دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

در جلسه هم اندیشی سند ملی سلامت سالمندان در دانشگاه علوم پزشکی ایران مطرح شد: جمعیت ایران ۳۶۰۰روز دیگر پیر می شود/ضرورت ایجاد مستمری و بیمه مراقبت سالمندان

 | تاریخ ارسال: 1400/12/25 | 
جمعیت ایران ۳۶۰۰روز دیگر پیر می شود/ضرورت ایجاد مستمری و بیمه مراقبت سالمندان
در جلسه هم اندیشی سند ملی سلامت سالمندان در دانشگاه علوم پزشکی ایران مطرح شد:
جمعیت ایران ۳۶۰۰روز دیگر پیر می شود/ضرورت ایجاد مستمری و بیمه مراقبت سالمندان
رئیس دبیرخانه شورای ملی سلامت به ضرورت راه اندازی مستمری و بیمه مراقبت سالمندان تاکید کرد و گفت: ایران در سال ۱۴۱۰ یک کشور سالخورده می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، حسام الدین علامه در جلسه هم اندیشی سند ملی سلامت سالمندان عنوان کرد: در سال ۱۳۹۵ تعداد سالمندان بدون همسر بالغ ۸۰هزار نفر بود و این در شرایطی است که در گروه سنی ۴۰ ال ۶۰ سال یک میلیون و ۵۰۰ هزار مجرد هستند و آمار تجرد در گروه سنی ۳۱ ال ۳۹ سال بالغ بر ۴ میلیون نفر است.
وی ادامه داد: متاسفانه کمیته امداد برای سالمندان تحت پوشش خود فقط ۳۱۰ هزار تومان مستمری پرداخت می کند درحالیکه باید در کشور برای پرداخت مستمری سالمندی برنامه جدی صورت پذیرد.
علامه با تاکید بر تعیین یارانه برای دوران سالمندی عنوان کرد: متاسفانه بسیاری از سالمندان حقوق ندارند درحالیکه در طی چند سال اخیر تعداد مستاجرین نیز بیشتر شده است که گروهی از این مستاجرین، سالمندان هستند.
وی با اشاره کمبود تخت برای سالمندان در ایران افزود: در ایران به ازای ۶۱۰ سالمند یک تخت وجود دارد ولی در کشورهای توسعه یافته به ازای هر ۱۸ سالمند ۱۸ تخت تامین شده است.
علامه با اشاره به اینکه در چند سال اخیر میزان امید به زندگی افزایش یافته است ولی زیرساختار جمعیتی فراهم نشده است، گفت: جمعیت سالمندی کشور از سال ۱۴۱۰ از آمار ۱۴درصد عبور می کند و ایران یک کشور سالخورده می شود.
وی با نگرانی از نبود لایحه جامع حمایت از حقوق سالمندان و فقدان بیمه مراقبت طولانی مدت در کشور افزود: سالمندان در ایران مستمری ندارند و بودجه مناسبی نیز از نهادهای حمایتی صورت نمی پذیرد.
در ادامه این نشست، توفیقی - مجری طرح ملی سلامت سالمندان عنوان کرد: در سند ملی سلامت سالمندان ۱۸ نهاد عضو هستند و ۵۰ نهاد نیز باید نقش ایفاء کنند زیرا بحث جمعیتی یک ابربحران است.
وی ادامه داد: در وهله نخست باید نهادها برای نیروهای سالمند خود و یا دوران سالمندی آنان برنامه ریزی کنند.
در ادامه این نشست، احمد دلبری رئیس انجمن علمی طب سالمندی و سالمند شناسی ایران عنوان کرد: امروز در ایران بالغ بر ۸ میلیون سالمند زندگی می کنند که حمایت ویژه ای از آنها نمی شود.
وی ادامه داد: تربیت متخصص طب سالمندی در دنیا قدمت ۷۰ ساله دارد است، درحالیکه در ایران به ازای جمعیت ۸ میلیونی سالمند کنونی که به جمعیت آنها نیز اضافه می شود فقط  ۲۳متخصص طب سالمندی وجود دارد که بیمه ها نیز از آنها حمایت نمی کنند. این در حالی است که در سوئد برای دو میلیون سالمند بالغ بر یک هزار متخصص سالمندی تربیت شده است.
در ادامه این نشست، فاطمه رضوان مدنی - سرپرست دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز عنوان کرد: سند ملی سلامت سالمندان تبیین شده است و باید بر روی آن اقدام و عمل صورت پذیرد و با تعیین وظایف نهادهای مربوطه، اقدامات لازم اجرایی شود.
سرپرست دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: در زمینه جمعیت همه نهادهای دولتی، غیردولتی و مردم باید حمایت و یاری کنند.
پایان مطلب//
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 546 بار   |   دفعات چاپ: 33 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر