دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences


مراسم شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها در مزار شهدای گمنام دانشگاه

 | تاریخ ارسال: 1399/7/2 | 
                        اینجا که محیط سوز و اشک و آه و ناله است              اینجا زیارتگاه زهرای سه ساله است 
به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری  دانشگاه و به مناسبت پنجم صفر سالروز شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها و در هفته دفاع مقدس مراسم شهادت دردانه حضرت سیدالشهدا، حضرت رقیه سلام الله علیها با رعایت پروتکل های بهداشتی در مزار شهدای گمنام دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور عاشقان و ارادتمندان آن حضرت و با یاد شهدای دانشگاه برگزار شد.
این مراسم با قرائت زیارت پرفیض  عاشورا برگزار شد و سپس مداح اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام سید محمدرضا میری به مداحی و روضه خوانی پرداختند و عاشقان سه ساله ی حسین علیه السلام در عزای باب الحوائج عزاداری  کردند.
دفعات مشاهده: 29 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

مراسم چهلمین سالروز گرامیداشت هفته دفاع مقدس

 | تاریخ ارسال: 1399/6/31 | 
هفته‌ جنگ هفته‌ افتخار است، هفته‌ مقدس است، در حقیقت جشن است، عید است و یک بزرگداشتی [است] از روحیه‌ مردم، ایثار مردم و مقاومت مقدس و دفاع مقدس. (رهبر انقلاب )

به مناسبت چهلمین سالروز هفته پر افتخار دفاع مقدس ؛ مراسم تجدید با شهدای گمنام دانشگاه و غبار روبی مزار این شهیدان در روز ۳۱ شهریور با حضور انبوه کارکنان دانشگاه برگزار شد.
این مراسم معنوی که با همت ستاد شاهد و امورایثارگران دانشگاه و همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ،بسیج جامعه پزشکی و بسیج دانشجوئی دانشگاه صورت گرفت ،پس از قرائت زیارتنامه شهدا ،گروه سرود احسان با برگزار کردن چند سرود به مناسبت هفته دفاع مقدس حال و هوای مجلس را عطرآگین به حضور شهدا کرد.   
در انتهای مراسم با اهدای دسته ی گل و قرائت فاتحه به مقام شامخ این شهیدان ادای احترام کردند.
  

دفعات مشاهده: 81 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

برگزاری دوره دانش افزایی استادان با موضوع جغرافیای سیاسی و سیاست خارجی

 | تاریخ ارسال: 1399/6/23 | 
به گزارش دفتر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه ؛ نود و چهارمین دوره دانش افزایی استادان با موضوع  سیاست خارجی جمهوری اسلامی با حضور دکتر محمدصادق کوشکی کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی و بین المللی و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، روزهای ۱۹و۲۲شهریورماه ۹۹ در دانشگاه برگزار شد.
 در این دوره دکتر کوشکی،عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، با تبیین جغرافیای سیاسی منطقه و جهان به بیان اهمیت سیاسی اقتصادی و جغرافیایی منطقه غرب آسیا پرداختند و علل توجه قدرتهای جهانی و نیز عوامل ایجاد و گسترش تنش های دائمی در این منطقه را تبیین نمودند در ادامه به اهمیت تحلیل واقع بینانه و علمی از موضوعات سیاسی اشاره نموده و لزوم پرهیز از برداشتهای احساسی عاطفی در این زمینه ها را یادآور شدند.
توجه و گرایش کشورها به سمت سیاست های منطقه ای و لزوم افزایش قدرت منطقه ای در ابعاد گوناگون علمی و فناوری بعنوان راهبرد فعال و موثر کشورها برای تامین منافع ملی از نکات مورد تاکید سخنران در این دوره بود که با ذکر نمونه های فراوان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این راهبرد در مورد ایران با ویژگیهای از قبیل توانمندیهای داخلی، توجه به بازار بزرگ مصرف اطراف و نیز جمعیت اطراف به جای چشم امید داشتن به گره گشایی دیگران، بعنوان یکی از سیاستهای مطلوب منطقه ای مطرح شد.
از دیگر موضوعات که به تفصیل در مورد آنها صحبت شد اهمیت خلیج فارس به عنوان مهم ترین مرکز تامین کننده منابع هیدرو کربنی و انرژی جهان در حال حاضر و آینده و اطلاق عنوان هارتلند(قلب سرزمین) به آن، اهمیت حمل و نقل دریایی در جهان، روند برخورداری و کسب ابزارهای اقتدار و تسلط ایران بر آبهای سرزمینی در خلیج فارس و حفاظت از منافع ملی، دلایل مهم بودن ایران در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان، سیاست های گذشته و حضور استعماری انگلیس در منطقه، علل دشمنی ابرقدرتها با ایران، جزایر سه گانه ایرانی ( بوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک) و اهمیت و مناقشاتی بر سر آنها بوجود آمده است.
 تاریخچه حضور قدرتهای بزرگ ازجمله آمریکا در منطقه و خلیج فارس، تحرکات، دخالت ها و جنگ افروزیهای او در منطقه از دیگر موضوعات مورد بحث بود و نیز چگونگی تقابل فعال و مهار این تحرکات توسط ایران به نفع منافع ملی و صیانت از تمامیت ارضی با مواردی همچون گروگان گیری سربازان متجاوز آمریکایی به آبهای سرزمینی، زدن پهباد گلوبال هاوک آمریکایی، توقیف نفتکش انگلیسی، ارسال نفتکش ها به ونزوئلا و دهها مورد دیگر که رسانه ای نشده، این اقتدار و نقش آفرینی فعال تثبیت شده است.
در این دوره که در ۴بخش ۲ساعته برگزار شد زمینه بحث گفتگو و پرسش و پاسخ بین شرکت کنندگان و مدرس مدعو فراهم بود و درباره مسائل گوناگون سیاسی و منطقه ای بحث و تبادل نظر شد.
 

دفعات مشاهده: 187 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

برگزاری دوره دانش افزایی با موضوع امکان سنجی تحقق تمدن نوین اسلامی

 | تاریخ ارسال: 1399/6/22 | 
به گزارش دفتر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه ؛دوره دانش افزایی استادان دانشگاه علوم پزشکی ایران با موضوع بسترهای تحقق تمدن نوین اسلامی و امکان سنجی ظرفیت های انقلاب اسلامی در سراسر جهان برای تحقق آن، روز پنجشنبه ۲۰شهریور ماه۹۹ با حضور حجت الاسلام دکتر احمد رهدار استاد دانشگاه و مدیر مرکز مطالعات راهبردی مجمع جهانی اهلبیت (علیهم السلام) و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه برگزار شد.
در این دوره موضوعات مهمی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت از جمله اقدامات آمریکا در دو دهه اخیر و کشاندن پای ایران به بازیهای منطقه ای که آمریکا طراح و برنامه ریز آن بود و ایران به ناچار و برای دفاع از تمامیت ارضی خود و حفظ و ارتقاء توانمندیهای جهان اسلام به این  درگیریها کشانده شد. البته در میان مدت این امتیازی برای ایران به شمار میرفت که با قدرت نمایی و بدست گرفتن ابتکار عمل دامنه اقتدار خود را از مرزهای جغرافیایی فراتر برده و نفوذ و گسترش دهد ایران با شکل دهی جبهه مقاومت در بسیاری از کشورهای منطقه بسیاری از نقشه های آمریکا برای خاورمیانه جدید را با شکست مواجه نمود که در این جلسات به تفصیل به هرکدام از این اقدامات پرداخته شد.
از جمله مواردی که با تفصیل بیشتری مورد توجه قرار گرفت حوادث اخیر منطقه بویژه شکل گیری داعش برای سرعت بخشیدن به اجرای نقشه جدید غرب برای منطقه و پایان دادن به آن توسط ایران بود. در این دوره در واقع تشریح و تبیین پروژه بزرگ مقاومت به رهبری ایران در منطقه و جهان بود که از جذابیت های آماری و تشریح میدانی وقایع و حوادث برخوردار بود.
این دوره ها با توجه به اهمیت موضوع تمدن نوین اسلامی و لزوم تبیین ابعاد گوناگون آن در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی ، طراحی و برگزار میگردد و اتفاقات و حوادث کلان سالیان اخیر و نیز تحولات بین المللی و همچنین جهان اسلام بررسی و تحلیل می شود. پرسش و پاسخ و بحث و گفتگو درباره موضوعات گوناگون داخلی و خارجی نیز در متن جلسات جاری بود.
این دوره نود و سومین دوره دانش افزایی استادان دانشگاه علوم پزشکی ایران به شمار میرود که در موضوعات گوناگون سیاسی اجتماعی اقتصادی و فرهنگی تربیتی برگزار شده است.
 

دفعات مشاهده: 211 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

گفتمان حسینیم

 | تاریخ ارسال: 1399/6/22 | 

حوزه معارف عاشورایی : رشته گفتمان حسینیم

ضوابط فنی و اجرایی :

این رشته شامل نظرات و گفتمان هایی ست که در پیرامون واقعه عاشورا ، هدف قیام امام حسین علیه السلام ، معرفت دینی و عاشورایی تا حکومت دینی و عاشورایی می باشد.
مطابق زمان بندی تعیین شده ، متن های ارسالی باید به صورت pdf با فونت b nazanin در سایز ۱۲ در سایت دبیرخانه بارگزاری شود.
تعداد کلمات مجاز بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه می باشد.
هر نفر فقط دو اثر میتواند در سایت بارگزاری کند.
نام موضوع و  نام و نام خانوادگی و عنوان دانشگاهی ( دانشجو، استاد، کارمند) و شماره تماس باید در ابتدای صفحه تیتر شود.

عنوان متن های ارسالی باید شامل یکی از موارد زیر باشد :

عاشورای امروز ما
عاشورا و اخلاق
عاشورا و سیاست خارجه
عاشورا و گفتمان پولی مالی
عاشورا و تبلیغات
عاشورا و انحرافات  
اربعین و موضوعات اجتماعی

منبع های کمکی :

کتاب حماسه حسینی                              >>لینک دانلود کتاب<<
کتاب آفتاب در مصاف                                >>لینک دانلود کتاب<<
کتاب فتح خون                                         >>لینک دانلود کتاب<<
کتاب وارثان عاشورا                                 >>لینک دانلود کتاب<<
کتاب آذرخشی دیگر از آسمان کربلا         >>لینک دانلود کتاب<<

امتیاز شاخصهای داوری مطابق نظر داوران تعیین، بارم گذاری و داوری خواهد شد .

دفعات مشاهده: 193 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر