دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

شفافیت، پاسخگوئی و اغنا سازی جامعه در شرایط اضطراری موجود

 | تاریخ ارسال: 1398/12/6 | 
شفافیت، پاسخگوئی و اغنا سازی جامعه در شرایط اضطراری موجود
رئیس انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران:  بزرگترین مسئولیت ستاد و مسئولین وزارت بهداشت در این شرایط ؛ شفافیت، پاسخگوئی ، اطلاع رسانی صحیح و اغنا سازی جامعه است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه : دکتر محمد حسین تقدیسی ؛ استاد تمام ارتقاء سلامت و رئیس انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران عنوان کرد: در شرایط فعلی بیشترین چیزی که جامعه و مردم بدان احتیاج دارند اطلاعات علمی صحیح است و بزرگترین مسئولیت ستاد و مسئولین وزارت بهداشت دارند شفافیت، پاسخگوئی و اطلاع رسانی صحیح به جامعه است.
وی گفت: همه کارشناسان بر این امر معتقدند که یک دلار هزینه برای پیشگیری 10 دلار، بازگشت سرمایه دارد و علاوه بر کاهش درد و رنج بیماری، از مرگ و ناتوانی ناشی از آن پیشگیری می نماید. 
دکتر تقدیسی بیان کرد: حساسیت همه اقشار و سنین مختلف درشرایط اضطراری موجود و مقابله با ویروس کرونا (Covid_19)  نیز موید این موضوع است. رویکردهای جهانی برای ارتقای سلامت، بر آموزش همگانی و ترویج سبک زندگی سالم تاکید دارد.
 توانمند سازی افراد و جوامع را در الویت قرار می دهند تا از این طریق با بهبود شیوه زندگی بر بیماریهای واگیر و غیر واگیر که مشکل عمده جهانی و مورد تعهد ایران نیز می باشد، فائق آیند. این در حالی است که بسیاری از کشورها نه تنها برای کاهش تاثیر عوامل مخاطره آمیز بر سلامت بلکه برای توسعه نشاط مردم به دنبال توسعه علمی و روزآمد نمودن آموزش سلامت هستند. 
وی افزود: آموزش سلامت می تواند مردم را توانمند سازد تا در طول عمرشان کمتر بیمار شوند، کمتر بستری و جراحی شوند، مناسب و صحیح بخورند، کمتر سونوگرافی و اسکن شوند. به عبارتی ساده تر بهتر زندگی کنند و در امر خدمت به کشور خود مفیدتر باشند.
 رئیس انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران اظهار داشت: در شرایط کنونی و مدیریت بحران، بزرگترین مسئولیت ستاد پیشگیری و مسئولین وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی، شفافیت، پاسخگوئی و اغنا سازی جامعه و نه فقط خبرنگاران و اطلاع رسانی صحیح به جامعه و ارتقاء سواد سلامت جامعه، ترویج فرهنگ پیشگیری و سبک زندگی سالم می‌باشد؛ که از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه ها  انتظار می رود فرصت را مغتنم شمرده،  با حمایت جدی و عملی از  تشکیل کمیته عالی مشاوره ارتقاء فرهنگ سلامت در وزارت به منظور ارائه خدمات آموزشی و ارتقای فرهنگ سلامت در سطوح ارائه خدمت و جامعه، با بهره گیری از ظرفیت های متخصصان آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت،  و کارشناس شبکه های اجتماعی بر کاهش اضطراب، بررسی و تبیین نقش و تاثیر پیام های آشکار و پنهان اطلاع رسانی و نهادینه سازی سلامت در جامعه گام بردارد.
دکتر تقدیسی خاطر نشان کرد: به منظور آموزش خودمراقبتی و خود مدیریتی مردم، لزوم مشارکت فعالانه سازمان های غیر دولتی و مردم نهاد و انجمن های علمی در اجرای برنامه های ملی و پیشگیری از اپیدمی موجود، پویش اجتماعی، حمایت های همه جانبه، آموزشی و ترویج سبک زندگی سالم و ارتقاء سواد سلامت، تغذیه ای، و حتی سواد کلینیکی مورد تاکید می باشد. لذا درخواست می شود وزارت بهداشت نسبت به حمایت جدی و عملی و برنامه ریزی شده از این سازمان های غیر دولتی بصورت تشکیل دفتر جلب مشارکت همگانی، در اجرای برنامه های پیشگیرانه و ترویج رفتار و فرهنگ سلامت اقدام نماید.
وی تصریح کرد:  جهت مقابله با این اپیدمی از طرف مردم و بصورت فردی و خانوادگی ؛ جامعه باید آگاه باشد ویروس کرونا (  Covid_19)  بسیار مسری تر از بسیاری از ویروسهای هم خانواده خود است. بنابراین قدرت و پتانسیل سرایت بیشتری دارد.
گفتنی است این ویروس از راه قطرات تنفسی منتقل می شود. بنابراین عطسه و سرفه فرد بیمار مهمترین راه انتقال است.  بنابراین توصیه می شود در این ایام در محیط های عمومی مانند استخر، ورزشگاه ها و محیط های تجمع عمومی خودداری نمایید.
بیماری از راه هوای آلوده منتقل نمی شود ، بلکه الزاما از طریق قطرات تنفسی منتقل می شود.
در صورتی که قطرات تنفسی بر روی اشیا قرار گیرد، مانند میز، دسته صندلی، دکمه آسانسور، دستگیره در ماشین یا صندلی مترو، اگر شخص دیگری به این سطوح دست بزند دستانش آلوده می شود. برای مثال در هنگام خرید نان توجه نمایید چون با دست نان را برداشته و حمل می نمایید چنانچه از دستکش استفاده می کنید در این مورد با تعویض دستکش از دستکش نو استفاده و در عدم انتقال آلودگی دقت نمایید. 
دقت داشته باشید که ویروس به هیچ عنوان از پوست سالم عبور نمی کند بلکه دستان محلی برای انتقال ویروس هستند.
-ناحیه چشم ها، بینی و دهان به ناحیه T-zone معروف است چون این منطقه شبیه حرف  T انگلیسی است. منطقه T-Zone مهمترین راه ورود ویروس به بدن است.
دکتر تقدیسی توصیه کرد: بیشترین شخصی که به ناحیه T-Zone شما دسترسی دارد ، خود شما هستید که معمولا از طریق دستان خود به چشمان و بینی  خود دست می زنید و یا با دستان خود چیزی را وارد دهان خود می کنید. بنابراین اگر دستان خود را خوب بشویید احتمال انتقال ویروس به T-Zone خود را کاهش می دهید. 
افراد بیماری که هنوز علایم در آنها بروز پیدا نکرده خیلی در انتقال عفونت نقشی ندارند زیرا عطسه و سرفه ندارند.
پس اگر در معرض عطسه و سرفه افراد مبتلا قرار نگیریم و دستان خود را خوب بشوییم می توانیم از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم.
بنابراین افراد سالم نیازی به استفاده از ماسک ندارند، بلکه افراد مبتلا می بایست برای جلوگیری از انتشار ویروس ماسک بپوشند.
استفاده از ماسک در افراد سالم به انتقال ویروس بیشتر کمک می کند چون افراد برای پوشیدن و درآوردن ماسک از دست آلوده استفاده می کنند و ویروس را وارد ناحیه T-Zone  خود می کنند.
افراد سالم بجای ماسک به پوشیدن دستکش نیاز دارند.
بیماری نرخ مرگ و میر بسیار پایین تری نسبت به سایر ویروس های تنفسی مانند سارس یا مرس یا آنفلوآنزا دارد. بنابراین در افراد سالم مشکل حادی ایجاد نمی کند. افراد سالمند، افراد دارای بیماری زمینه ای مانند دیابت، بیماری قلبی، بیماران دارای ضعف سیستم ایمنی، کسانی که تحت شیمی درمانی هستند و امثالهم در معرض خطر جدی می باشند.
 وی ابراز کرد: مدیریت استرس در زمان شیوع بیماری کرونا حائز اهمیت است در این شرایط طبیعی است در صورتی که احساس استرس, پریشانی, ترس و یا عصبانیت کنید و برای خود و خانواده نگران هستید صحبت و‌گفتگو با افرادی که به آنها اعتماد دارید می تواند کمک کند. با دوستان و خانواده خود تماس برقرار کنید.
-اگر باید در خانه بمانید, یک سبک زندگی سالم شامل رژیم غذایی مناسب , خواب, ورزش و تماس های اجتماعی با عزیزان در خانه و از طریق ایمیل و تلفن با سایر فامیل ها و دوستان را برقرار کنید.
-از سیگار , مشروب و سایر مواد مخدر برای مقابله با احساسات خود استفاده نکنید. اگر احساس آشفتگی می کنید با یک کارمند بهداشت یا مشاور صحبت کنید. 
_ سعی نمایید وسواس نداشته و اطلاعات درست را به دست بیآورید. اطلاعاتی را جمع آوری کنید که به شما کمک می کند که بتوانید به طور دقیق احتمال خطر خود و اطرافیانتان را تعیین کنید تا بتوانید اقدامات احتیاطی معقولی را انجام دهید. منبع معتبری را که به آن می توانید اعتماد کنید پیدا کنید همانند وب سایت وزارت بهداشت
_نگرانی و اضطراب را ، با کم کردن زمانی که شما و خانوادتان صرف تماشا یا گوش دادن به مطالب رسانه ای که شما آن را ناراحت کننده می دانید، محدود کنید.
_مهارت هایی را که در گذشته به شما کمک کردند که مشکلات زندگی قبلی را مدیریت کنید در نظر بگیرید و از آن مهارت ها استفاده کنید تا به شما در مدیریت احساساتتان در حین این مواقع چالش بر انگیز شیوع بیماری کمک کنند.
تهیه خبر : رهنورد


CAPTCHA
دفعات مشاهده: 10303 بار   |   دفعات چاپ: 165 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر