دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • حقوق شهروندی در نظام سلامت
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701-86702708
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

ارمغان شکوفایی حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ | 
ارمغان شکوفایی حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گزارشی از  دستاوردها و تحولات این حوزه، ارائه داد.
به نقل ازروابط عمومی معاونت بهداشت : دکتر فربد عبادی فرد آذر؛ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و رئیس مرکز بهداشت استان تهران، با بیان اینکه توسعه و پیشرفت شتابان بخش سلامت یکی از دستاوردها و ارمغان های فراوان انقلاب بزرگ اسلامی است؛ در آستانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دستاوردهای به دست آمده در حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران را تشریح کرد.
دکتر عبادی فرد آذر با اشاره به گستردگی جغرافیایی مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: این معاونت با تحت پوشش قرار دادن مناطق غربی و شمال غربی شهر تهران و شهرستان های واقع در حاشیه غربی استان تهران، یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور با جمعیت تحت پوشش بالا می باشد.
مناطق ۲، ۵، ۶، ۹، ۱۸، ۲۱ و ۲۲ شهر تهران و شهرستان های شهریار، رباط کریم، بهارستان، شهر قدس و ملارد؛ حوزه عملکردی این معاونت محسوب می شوند و با وجود ۵ شبکه بهداشت و درمان در شهرستان های اشاره شده و ۲ مرکز بهداشت غرب (برای پوشش مناطق ۹، ۱۸، ۲۱ و ۲۲ تهران) و شمال غرب (برای پوشش مناطق ۲، ۵ و ۶ تهران)، با ۳۱۴ واحد ارائه دهنده ی خدمات، شامل: مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاههای سلامت و خانه های بهداشت، وظیفه ارائه هر چه مطلوب تر خدمات سلامت در حوزه PHC را دارد.
جمعیت تحت پوشش معاونت بهداشت دانشگاه ایران بر اساس آخرین برآورد انجام شده در حدود ۵/۱۸۲/۶۱۴ نفر می باشد که ۴/۹۱۲/۹۲۶ نفر آنان شهر نشین و ۲۶۹/۶۸۹ نفر روستایی هستند.
معاون بهداشت دانشگاه در ادامه از مهمترین فعالیتهای این معاونت در سال ۹۷ به  اجرای طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت، گسترش کمّی مراکز و پایگاه‌ها و بازسازی اساسی مراکز بهداشتی درمانی اشاره کرد.
وی در خصوص فعالیت های مدیریت شبکه و ارتقای سلامت معاونت گفت: طرح تحول سلامت فضای مناسبی را برای استقرار نظام ارجاع و پزشک خانواده ایجاد کرده است، این نظام در سطح شهرستان های تحت پوشش با موفقیت اجرا شد. راه اندازی ۹۲ پایگاه سلامت غیر ضمیمه تحت پوشش، به صفر رساندن کل کسورات بیمه سلامت روستایی پزشک خانواده دانشگاه و کسب رضایت مندی ۹۴.۵ درصد از خدمات از افتخارات این معاونت است.
دکتر عبادی فرد آذر ادامه داد: کسب مقام اول در ورود اطلاعات GPS واحدهای تحت پوشش در سامانه یکپارچه بهداشت (سیب) در کشور، تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای بیش از ۳ میلیون و هفتصد هزار نفر و ارائه خدمت به بیش از ۸۱ میلیون و ۲۰۰ هزار جمعیت تحت پوشش و بهبود شاخص های درصد نارضایتی، عدم دریافت خدمت و تکمیل تلفن همراه در بین ۶۱ دانشگاه در سامانه سیب، از جمله خدمات ارزنده این معاونت در سال ۹۷ بوده است.
همچنین احداث ۲۶ باب واحد بهداشتی درمانی، دو سردخانه زنجیره سرما در شبکه بهداشت و درمان قدس و مرکز بهداشت شمال غرب تهران و نیز دو کلینیک بیماریهای رفتاری، بازسازی آزمایشگاه مرجع معاونت بهداشت و بهره برداری از آزمایشگاه جدید هاشمی نژاد غرب تهران، راه اندازی ۱۱ مرکز گذری کاهش آسیب اعتیاد و یک ون موبایل سنتر (جهت ارائه خدمات کاهش آسیب به معتادان)، استقرار کلینیک دندانپزشکی سیار در حاشیه مناطق شهرستان های تحت پوشش و ارائه خدمات بهداشت دهان و دندان  به یک میلیون نفر از مهمترین اقدامات برنامه تحول سلامت در حوزه بهداشت این معاونت است.
رئیس مرکز بهداشت استان تهران با تاکید بر اهمیت پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر و غیرواگیر افزود: راه اندازی برنامه ژنتیک اجتماعی در کلیه شهرستان تحت پوشش، راه اندازی ۶ مرکز غربالگری جدید در مراکز بهداشت غرب و شمال غرب از دیگر دستاوردهای این معاونت است. همچنین در راستای حساس سازی و غربالگری جمعیت تحت پوشش با اجرای برنامه های متعدد سلامت محور در طول سال توانستیم به اهداف پیش بینی شده دست یافته و شاخص‌ها را ارتقا دهیم. از جمله توانستیم، ۱۰۰ درصد برنامه نظام مراقبت عفونت بیمارستانی درکلیه بیمارستانهای حوزه را فعال کرده و نیز با افزایش اطلاع رسانی و آموزش مادران باردار، به بیش از ۱۰۰ درصد پوشش غربالگری نوزادان را به دست آوریم.
دکتر عبادی آذر ضمن تاکید اهمیت برنامه های اجرا شده در مدیریت سلامت جمعیت، خانواده و مدارس به پوشش ۹۶.۶ درصدی معاینات دانش آموزی، انجام ۱۱ هزار معاینات نوآموزان اتباع خارجی فاقد مدارک هویتی و اجرای برنامه مدارس مروج سلامت در ۴۶۰ مدرسه در حوزه تحت پوشش اشاره کرد. همچنین اجرای برنامه های متعدد و مستمر برای نوجوانان، جوانان، میانسالان و سالمندان از سایر اقدامات است. وی دریافت لوح بیمارستان دوستدارکودک توسط  ۴۰ بیمارستان تحت پوشش را از دستاوردهای مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر ۵ سال به ترتیب ۵ درصد و پایین تر از ۱۰ درصد بوده و همچنین مرگ و میر مادران باردار(MMR) ۱۱.۹۳ درصد می‌باشد.
معاون بهداشت دانشگاه گفت: فعالیت های مهم آزمایشگاه مرجع، انجام ۶ هزار نمونه ی غربالگری نوزادان از ابتدای سال۹۷  تا کنون، انجام ۲۲۰ آزمایش تشخیصی HIV  و کشف ۱۵۵بیمار مبتلا به عفونت HIV، ارائه ی خدمات آزمایشگاهی میکروبی و شیمی مواد غذایی، فاضلاب، آلاینده سنجی انفرادی و کارخانجات به تعداد ۵۱۰۰ مورد می باشد.
دکتر فربد عبادی فردآذر در ادامه به تبیین گزیده ای از فعالیت های مدیریت سلامت محیط و کار این معاونت پرداخت و اظهار داشت: در سال جاری،  ۱۸۳ هزار بازدید بهداشتی از اماکن عمومی، ۲۰ هزار و پانصد نمونه برداری مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، معدوم سازی ۹۷ تن مواد غیربهداشتی، ۲ هزار و یکصد مورد معرفی متخلفین بهداشتی به مراجع قضایی و پلمپ ۱۸۵۰ مورد مرکز متخلف انجام شده است.
معاون بهداشت دانشگاه رسیدگی به ۸ هزار و هفتصد مورد شکایت مردمی از طریق سامانه ملی ۱۹۰ و انجام گشت های مشترک با سایر دستگاه ها و نهادهای نظارتی و انتظامی، برنامه ریزی را از جمله خدمات ارائه شده دانست.

رئیس مرکز بهداشت استان تهران افزود: اجرای دور دوم برنامه اعتباربخشی ملی بیمارستان ها در کلیه بیمارستان‌های تحت پوشش، تجهیز ۹۱ درصد بیمارستان ها به دستگاه بی خطر سازی، ارتقای برنامه های بهداشت پرتوها (یونیزان و غیریونیزان) و دسترسی ۱۰۰ درصد خانوارهای روستایی به آب آشامیدنی سالم از اقدامات سال جاری بهداشت محیط می باشد.
معاون بهداشت درخصوص فعالیت های گروه بهداشت حرفه‌ای خاطرنشان کرد: ۹۵ درصد واحدهای کاری بازرسی شده که درنتیجه آن، عوامل فیزیکی، شیمیایی و ارگونومیکی زیان آور محیط کار به ترتیب میزان ۴۰ ، ۳۵ و ۴۶ درصد کاهش یافت. همچنین انجام ۳ هزار و پانصد معاینات سلامت شغلی، ۴۳ هزار و پانصد بازرسی، صدور ۸۴۸۶ اخطاریه بهداشتی، معرفی ۱۳۱۸ واحد به مراجع قضایی و ثبت کلیه اطلاعات اقدامات انجام شده در سامانه جامع بازرسی مرکز سلامت و محیط کار، برگزاری همایش های کشوری و استانی از فعالیت های مهم ما در این زمینه بود.
رئیس مرکز بهداشت استان تهران بیان کرد: خوشبختانه توانستیم شیوع سوء تغذیه؛ کم وزنی، کوتاه قدی و لاغری در کودکان زیر ۵ سال به ترتیب به ۳، ۲و ۳.۲درصد برسانیم. همچنین با انجام برنامه حمایتی مشارکتی بهبود تغذیه برای ۲۴۲ نفر از کودکان زیر ۵ سال دارای سوء تغذیه، بهبودی ۴۴ درصدی آن ها میسر شد.
دکتر عبادی فرد آذر با مهم دانستن فعالیت در حوزه کاهش خطر در حوادث و بلایا، ارزیابی و آموزش ۷۵ هزار خانوار در این حیطه را از جمله اقدامات انجام شده برشمرد.
معاون بهداشت دانشگاه در ادامه سخنان خود به برگزاری نخستین دهکده سلامت در اردیبهشت سال جاری اشاره کرد و افزود: در این دهکده با استقرار ۶۳  غرفه، بیش از ۱۵۰ هزار خدمت رایگان حوزه ی سلامت در طی سه روز به بازدیدکنندگان ارائه شد.
رئیس مرکز بهداشت استان تهران تاکید کرد: پرسنل خدوم این معاونت با تلاش شبانه روزی و مستمر، تلاش می کنند تا نعمت سلامتی را برای تمامی جمعیت تحت پوشش مهیا کرده و بتوانند خدماتی شایسته و در شأن مردم عزیزمان ارائه دهند. بر خود لازم می دانم از تلاشها و خدمات خانواده ی عزیز و خدوم معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران تقدیر و تشکر کرده و برایشان اجر اخروی و رضایت حضرت احدیت را طلب کنم.
دکتر فربد عبادی فرد آذر در پایان خاطرنشان کرد: " با افتخار به گذشته و امید به آینده" در بهاری دیگر، از انقلاب شکوهمند ایران عزیزمان، که آغاز دوران بالندگی و شکوفایی نظام است؛ بر خود لازم می دانم، ضمن گرامیداشت این حماسه ی بزرگ و غرورآفرین و یاد و خاطره معمار کبیر انقلاب و شهیدان؛ چهلمین طلیعه فجر پیروزی انقلاب اسلامی را، به ساحت حضرت ولیعصر (عج) و مقام معظم رهبری و ملت عزیز ایران و به ویژه همکاران تلاشگر عرصه سلامت کشور تبریک گفته و درخواست کنم تا با اندیشه ای ژرف در آرمانها و ارزشهای این انقلاب، که بر مبنای اصول و مبانی اسلام ناب محمدی (ص) است؛ پیمانی از سرِ جان، با اهدافِ متعالی امام و شهیدان ببندیم و با حفظ وحدت و همدلی، در راه اعتلای مامِ میهن، تمام توان و تلاش خود را به کار بگیریم.
 


 


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 465 بار   |   دفعات چاپ: 31 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر