دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • حقوق شهروندی در نظام سلامت
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701-86702708
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

برگزاری مراسم نکوداشت استاد پیشکسوت سلامت روان کشور دکتر جعفر بوالهری

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۹ | 
برگزاری مراسم نکوداشت استاد پیشکسوت سلامت روان کشور دکتر جعفر بوالهری
مراسم نکوداشت استاد پیشکسوت سلامت روان کشور دکتر جعفر بوالهری با حضور مشاور وزیر بهداشت در حوزه سلامت روان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: این مراسم با حضور دکتر احمدعلی نوربالا مشاور وزیر بهداشت در حوزه سلامت روان، دکتر کوهپایه زاده رئیس دانشگاه،  دکتر متولیان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، دکتر شریعت رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان مورخ 7 آذرماه در تالار ایوان شمس برگزار گردید.
دکتر شریعت  ضمن خیر مقدم عنوان کرد: از زمان تاسیس انستیتو  سال 1356 تا امروز  ، استاد دکتر بوالهری ، بیشترین  زحمت ریاست را در تاریخ انستیتو روانپزشکی ایران برعهده داشته است و  این فرصت ارزشمندی است که بتوانیم گوشه ای از زحمات  ایشان را قدردان باشیم .
رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان  بیان کرد: رویکرد ایشان در کشور کاملا متفاوت بود ، یک رویکرد جامعه نگر  و رویکردی که خدمات غیر بستری را به بیماران ارائه می داد و باعث می شد نیاز به بستری کمتر احساس شود که این رویکرد جدید برای من بسیار آموزنده بود . 
وی ابراز کرد: امیدوارم بتوانم این میراث را حفظ کنم و توان داشته باشم در همان مسیر حرکت نمایم.
 در ادامه رئیس دانشگاه اظهار کرد: این روز بسیار برای ما باعث افتخار است که بتوانیم پس از سالها گوشه ای از تلاشها و زحمات دکتر بوالهری را قدردانی کنیم.
دکتر کوهپایه زاده ضمن گرامی داشت هفته بسیج خاطر نشان کرد: بسیج معمولا به یک لباس خاص شناخته می شود ولی خیلی وقتها دقت نمی کنیم که ماهیت بسیج یعنی ایثارگری.
وی افزود: شاید افرادی کارت ظاهری بسیج را ندارند، ولی کسی که 30 سال 40 سال با نیت ایثار کار می کند، شما 
می توانید لقب بسیجی  رابه آن بدهید؛  یک بسیجی است در مسیر علم و دانش، سلامت روان جامعه .
رئیس دانشگاه اشاره کرد: این مراسم همزمان با این هفته، تناسب اجتماعی دارد و سابقه عملکرد دکتر بوالهری نشان دهنده یک فرد بسیجی است.  
یکی از مرجعیتهای علمی دانشگاه ،  تامین سلامت روان اجتماعی و سلامت روان در سطح جامعه است.
دکتر کوهپایه زاده خطاب به دکتر بوالهری تصریح کرد: مرجعیت بازنشستگی نیز نمی شناسد ،  خداوند عمر با عزت و سلامتی به شما بدهد و این مرجعیت را برای کشور و دانشگاه علوم پزشکی ایران حفظ نماید.
من بعنوان نماینده دانشگاه بزرگ علوم پزشکی ایران از شما تشکر می کنم که به عنوان یک انسان اجتماعی و هم یک فرد علاقمند، تلاشگر و سرآمد در حوزه سلامت روان دانشگاه و کشور موفق هستید.

وی تاکید کرد: افراد جوان تر برای سرآمد بودن باید سالها تلاش نمایند و از راهنمایی اساتیدی چون دکتر بوالهری به عنوان الگو بهره مند شودند .
رئیس دانشگاه ابراز امیدواری کرد:  بتوانیم در مسیر سرآمدی دانشگاه در کنار دکتر بوالهری و تیمی که سالها تلاش کردند ، حرکت نماییم.
در ادامه دکتر بوالهری به ایراد سخنرانی پرداخت، این استاد پیشکسوت عنوان کرد: در ابتدای سخنم می خواهم تشکر کنم از لطف و محبت تمام برگزار کنندگان این مراسم و افراد حاضر در این جلسه، و دوستان که با پیام های خود بر ارزش این برنامه افزودن، همچنین پوزش بطلم از این که در حالی که آلودگی هوا، شرایط سخت اجتماعی و تنگ ناهای که بر سراه تامین سلامت روان جامعه وجود دارد و وجود حضور من نیز چون سال های گذشته موجب شد تا بازم تلاشگران حوضه سلامت، و سلامت روان حضورش در این مراسم ، رسالت اصلی خودشان که ارتقاء سلامت روان جامعه است بازمانند.
می خواهم به عنوان قدردانی از اساتید بزرگی که پایه گذاران حق جنبش بهداشت روان و روانپزشکی جامعه نگر بودن، یادی کنم از جنبش بهداشت روان در ایران با نوآوری های دکتر سیاسی و تیم همراهش، این پایه گذاران آموزشی و پژوهشی و توانبخشی در دهه پنجاه  که نوین ترین رویکرد های تمرکززدایی، جامعه نگری انسان گرایی را به بیماران در عرصه روانپزشکی معرفی کردند که در دهه های بعد توسعه یافت.
و در دهه هفتاد ضروری است که اشاره شود در این دهه به توسعه با ارزش ترین اما ساده ترین و ابتدایی ترین مراقبت های سلامت روان که الان مردم از آن مرحوم هستند، این اتفاق این بود که مراقبت های سلامت روان در سطح وسیعی از کشور و دورترین و مرحوم ترین نقاط کشور ، توسط بهورزان، روانشناسان، پزشکان عمومی و با پیشگامی یار همیشه ، شادروان داود 
شاه محمدی و طرح پیشگام شهرضا و استاد محبوب دکتر سید مهدی حسن زاده تمام این ها اتفاقات بزرگ آن دهه بود.
در دهه هشتاد: در تاریخ سلامت روان ایران، دوران مشارکت تمام عیار جمع عظیمی از روانشناسان و مدیران سلامت کشور، از جمله دکتر مرندی، مرحوم شادپور، مرحوم ملک افسری و عزیزان بسیاری، تا اینکه این طرح و این برنامه توسعه و تثبیت کشوری و بین الملی پیدا کند و این پدیده جهانی شده و هنوز سازمان جهانی بهداشت مراقبت بهداشتی اولیه را، تنها راه نجات کشور می داند. 
دهه نود : سال های تلاش سیاستگذاران یک سونگر برای توقف تمام برنامه های پیشگیرانه و سلامت محور بوده در کشور ما توجه همه جانبه اینان به سود بر سرمایه و تجهیزات پزشکی به تخصص و فوق تخصص و نیز به اندسکهایی چون  (ISI) و بیمارستان گرایی ها بالا گرفت . این دوران دوره ای است که سمبل شکوه و پیروزی و افتخار به سلامت اجتماعی به صورت برپایی برج میلاد و یا دوربرگردان میدان آزادی شکل گرفت.
همه این ها و موراد دیگر به قیمت تخریب تخت های بستری بیمارستان ها مثل بیمارستان های شهید اسماعیلی، بیمارستان میمنت، بیمارستان آزادی انجامید.
دردهه نود طرح جنرینگ نابود می شود، داروهای خارجی در سرتاسر بازار را می گیرد و قرار بود ما در روستاها فقط یک یا دو داروهای ضد استرس را اجازه بدهیم، که این دولت و بیمه ها بتوانند به همه نیازمندان این خدمت را بدهدو قرار بود رشته روانشناسی اجتماعی راه بیندازیم و در خونه های مردم در کنارآنها و در جامعه کنار پزشکان و مدد کاران اجتماعی باشیم.
و به راستی در دهه اول 1400 بر سلامت روان کشور چه خواهد گذشت؟
پاسخ من این است که ببینیم تغییر و تحول آینده چگونه خواهد بود، آیا تغییر تحول آینده در خردورزی، عقلانیت نظام حاکم در کشور و به طبع آن وزارت بهداشت و در دانشگاه های علوم پزشکی کدام یک پیروز خواهند شد، این تغییر و تحول چه از بالا باشد و چه از جنبش های مردمی با بهره گیری از مشارکت دانشگاهیان باشد، به این گونه خواهد بود که، اگر روند بر مبنای چند دهه گذشته باشد، دوران نا به سامان بر سلامت روان خواهد بود و اگر نظامی عقلانی، عدالت جو، علمی، انسان گرا، معنی و مبتنی بر نیاز های سلامت روان جامعه برپا شود ما شاهد تحول دیگر در نظام سلامت خواهیم بود.
در پایان باید به این نکات اشاره کنم که تامین سلامت روان برای عموم، نه تنها ناشی از نبود بنیادهای علمی یا فلسفی است که اشاره شد، بلکه دستیابی به آن نیازمند پس راندن بروکراسی کهنه در کشور است. 
گنجانیدن تحول اجتماعی ، توجه به آسیب های اجتماعی و بحران های زیست محیطی است ، به فخر پیش رونده طبقات پایین اجتماعی و همچنین ایجاد جایگاه برای کارهای داوطلبانه، کارهای خیریه، کارهای مردمی و بویژه بنیانگذاران انجمن حقیقی و نه سوری مردم نهاد و راه اندازی کمپین هاو جنبش های مردمی است که در کنار سازمان بهداشتی باشند و هم در کنار مردم و همزمان آن ، طراحی برنامه های پاسخگویی، توانمند سازی ، حمایت طلبی و ویژگی های بسیار دیگر.
آنچه که همکاران، اساتیدم و تجربه مدیریتی به من آموخت تا توانستم بر پاره ای از مشکلات سلامت روان فائق آیم و بسیاری را نتوانسته رها کنم، بدین گونه بود که در این کشور در حوزه سلامت روان و بسیار موارد دیگر:
1- باید با پژوهش های کاربردی تلاش کرد نه تنها بنیادی.
2- پژوهش در نظام سلامت را باید انجام داد و فراگیر کرد.
3- باید به دانشجویان و دستیاران آموخت که تفکر کنند، خرمندی بیاموزند و جرات کنند که نخبگان و فرهیختگان را در سمت استادی یا مدیریت نظام درمانی و سلامت روان در کنار خود داشته باشند.
اینک چهل سال است که مطالعه و پژوهش در عقل در دین، سلامت روان و معنویت در انیستیتو روانپزشکی تهران، برنامه ریزی خودجوش شده، و با ارتقاء آن به مرکز سلامت معنوی تبدیل گردیده است.
پاسخ به این چالش که در تامین سلامت روان، دین به جای علم موثر است یا علم به جای دین، یا در تامین سلامت روان تقدس و ایمان کارا خواهد بود یا خردورزی یا عقلانیت. این پرسش قرن ها در تاریخ علم و سال هاست که در انیستیتو به پاسخی روشن رسیده، و مبنای پژوهش ها و پروتکول های تامین سلامت و درمان شده، اما خریداری در جامعه نداره و نداشته است. و حتی اگر خریداری داشته ، در هیاهوی دین داران سیاست گرا و پژوهشگران غیر دینی و البته نه ضد دینی، به فراموشی سپرده شده است. این خطای بزرگی است که طی 40سال در کشور روی داده و صدمه عظیمی به کشور و بویژه نخبگان و پژوهشگران از یک طرف و بر حوزوی ها و به دین و معنویت زده است.
بسیاری معتقد هستند که وقتی خدا ، ایمان ، تقدس و ایدئولوژی مذهبی داریم چه نیاز به تحقیق و دانشگاه است. این خطای بزرگ فلسفی را اینک به عمد تکرار میکنم و باز گویی می کنم که دین و معنویت، بدون علم ، عقل ، پژوهش مشکل گشا نیست و توجه تنگ نظرانه به یکی علم یا دین، موجب نابودی دیگری است.  


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 946 بار   |   دفعات چاپ: 40 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر