دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

علائم و توصیه های مهم برای واکسیناسیون سرخک کودکان

 | تاریخ ارسال: 1401/1/17 | 
علائم و توصیه های مهم برای واکسیناسیون سرخک کودکان
علائم و توصیه های مهم برای واکسیناسیون سرخک کودکان
مدیر گروه تخصصی پیشگیری بیماری های دانشگاه علوم پزشکی ایران با تشریح علائم بیماری سرخک به توصیه های مهم واکسیناسیون کودکان برای این بیماری حاد ویروسی پرداخت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر علی گل محمدی؛ مدیر گروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: با توجه به افزایش بروز سرخک در کشور به دلیل شرایط این بیماری در کشور افغانستان از شهروندان ایرانی و اتباع دعوت می شود که اگر کودک زیر ۵ سال دارند و به هر دلیلی واکسیناسیون کودک آنها به تعویق افتاده حتما برای تکمیل واکسیناسیون سرخک به مراکز جامع سلامت، پایگاهها و خانه های بهداشت مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه سرخک یک بیماری حاد ویروسی است و از طریق قطرک های تنفسی منتقل می شود، افزود: میزان سرایت این بیماری در حدی است که اگر فرد مبتلا ۱۰ دقیقه در اتاق بسته ای باشد و فردی که ایمنی کافی ندارد،  ۵ دقیقه بعد از خروج بیمار وارد همان اتاق شود، ممکن است به بیماری مبتلا شود.
گل محمدی یادآور شد: دوره نهفتگی بیماری سرخک حدود ۲ هفته است و پس از این مدت، علائم بیماری با تب ظاهر می شود و با بی حالی و بی اشتهایی ادامه می یابد.
وی گفت: باید توجه داشت که تب می تواند، بیشتر شود تا جایی که به ۴۰ درجه هم برسد؛  بعد از یک دوره تب سه تا چهار روزه علایم دیگری هم ظاهر می شود که مهم ترین آن دانه های قرمز رنگی است که از صورت و گردن شروع و به پایین بدن منتشر می شوند.
گلمحمدی با اشاره به دوره پنج روزه ظاهر شدن این دانه های قرمز رنگ روی بدن، خاطرنشان  کرد: دو تا سه روز اول که دانه ها ظاهر می شود، تب نیز هنوز ادامه دارد به همین دلیل علامت اصلی که برای تشخیص این بیماری کمک می کند، تب و بثورات قرمز رنگ سطح پوست هستند.
مدیر گروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: بیماری سرخک می تواند با علائم تنفسی، سرفه و آبریزش بینی و قرمز شدن مخاط چشم هم همراه باشد و در موارد شدید منجر به مرگ هم بشود.
به گفته وی در موارد همه گیری بیماری ممکن است بین یک تا پنج درصد مرگ در بیماران رخ دهد و افرادی که ضعف سیستم ایمنی و یا سوء تغذیه دارند، بیشتر به عوارض سرخک مبتلا می شوند.
گلمحمدی با بیان اینکه سرخک به درمان دارویی ویژه نیاز ندارد و پیشگیری از آن بسیار راحت است، ادامه داد: سرخک واکسن موثری دارد که در کشور ما به شکل واکسن سه گانه MMR که واکسن ترکیبی علیه بیماری های سرخک، سرخجه و اوریون است، استفاده می شود.
وی افزود: این واکسن در دو نوبت در سن ۱۲ و ۱۸ ماهگی به کودکان تزریق می شود. افرادی که در جریان یک همه گیری در معرض بالای ابتلا به بیماری سرخک باشند، ممکن است به عنوان دوز تکمیلی لازم باشد، واکسن دریافت کنند.
مدیر گروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: واکسیناسیون برای همه افراد شامل شهروندان ایرانی و اتباع خارجی رایگان است و همه کودکان باید دو نوبت واکسن سرخک را دریافت کرده باشند.
وی افزود: پس اگر در هر سنی متوجه شدید واکسیناسیون فرزندتان کامل نیست، فارغ از ملیت خود به نزدیک ترین مرکز جامع سلامت، پایگاه یا خانه بهداشت مراجعه و واکسن کودک خود را به صورت رایگان تزریق کنید.
پایان مطلب//


 


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 714 بار   |   دفعات چاپ: 60 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر