیک پزشکی در بخشهای تشخیصی و درمانی مواجه هستیم. امروزه بسیاری از فارغ التحصیلان به ما شکایت های خود را منتقل می کنند که در جذب نیروها در بیمارستانها مشکل وجود دارد و ما نیز اقداماتی را از طریق انجمن انجام دادیم ولی هنوز در وزارت بهداشت به نتیجه خاصی نرسیدیم و همچنان با مشکل استخدامی مواجه هستیم.
مهدوی درخصوص باورهای نادرست درباره پرتوها توضیح داد: پرتو اساسا ابزاری است که مثل بقیه پدیده های فیزیکی اگر درست استفاده نشود خطرات خود را به همراه خواهد داشت. اما می توانم این نوید را به مردم بدهم که امروزه دانش به نسبت بالا و قابل قبولی که در سطح فیزیک پزشکی مملکت وجود دارد امکان استفاده امن از پرتو  در بخش های رادیو تراپی و تصویربرداری فراهم شده است و خیال بیماران را میتوان از این نظر راحت کرد که نگران استفاده  از پرتوهایی که برای آنها توسط همکاران پزشک تجویز می شود، نباشند.
عضو هیئت رئیسه انجمن فیزیک پزشکی ایران ادامه داد: متخصصین فیزیک پزشکی در بخش های مختلف رادیوتراپی و تصویربرداری امروزه با ابزارهایی که در اختیار دارند برنامه های تضمین کیفیت را به نحو مناسبی انجام می دهند تا میزان صدمات را تا حد ممکن و دست یافتنی به حداقل برسانند و از طرفی دیگر  اثربخشی پرتوها را تا حد ممکن افزایش دهند.
مهدوی درباره جایگاه ایران در رشته فیزیک پزشکی عنوان کرد: خوشبختانه کشور ما از نظر جامعه فیزیک پزشکی یکی از غنی ترین کشورهای دنیا است. ما امروزه عضو سازمان بین المللی فیزیسیستهای پزشکی (IOMP) هستیم. اخیرا نیز چند کنفرانس  آنلاین برگزار نموذیم. ما به عنوان یکی از سازمانها و انجمن های فعال در زمینه فیزیک پزشکی (Medical Physics) دنیا مطرح هستیم و حق رای خود را حفظ کرده ایم و همواره علیرغم مسائل مختلف از منافع کشور و این رشته دفاع کرده ایم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: آشنایی جامعه با توجه به شعار روز جهانی فیزیک پزشکی باید بیشتر شود.  دانشگاه علوم پزشکی ایران یکی از دانشگاههای مطرح در سطح گروه های فیزیک پزشکی   کشور میباشد که نیازمند پشتیبانی بیشتر از سوی مسئولین دانشگاه برای پیشرفت امکانات آموزشی و پژوهشی گروه میباشد. از طرفی مشکل عمده جذب فارغ التحصیلان نیز مطرح است و باید تلاش بیشتر در جهت ایجاد  بستر مناسب  برای جذب آنها انجام شود و من از اینجا دست نیاز   به سوی مسئولان در سطح دانشگاه و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی دراز میکنم تا انشاله بزودی شاهد کم شدن این مشکلات باشیم.
پایان گفتگو//
علی رمضانپور


 


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 414 بار   |   دفعات چاپ: 26 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر