دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصابات
  • معرفی گروههای آموزشی دانشگاهدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

دیدگاه استادیار ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص کورونا

 | تاریخ ارسال: 1398/12/7 | 
دیدگاه استادیار ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص کورونا
گفتگویی با دکتر عطایی ؛ استادیار ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص ویروس کورونا انجام گرفته است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه : دکتر آنژیلا عطایی ؛ استادیار ویروس شناسی دانشکده پزشکی عنوان کرد:
کورونا ویروس ها خانواده ویروسی حاوی ژنوم RNA و پوشش دو لایه لیپیدی هستند که به طور وسیع در انسان، سایر پستانداران و حتی پرندگان وجود دارند. 
 دکتر عطایی بیان کرد: اولین بار اعضای این خانواده در دهه ۱۹۳۰ و در بیماری های مختلف حیوانات شناخته شدند. در دهه ۱۹۶۰ اعضای این خانواده به خاطر مشاهده ساختمان ویروس به وسیله میکروسکوپ الکترونی و شکل خارهای گلیکوپروتئینی آن که نمای تاج خورشید به ویروس می دادند کورونا ویروس نامیده شدند. 
وی گفت : تا پیش از سال ۲۰۰۳ کورونا ویروس های انسانی عامل بیماری های خفیف تنفسی یا گوارشی شناخته می شدند تا اینکه در این سال کورونا ویروس SARS که عامل سندرم حاد و شدید کشنده تنفسی است در چین شناخته شد. 
استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران  خاطر نشان کرد: ویروس مهم دیگر از این خانواده ویروس MERS بود که در سال ۲۰۱۲ به عنوان عامل سندرم تنفسی خاورمیانه معرفی شد. 
وی افزود: پاندمی SARS از چین شروع شده و به ۳۷ کشور مختلف سرایت کرد. ۸۲۷۳ نفر را مبتلا کرده و میزان مرگ و میر ناشی از آن ۹ درصد اعلام شد. دکتر عطایی تصریح کرد: ویروس MERS ابتدا در عربستان سعودی مشاهده شد و در سطح جهان ۱۰۹۰ نفر را مبتلا کرد و میزان مرگ و میر ناشی از آن ۳۸ درصد گزارش شد. همچنین در سال ۲۰۱۴ پنج مورد ابتلا به این ویروس در ایران گزارش شد. 
استادیار ویروس شناسی  دانشکده پزشکی اظهار کرد:  مخزن هر دو ویروس فوق حیوانات بوده و توسط حیوان واسط به انسان منتقل شده اند. به نظر می رسد ویروس طی عبور از میزبان حیوانی به انسان به پاتوژن قویتری تبدیل می شود . 
وی ذکر کرد: در دسامبر ۲۰۱۹ کورونا ویروس جدیدی در ووهان چین گزارش شد و بررسی متاژنومیک از ژنوم ویروس جدا شده از نمونه تنفسی یک بیمار، گونه جدیدی از این خانواده را مشخص کرد که nCoV-2019 نام گرفت . آنالیز فیلوژنتیک آن نشان داد که این ویروس ۸۹/۱ درصد تشابه نوکلئوتیدی با ویروس SARS دارد و جهش هایی در پروتئین های آن اتفاق افتاده است. 
گفتنی است مخزن حیوانی این ویروس جدید دقیقا مشخص نیست و در حال حاضر اطلاعات ما به دلیل مطالعات انجام گرفته در سال های قبل درمورد دو ویروس دیگر بیشتر است و از آنجایی که هنوز اطلاعات بشر درباره ویروس ها بسیار کم است و نیز در سال های اخیر مشخص شده ویروس های به ظاهر کم اهمیت می توانند بیماری های مهمی مثل دیابت، میوکاردیت، هپاتیت و غیره ایجاد نمایند لذا درمورد کورونا ویروس جدید هم باید مطالعات بیشتری انجام بگیرد. 
دکتر عطایی ابراز کرد: هم اکنون حتی توصیه های بهداشتی برپایه اطلاعات قبلی از ویروس های مشابه و با در نظرگرفتن مشخصات ساختمانی ویروس ارائه می شود. 
بنابر این هنوز دقیقا مشخص نیست که این ویروس چقدر می تواند روی سطوح آلوده باقی بماند . قطرات تنفسی حاوی ویروس در هوا مدت کمی می مانند اما مدت بقای آن ها روی سطوح آلوده ۹-۱ روز ذکر شده است. 
ایشان با اشاره به این نکته که این ویروس مانند سایر ویروس هایی که عفونت تنفسی ایجاد می کنند از طریق تماس دست آلوده با چشم، بینی و دهان و از راه قطرات تنفسی منتقل می شود،  افزود: البته به نظر می رسد انتقال مدفوعی- دهانی نیز داشته باشد. بنابر این حفظ بهداشت فردی مثل شست و شوی مکرر دست ها، ضدعفونی کردن سطوحی که مشکوک یا آلوده هستند با الکل ۷۰ درصد و نیز استفاده از ماسک برای افرادی که علائم تنفسی دارند به عنوان راه های مهم پیشگیری محسوب می شوند. 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: با توجه به اینکه تعداد مبتلایان به کورونا ویروس جدید نسبت به دو ویروس دیگر SARS و MERS بیشتر است و با توجه به شواهد بالینی و اپیدمیولوژیک چنین به نظر می رسد که این ویروس قدرت انتقال بالایی دارد و در صورت رعایت نکردن موارد توصیه شده از طرف متخصصین و سازمان جهانی بهداشت توانایی آلوده کردن جمعیت زیادی را دارد.

تهیه خبر : رهنورد


CAPTCHA
کلیدواژه ها: ویروس شناسی | کرونا | coronaiums |

دفعات مشاهده: 13054 بار   |   دفعات چاپ: 181 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر