دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

چهارم آذر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان؛ اختلالات روانی زنان خشونت دیده ۵ برابر افراد عادی است

 | تاریخ ارسال: 1400/9/3 | 
اختلالات روانی زنان خشونت دیده ۵ برابر افراد عادی است
چهارم آذر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان؛
اختلالات روانی زنان خشونت دیده ۵ برابر افراد عادی است
ترس، استرس، بی‌خوابی، شب ادراری، اختلالات انطباقی و اضطرابی، نقص‌های شناختی و عاطفی، مشکلات تحصیلی، کمبودهای اجتماعی و رفتارهای تهاجمی از عواقب همسرآزاری بر فرزندان خانواده است و احتمال ارتکاب همسرآزاری در پسران و خشونت پذیری دختران در بزرگسالی درخانواده هایی که همسر آزاری رایج است، افزایش می یابد.
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی؛ دکتر مریم رسولیان؛ استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: خشونت خانگی که بسیاری از اوقات معادل با همسرآزاری تلقی می‌شود یک مشکل بهداشتی بزرگ است.
وی افزود: ۲۰ تا ۴۰ درصد نوجوانانی که رفتارهای خشن تکرارشونده دارند، درخانه‌هایی رشد کرده‌اند که مادر کتک می‌خورده است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران افسردگی و اضطراب و اختلالات استرس را از جمله عواقب همسر آزاری دانست و تصریح کرد: احساس بی ارزشی و نا امیدی و کاهش اعتماد به نفس از علائم افسردگی است. همچنین اضطراب، انواع فوبیاها در زنانی که توسط شوهرانشان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند،  پنج برابر بیشتر از سایر زنان بوده ‌است.
رسولیان گفت: فرد قربانی ممکن است، رفتارهای آسیب‌زننده به خود مانند اقدام به خودکشی انجام دهد وی ا گرایش به سوء مصرف مواد مخدر و برخی داروها پیدا کند.
وی ترس از فضای بسته یا گذرهراسی، حمله پانیک، اختلال استرس پس از سانحه را از علائم اضطرابی در زنان قربانی خشونت برشمرد و بیان کرد: خشونت درخانواده ممکن است منجر به شکل‌گیری رفتارهای انفعالی وپرخاشگرانه، احساس اجبار برای خشنود کردن دیگران، تسلیم‌پذیری و پرهیز از هرگونه مقابله ویا عدم بیان خواسته‌ها و نیازها شود.
استاد گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: معمولا، زنان قربانی خشونت خانگی از دردهای مربوط به دستگاه گوارش و دردهای مزمن شکایت می کنند و بارداری های ناخواسته و سقط غیر قانونی در این دسته از زنان به مراتب بیشتر است و احتمال زایمان زودرس در آنها بالاست .
وی درخصوص شیوه برخورد با قربانیان همسرآزاری بعد از طرح مسئله گفت: باید توجه داشت که صحبت در مورد خشونت برای قربانیان کار بسیار مشکلی است و نیاز به فراهم شدن فضای مناسب دارد.
رسولیان خاطر نشان کرد: ارائه راه حل و مداخله زود هنگام با مرتکب خشونت کاری نادرست است و باید به این مسئله توجه ویژه داشت. همچنین نباید فراموش شود که از دیدگاه زنان آسیب‌دیده، برقراری ارتباط مناسب، همدلی یا درک موقعیت و احساس آنان و خوب شنیده ‌شدن حرف‌هایشان، برایشان مفید و مؤثر است.
وی افزود: بر اساس گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی کشورهای مدیترانه شرقی با ۳۷ درصد دارای بیشترین میزان خشونت علیه زنان هستند.  همچنین شیوع خشونت علیه زنان در جوامع مختلف از ۲۷ تا ۸۳ درصد متغیر است. این تنوع می‌تواند ناشی از اختلاف فرهنگی در مناطق مختلف باشد.
پایان مطلب//
مرجان خرم  


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 273 بار   |   دفعات چاپ: 8 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر