دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

مشارکت دانشگاه علوم پزشکی ایران در پروژه بین المللی شمارش معکوس سلامت و تغییرات اقلیمی مجله لنست

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۳۰ | 
مشارکت دانشگاه علوم پزشکی ایران در پروژه بین المللی شمارش معکوس سلامت و تغییرات اقلیمی مجله لنست
   
 نشست علمی خبری ارائه گزارش «شمارش معکوس تاثیرات تغییرات اقلیمی بر سلامت» مجله لنست که با همکاری محققانی از 35 موسسه علمی جهان از جمله دانشگاه علوم پزشکی ایران تهیه و در دستور جلسه کنفرانس اقلیم سازمان ملل قرار گرفته روز شنبه با سخنرانی محققان داخلی و خارجی در سالن شورای دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران در این نشست که با سخنان دکتر سید علی جواد موسوی، مشاور رییس دانشگاه در امور هماهنگی و اجرائی گشایش یافت، دکتر آلیس مگ گاشین، مشاور استرالیایی سازمان بهداشت جهانی، دکتر مازیار مرادی لاکه، محقق مرکز تحقیقات طب پیشگیری و سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایران و دکتر میثم طباطبایی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی که در خارج کشور اقامت دارند از طریق ارتباط تصویری اینترنتی و دکتر مهناز ربانی ها و دکتر فریدون عوفی، اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور به صورت حضوری در خصوص بخش های مختلف گزارش «شمارش معکوس تاثیرات تغییرات اقلیمی بر سلامت» مجله لنست که حاصل تحقیقات این محققان و همکاران آنهاست سخنرانی کردند.
سخنران بعدی این نشست، دکتر بابک عشرتی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران بود که در خصوص تاثیر تغییرات اقلیمی بر طغیان بیماری ها در ایران توضیحاتتی ارائه داد.
این نشست با پرسش و پاسخ خبرنگاران و محققان شرکت کننده با محققان ایرانی پروژه خاتمه یافت.
گزارش شمارش معکوس در مورد سلامت و تغییرات اقلیمی مجله لنست یک تحلیل جامع سالیانه است که تغییرات ۴۱ شاخص مرتبط با تاثیرات تغییرات اقلیمی بر سلامت را بررسی می کند و نشان می دهد که برای رسیدن به اهداف توافق پاریس، چه کارهایی باید انجام شود. 
این پروژه با همکاری ۱۲۰ متخصص از سازمان جهانی بهداشت، بانک جهانی و 33 دانشگاه و موسسه پژوهشی از جمله کالج یونیورسیتی لندن، دانشگاه های واشنگتن و ویرجینیا تک آمریکا، دانشگاه سیدنی استرالیا، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه ژنو، دانشگاه ساسکس انگلستان، دانشگاه شینهوای چین، مرکز اروپایی سلامت انسان و محیط زیست و  موسسه تحقیقات علوم شیلاتی ایران اجرا می شود.
این گزارش هر ساله یک هفته قبل از کنفرانس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد در ماه دسامبر منتشر می شود و همزمان با انتشار آن، رویدادهای علمی خبری مختلفی در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران برای اعلام نتایج گزارش و اطلاع رسانی عمومی در خصوص اهمیت تاثیرات تغییر اقلیم بر سلامت و محیط زیست برگزار می شود.
   دکتر سید علی جواد موسوی، فوق تخصص ریه و مشاور اجرایی رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران طی سخنانی در این نشست با اشاره به این که تغییرات اقلیمی با توجه به تبعات نگران کننده آن به عنوان یکی از دغدغه ها و چالش های جدی جامعه بشری مطرح است اظهار داشت: تنها در سال 2003 حدود 70 هزار نفر در اروپا قربانی تغییرات اقلیمی شدند و طبق پیش بینی ها در فاصله سال های 2030 تا 2050 سالانه بیش از 250 هزار نفر در اثر این پدیده در دنیا جانشان را از دست خواهند داد. 
وی گفت: در اثر تغییرات اقلیمی، بیماری هایی که بشر بر آن چیره شده بود مانند مالاریا و عفونت دستگاه گوارش  مجددا عود می کنند و بیشتر مرگ و میرها در این زمینه خواهد بود. این تغییرات اقلیمی بیش از همه، سلامت سالمندان و کودکان و نیز جزایر و سواحل را تحت تاثیر قرار می دهد .
آلیس مگ گاشین، مشاور سازمان بهداشت جهانی و از محققان گزارش شمارش معکوس تغییرات اقلیمی لنست هم در سخنان خود به روند گرمایش زمین و رکوردهای جدید دما در پی تغییرات اقلیمی سال های اخیر و تاثیرات آن بر سلامت پرداخت.
دکتر مازیار مرادی لاکه هم در ارتباط تصویری اینرنتی خود طی سخنانی به تبیین شاخص های مختلف پایش اثر تغییرات اقلیمی بر سلامت و شاخص های جدیدی که در گزارش 2019 مورد توجه قرار گرفته اند پرداخت.
وی گفت تغییرات اقلیمی بیش از هر چیز با انتشار گازهای گلخانه ای ارتباط دارد که باعث گرم تر شدن زمین می شوند. بالا رفتن دما به طور متوسط با تغییرات آب و هوایی در دو طرف طیف به صورت سیل و خشکسالی و آتش سوزی و باران های اسیدی همراه است. 
وی دی اکسید کربن، متان، دی اکسید نیتروژن و ترکیبات فلورینه را از مهمترین گازهای گلخانه ای عنوان کرد و گفت: فعالان برخی مشاغل مثل کشاورزان، کارگران ساختمانی، ماهیگیران و ... که با فضای باز و دریا سروکار دارند بیشترین آسیب را از تاثیرات اقلیمی متحمل می شوند.
وی گسترش آتش سوزی جنگل ها، سیل های گسترده امسال و تشدید خشکسالی ها را از اثرات تغییر اقلیم در ایران عنوان و خاطرنشان کرد: این قبیل تغییرات که در سالهای آینده تشدید خواهند شد هر یک منشاء مرگ و میرهایی در کشور خواهند بود.
دکتر میثم طباطبایی دیگر سخنران اینترنتی این نشست هم در سخنان خود به برخی نکات کلیدی در گزارش امسال کمیسیون تغییرات اقلیمی و سلامت پرداخت و  گفت: یکی از پیام های کلیدی گزارش امسال این است که
تغییرات اقلیمی به سلامت کودکان آسیب می زند و سلامت آنها در طول زندگی را تهدید می کند.با افزایش دما،‌ شیرخواران نسبت به سوتغذیه و هزینه رو به افزایش غذا آسیب پذیر میشوند وکودکان در بین گروه هایی خواهند بود که بیشترین آسیب را در اثر افزایش بیماری های عفونی خواهند دید..
به گفته طباطبایی، تاثیر منفی بر سلامت وطول عمر  پی آمد دیگر عدم ایجاد تغییر است. 
اگر دنیا همین مسیر را بدون تغییر ادامه دهد، با انتشار بالای کربن و روند کنونی تغییرات اقلیمی ، کودکی که امروز به دنیا می آید ، در تولد 71 سالگی اش در زمینی زندگی خواهد کرد که 4 درجه گرمتر است و سلامتی اش در هر مرحله از زندگی تهدید شده است ،وی یکی دیگر از پیام های مهم این گزارش را ضرورت مشارکت فرد فرد انسان ها در کاهش تاثیرات منفی تاثیر اقلیم عنوان کرد .
در ادامه دکتر مهناز ربانی نیا تاثیر افزایش دمای سطحی آب بر اثر تغییرات اقلیمی بر ذخایر غذایی دریایی و دکتر   فریدون عوفی، همکار وی در موسسه تحقیقات علوم شیلاتی، اقدامات موثر در کاهش اثرات منفی تغییرات اقلیمی در ایران و منطقه را تشریح کردند.
دکتر عشرتی، معاون بهداشتی دانشگاه هم طی سخنانی با اشاره به تاثیر تغییرات اقلیمی بر طغیان بیماری ها اظهار داشت: در ایران در سال 2010  شاهد 546 مورد طغیان بیماری ها بوده ایم که در سال 2017 به چهار هزار و 143  مورد رسیده است. 326 مورد از طغیان بیماری ها در سال 2017 ناشی از آب بوده که بیشتر در مناطق  کم آب کشور مثل استانهای فارس و خوزستان و کرمان بروز کرده اند. این طغیان ها حدود دو هزار و 904 را گرفتار کرده اند.
بیشتر 263 بیمار بستری ناشی از آن نیز در استانهای کرمان و فارس بوده اند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: 9 ماه نخست سال 2018 هم 220 مورد طغیان بیماری ناشی از آب در کشور ثبت شده که بیش از دو هزار و 500 بیمار را گرفتار کرده اند.
وی با اشاره به سیل گسترده ای که در ابتدای سال 98 چهار استان کشور را درگیر کرد اظهار داشت: در پی این سیل گسترده در شهرستان درود در استان لرستان با اپیدمی یک بیماری اسهالی مواجه شدیم که نشاندهنده تاثیر تغییرات اقلیمی بر بروز بیماری هاست. 


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 464 بار   |   دفعات چاپ: 60 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر