دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences 

فرهنگ‌سازی ، اعتماد عمومی و اطلاع رسانی؛ نگاه اصلی ما در موج دوم بحران کرونا

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۴/۲۲ | 
معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی ایران: نگاه اصلی ما در موج دوم بحران کرونا؛  فرهنگ‌سازی ، اعتماد عمومی و اطلاع رسانی است .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق احمدی ؛ معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا مجموعه نهاد رهبری در تیم مدیریت بحران دانشگاه دعوت به همکاری شد.
 وی افزود: اگرچه این بیماری ماهیت پزشکی دارد ولی آثار به وجود آمده آن در حوزه‌های فراپزشکی مشاهده می‌شود.
 حجت الاسلام و المسلمین احمدی بیان کرد: آنچه مهم است اینکه در این راستا نهاد چه خدماتی می تواند ارائه دهد ، قطعاً مداخله پزشکی جزو وظایف ما نیست بلکه ما می‌توانیم کمک کنیم ، شرایط کرونایی به نحوی مدیریت شود تا فرایند رسیدگی و بهبود بیماران تسهیل شود.
ایشان با اشاره به وضعیت و شرایط روحی بیماران و خستگی کادر درمان و پرحجم بودن فعالیت‌های پزشکی گفت:
از ظرفیت ائمه جماعات در مراکز درمانی جهت ارائه خدمات مراقبت معنوی،کاهش آلام بیماران و همراهان ، روحیه بخشی به کادر درمان و کمک به کاهش بار نظام سلامت استفاده کردیم.
معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: موج اول کرونا را با تجربه های سخت و آسان گذراندیم ، در طی چند ماه گذشته روحانیوی و طلاب بر حسب تجربه اقدام می کردند ولی ما سعی کردیم این تجربه پشتوانه علمی و آکادمیک داشته باشد؛ لذا دوره‌های تخصصی در حوزه مدیریت بحران و ارائه خدمات مراقبت معنوی برای این گروه هدف برگزار شد که در حال حاضر هم ادامه دارد .
وی ذکر کرد: نهادمرکزی نمایندگی مقام معظم رهبری، دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران را محور اصلی مدیریت بحران کرونا قرار داد و سایر دانشگاه‌ها را به عنوان دانشگاه معین معرفی کرد ، در واقع ظرفیت دانشگاه های علوم انسانی و فنی ومهندسی از طریق نهاد رهبری ساماندهی شد تا آنها بتوانند خدماتشان را ارائه دهند .
لازم به ذکر است350نفراز نیروهای داوطلب جهادی در این فراخوان شرکت کردند که ۲۰۰ نفر دراولویت هستند و در حال حاضر یک بانک اطلاعاتی از نیروهای جهادی با تخصص‌های مختلف جهت انجام پژوهش درحوزه های روانشناسی، الهیات، اقتصاد، مفاهیم نظری ،جامعه شناختی و... وجود دارد.
حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق احمدی خاطر نشان کرد: در شرایط جدید کرونا باید به گونه ای فرهنگ سازی شود تا بتوانیم از مشارکت اجتماعی وهمیاری خود مردم در کنار خدمات درمانی  بهره مند شویم واین بیماری را بهتر کنترل و مدیریت نماییم.
وی اشاره کرد: توصیه های پزشکی بسته به روانشناسی مخاطبان در حال تغییر است ، آنچه مهم است رعایت همزمان همه این موارد بهداشتی است ، درهمین زمینه تیمی از گروه های مختلف در خصوص تبدیل توصیه های پزشکی به مدیا درحال فعالیت هستند.  
حجت الاسلام و المسلمین احمدی تصریح کرد : در حوزه درمان باید صادقانه با مردم صحبت و اعتمادشان را جلب کنیم ، شفاف باشیم و توصیه ها را رسانه‌ای نماییم.
 وی تاکید کرد :در مباحث مختلف اجتماعی باید به گونه‌ای پیام‌رسانی شود تا مباحث خود مراقبتی مردم تبدیل به یک فرهنگ شود و آنچه در این راستامهم است مهار بیماری است نه درمان ؛ لذا باید تمام ظرفیت های اجتماعی و عمومی کشور باهم بسیج  شوند وازمشارکت خود مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی استفاده گردد.
وی افزود: نگاه ما در موج دوم کرونا؛ فرهنگ‌سازی، اعتماد عمومی و اطلاع رسانی است .
حجت الاسلام و المسلمین احمدی اعلام کرد:در شرایط جدید ظرفیت اساتید و نخبگان دانشگاه را هم باید مد نظر داشته باشیم ، در همین راستا دوره‌هایی جهت دانش افزایی ، هم اندیشی  و بهره بردن از تجربیات اساتید توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری طراحی وکارگاههایی در حوزه های نظری برگزار شده است؛ مثل: کرونا و مدیریت رنج، کرونا ومعنای زندگی ، کرونا و سلامت معنوی.
وی گفت: اعتقاد ما بر این است که در این بیماری باید هم مباحث پزشکی و هم مباحث روحی و نظری را در نظر گرفت؛ گزارشات نشان می دهد اقداماتی که در حوزه مراقبت معنوی برای بیماران انجام شده در فرآیند بهبود و درمان بیماران موثر بوده است.
 به طور خلاصه فعالیت نهاد در مباحث اجتماعی ، درمانی و آموزشی سبب شده تا فرآیند مدیریت بحران کرونا با روش معقول تری پیش رود .
حجت الاسلام و المسلمین احمدی اظهار کرد: مشارکت وهمدلی مردم، گروه‌های جهادی و خیرین دراین دوران نمود بسیار خوبی داشت و پشتوانه فرهنگی فرهنگ ایرانی اسلامی کمک کرد تا افراد نسبت به شرایط همنوع خود بی تفاوت نباشند و در این راستا نهاد رهبری دانشگاه متولی آموزش ،ساماندهی و مدیریت داوطلبان و نظام‌مند کردن خدمات  آنها می باشد.
وی با اشاره به تقدیر مقام معظم رهبری از خدمات جهادگونه کادر درمان ، ابراز داشت : به مدد الهی و تفضلات ائمه اطهار از این شرایط سخت عبور خواهیم کرد.

تهیه خبر : خانم رهنورد

دفعات مشاهده: 16 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

گرامیداشت روز حجاب و عفاف

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۴/۲۲ | 
به مناسبت هفته ی حجاب و عفاف و روز21 تیرماه که روز حجاب و عفاف نامیده شده ؛مراسم گرامیداشت این روز به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و با مشارکت معاونت دانشجوئی و فرهنگی دانشکده پرستاری و مامائی در دانشکده پرستاری و مامائی با رعایت پروتکل بهداشتی برگزار شد.
در این مراسم سرکار خانم دکتر احمدی معاون دانشجوئی و فرهنگی دانشکده درباره اهمیت حجاب و عفاف در جامعه ی امروزی و حتی در فضای علم و پژوهش که دانشگاه هم جزئی از آن است نکاتی بیان کردند.
همچنین در این مراسم به برندگان مسابقه کتابخوانی که به مناسبت روز میلاد باسعادت حضرت فاطمه معصومه ( سلام ا... علیها ) و روز دختر شرکت کرده بودند و برگزیده شدند جوایز نفیسی اهدا گردید.
دفعات مشاهده: 21 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

حجاب مایه تشخص و آزادی زن است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۴/۲۰ | 
خوشبختانه زنان جامعه‌ی ما حقاً و انصافاً نه فقط در انقلاب ما، بلکه از گذشته هم همین جور بوده است؛ زنان متدین ما در میدانهای گوناگون و در همه‌ی قضایا جزو پیشروان بودند. قبل از شروع مبارزات تند مشروطیت، زنها در میدان بودند. در یک برهه‌ای، مبارزات مشروطیت آرام بود؛ بعد شدت پیدا کرد، که همه وارد شدند. آن وقتی که هنوز همه وارد نشده بودند و در واقع فقط یک عده‌ای از علما و خواص دنبال این قضایا بودند، زنها بلند شدند، یک اجتماعی تشکیل دادند، آمدند اینجا سر راه حاکم و زمامدار وقت را گرفتند، او از دست اینها فرار کرد، رفت در کاخش مخفی شد! رفتند آن طرف، فراش‌باشیهای دستگاه حکومت، اینها را کتک زدند. آن زمان با چادر و چاقچور وارد میدان شده بودند. اکثر قریب به همه‌ی شماها چاقچور را ندیده‌اید. چادر و چاقچور و روبند، نوع بسته‌ی حجاب اسلامی - ایرانی بود. با آن حالت، اینها وارد این میدان شدند. حالا یک عده‌ای خیال میکنند زن تا وقتی که بی حجاب نباشد، بی اخلاق نباشد، نمیتواند در میدانهای گوناگونِ اجتماعی و سیاسی وارد شود. در همین انقلاب خود ما، در بعضی از نقاط کشور، زنها زودتر از مردها اجتماع راه انداختند، در خیابانها حرکت راه انداختند و مقابله کردند؛ که ما اطلاع قطعی داریم. در دوران انقلاب همین جور، در مبارزات گوناگون بعد از پیروزی انقلاب همین جور، در جنگ تحمیلی همین جور.
بارها من این را گفته‌ام؛ در زیارت خانواده‌های شهدا، اغلب اوقات مادران شهید را شجاع‌تر و مقاوم‌تر از پدران شهید یافتم. مگر محبت مادر را میشود با محبت پدر مقایسه کرد؟ روح لطیف زنانه، آن هم نسبت به جگرگوشه، این را پرورش بدهد، بزرگ کند مثل دسته‌ی گل، بعد راضی بشود که او برود میدان جنگ و به شهادت برسد؛ بعد برای اینکه جمهوری اسلامی دشمن‌شاد نشود، بر جنازه‌ی او گریه هم نکند! که بنده مکرر به این خانواده‌های شهدا گفتم گریه کنید؛ چرا گریه نمیکنید؟ گریه ایرادی ندارد. گریه نمیکردند، میگفتند میترسیم جمهوری اسلامی دشمن‌شاد شود. «زن مگو، مردآفرین روزگار».(۶) زنهای ما اینهایند؛ امتحان خوبی دادند.
البته انسان در معرض آسیب است؛ مردها در معرض آسیبند، زنها در معرض آسیبند، جوانها در معرض آسیبند، پیرها در معرض آسیبند؛ عالِم، جاهل، همه در معرض آسیبند؛ «و المخلصون فی خطر عظیم». کو حالا مخلص؟ همه‌ی ما زیر این استاندارد قرار داریم. اگر به حد استاندارد هم برسیم، مخلص هم بشویم، تازه «فی خطر عظیم»! خب، باید مراقب باشیم. دشمنان دنیای ما، دشمنان آخرت ما، دشمنان عزت ما، دشمنان نظام جمهوری اسلامی، از نقاط ضعف ما استفاده میکنند؛ از حس شهوت ما، از حس غضب ما، از قدرت‌طلبی ما، از علاقه‌ی ما به جلوه‌فروشی و خودنمائی؛ باید مراقب باشیم. بانوان عزیز هم باید مراقب باشند، دخترهای جوان هم باید مراقب باشند.
این زندگی میگذرد؛ لذات و سختیهایش همه به طرفهالعینی میگذرد. شما در دوره‌ی جوانی، این حرف را درست نمیفهمید. انسان در دوران جوانی خیال میکند دنیا ثابت است، ساکن است، همیشه همین جور است؛ به سن ما که رسیدید، یک نگاه میکنید، میبینید دنیا عجب سریع میگذرد؛ چشم به هم میزنید، گذشته. خب، آن طرف: «و انّ الدّار الأخره لهی الحیوان» ؛ (۷) زندگی و حیات، آنجاست. «ذلک الّذی یبشّر الله عباده» (۸) - که امروز در آیات کریمه میخواندند - بشارتهای الهی آنجاست. هم برای آنجا، هم برای حفظ عزت کشور و پیشرفت کشور، وضع حجاب را، وضع عفاف را، وضع تقیدات و پایبندی را خانمها باید مراقبت کنند؛ این وظیفه است. خودنمائی و جلوه‌فروشی، یک لحظه است و آثار سوء آن برای کشور، برای جامعه، برای اخلاق، حتّی برای سیاست، آثار مخرب و ماندگار است؛ در حالی که ملاحظه‌ی عفاف، ملاحظه‌ی حدود شرعی در رفتار و حرکات بانوان، اگر چنانچه سختیای داشته باشد، سختیِ کوتاهی است، اما آثارش، آثار عمیق و ماندگاری است. خود خانمها خیلی باید مراقبت کنند مسئله‌ی حجاب را، مسئله‌ی عفاف را؛ وظیفه‌ی آنهاست، افتخار آنهاست، شخصیت آنهاست.
حجاب مایه‌ی تشخص و آزادی زن است؛ برخلاف تبلیغات ابلهانه و ظاهربینانه‌ی مادیگرایان، مایه‌ی اسارت زن نیست. زن با برداشتن حجابهای خود، با عریان کردن آن چیزی که خدای متعال و طبیعت پنهان بودن آن را از او خواسته، خودش را کوچک میکند، خودش را سبک میکند، خودش را کم‌ارزش میکند. حجاب وقار است، متانت است، ارزشگذاری زن است، سنگین شدن کفه‌ی آبرو و احترام اوست؛ این را باید خیلی قدر دانست و از اسلام باید به خاطر مسئله‌ی حجاب تشکر کرد؛ این جزو نعمتهای الهی است.
به هر حال در این زمینه‌ها هم بحث زیاد است. امیدواریم خداوند متعال به شما و به ما توفیق بدهد تا بتوانیم آنچه را که وظیفه‌ی ماست، انجام بدهیم. ان‌شاءالله سال آینده اگر زنده بودیم و توانستیم در جمع شما شرکت کنیم، جمع مداحان احساس کنند که در همین جهتی که عرض شد، قدمهای بلندی را جلو گذاشته‌اند
.

برگرفته از بیانات رهبر انقلاب اسلامی  1391/02/23

جهت مشاهده کلیپ با موضوع حجاب و عفاف کلیک کنید.

دفعات مشاهده: 33 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

نشست تحلیلی با موضوع علم نافع؛ قدرتمند و ثروت آفرین

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۴/۱۸ | 
نشست تحلیلی با موضوع علم نافع؛ قدرتمند و ثروت آفرین در دانشگاه برگزار شد
به گزارش دفتر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه این دوره با حضور جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و کارشناس مدعو مهندس محسن مختاری، کارآفرین و مشاور اقتصادی کارآفرینی در 17تیرماه99 در مرکز همایش های رازی دانشگاه به مدت سه ساعت برگزار شد. در این نشست، مهندس مختاری با برشمردن بخشی از مزایای دانش و قدرت آفرینی و خلق ثروت با استفاده از علم و فناوری به چگونگی کنترل و تسلط بر رسانه، اطلاعات، نفت و تجهیزات نظامی و نیز غذا و دارو با بکارگیری دانش توسط قدرتهای بزرگ، همچنین تاثیر سیاست و فرهنگ از دانش و فناوری پرداخت. در ادامه به جایگاه ایران در دانش قدرتمند و ثروتمند در برخی مولفه ها مانند سهم حدود نیم درصدی از اقتصاد دنیا،رتبه هفتم تولید نفت، سهم 5درصدی صادرات نفتی و رتبه 36 از نظر میزان اختصاص بودجه تحقیق و توسعه مورد تحلیل قرار گرفت. وی با اشاره به وجود بیش از 40پارک علم و فناوری، حدود 200مرکز رشد، بیش از 10000شرکت دانش بنیان و فناور و نیز 40هزار نفر فعال در حوزه دانش بنیان با گردش مالی حدود 8000میلیارد تومان در ایران، به لزوم توسعه مهارتهای نرم، تیم سازی، عملکرد مبتنی بر بازار داخلی و بین المللی و نیر مبتنی بر صنعت و نیاز داخلی تاکید نمودند. در ادامه برخی شرکت کنندگان نیز به بیان نظرات و دیدگاههای خود در موضوع مورد بحث پرداختند. لازم به یادآوری است که علاوه بر برگزاری نشست های هم اندیشی متعدد با موضوع دانشگاه نسل سوم، در آذر ماه گذشته نیز نشستی تحلیلی با موضوع بررسی جایگاه ایران از نظر علم و فناوری در منطقه و جهان برگزار شد و در آینده نیز نشست های تکمیلی و کاربردی تری در زمینه علم و فناوری و تبدیل علم به قدرت و ثروت طراحی و برگزار میشود.
دفعات مشاهده: 62 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

دوره دانش افزایی استادان با موضوع غرب شناسی با محوریت امریکا و اسراییل

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۴/۱۷ | 
به گزارش دفتر هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه نودمین دوره ی دانش افزائی استادان با حضور جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و دکتر سیدحامد موسوی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران 15و16 تیرماه99 در سالن اجتماعات شهید یاسینی مرکز همایش های رازی دانشگاه به مدت 8ساعت برگزار شد.  در بخش اول این دوره به ساختار سیاسی حاکمیت امریکا در ابعاد داخلی و سیاست خارجی پرداخته شد و با اشاره به غلبه دوحزب جمهوری خواه و دموکرات بر سایر احزاب به ویژگیها و ساختار سیاسی اجتماعی و اقتصادی هرکدام از این دو حزب پرداخته شد از ویژگیهای مشترک این احزاب که در سیاست های داخلی و خارجی آمریکا جاری است بر حفظ هژمونی و تسلط بر سایر کشورها و نیز قوانین بین المللی اشاره شد. همچنین درباره موضوع ایران برای امریکا هر دو حزب بر کنترل ایران و جلوگیری از اقتدار و نفوذ آن تاکید دارند اما سیاست های اجرایی هرکدام ممکن است متفاوت باشد که از گزینه نظامی تا تحریم و مذاکره و غیره را در برمی گیرد. در بخش دوم این دوره به تاریخچه شکل گیری اسراییل پرداخته شد و با برشمردن نگاه های گوناگون از یهودیان و صهیونیست ها به مراحل مختلف تسلط اسراییل بر سرزمینهای فلسطین پرداخته شد و موضوع معامله قرن ترامپ که منجر به تسلط دائمی و قانونی اسراییل بر همه بخش های فلسطین اشغالی میشود نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دفعات مشاهده: 75 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر