دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

سوالات

 | تاریخ ارسال: 1396/5/10 | 

سوالات متداول در مشاورات پزشکی قانونی
سوال1.
مشاوره ای با سرویس پزشکی قانونی می شود مبنی بر اینکه کودک بدحالی نیاز به انتوباسیون دارد ولی والدین کودک اجازه انتوباسیون نمی دهند چگونه باید پاسخ مشاوره را داد؟
سوال2.
زن و مردی به یک مرکز زنان و زایمان مراجعه نموده اند و بر اساس مدارک پزشکی موجود زن مبتلا به مول می باشد و درخواست بستری و انجام درمان که مسلماً کورتاژنیز جزء ان است را دارد. مدارکی که ثابت کند این زن و مرد قانوناً همسر یکدیگر هستند وجود ندارد از شما درخواست مشاوره شده است چه باید کرد؟


سوال 3.
خانم مجرد 23 ساله ای با تشخیص ectopic pregnancy تنها به یک مرکز درمانی مراجعه کرده  و بستری می شود. خانواده وی از مشکل وی بی اطلاع هستند و حضور ندارند بیمار اصرار دارد که کسی در جریان وضعیت وی قرار نگیرد ضمناً با نظر پزشک معالج لازم است بیمار هیستروسکوپی شود اما بیمار مدعی است که باکره می باشد از شما درخواست مشاوره شده است چه باید کرد؟


سوال4.
فردی 50 ساله با سردرد به یک مرکز درمانی مراجعه می نماید و بعد از ctscan برای وی IVH وICH وسیع مطرح می گردد خانواده از سیر درمان شکایت دارند و معتقدند به علت خالی نبودن تخت ICU بیمارشان فوت کرده است آیا می توان برای وی گواهی فوت صادر کرد و یا باید به پزشکی قانونی ارجاع شود؟


سوال5.
خانم مجرد باکره ای با تشخیص ectopic pregnancy بستری شده است و قرار است تحت هیستروسکوپی قرار گیرد که مسلماً به بکارت وی آسیب وارد خواهد شد. در خواست مششاوره پزشکی قانونی می شود چه باید کرد؟

سوال6.
فردی با تشخیص سرطان خون در یک مرکز درمانی بستری شده و تحت درمان لازم قرار گرفته است مادر بیمار مدعی است چون دفترچه بیمه نداشته است ازدفترچه برادرش و از هویت وی استفاده نموده است سپس به بیمارستان دیگری که شما در آن شاغل هستید مراجعه نموده و با مشخصات همان برادر بستری و تحت درمان قرار گرفته و ترخیص شده است مادر وی به شما مراجعه نموده و درخواست تغییر نام بیمار در پرونده بالینی وی به نام واقعی مورد ادعای وی را دارد و شناسنامه هر دو پسرش را نیز  به همراه دارد چه باید کرد؟

سوال7.
 خانمی که 28 هفته باردار است توسط همسرش مورد ضرب و جرح قرار گرفته است و به این علت در بخش زنان و زایمان بستری و تحت نظر می باشد درخواست مشاوره پزشکی قانونی شده است چه باید کرد؟

سوال8. 
  فردی با نام مجهول الهویه بستری شده (هوشیار نبوده) حالا به هوش آمده و مدعی است که حسن حسینی است برای احراز هویت وی چه باید کرد ؟


سوال9.
فردی را که خود را دار زده در بیمارستان بستری شده است برای ویدرخواست مشاوره پزشکیقانونی شده است چه باید کرد ؟


سوال10. 
فردی در بیمارستان بستری است و قرار است که بای وی به دلیل diabetic foot آمپوته شود از شما مشاوره می خواهند


سوال11. 
  دختری سوار اتومبیل شده و به صورت وی اسپری زده شده و بیهوش می شود 5 ساعت بعد به هوش می آید و در لباس زیرش چند قطره خون می بیند. در معاینه ژنیتالی هایمن در ساعت 5و6 از بین رفته است ولی قدیمی است و آثار ترومای جدید در هایمن ندارد


سوال12. 
   دختری با دلدرد به همراه مادر مراجعه کرده و در معاینه متوجه imperforated هایمن می شویم متخصص زنان جهت انجام جراحی درخواست مشاوره پزشکی قانونی می کند


سوال13.  
  زنی مدعی است که با تهدید اسلحه به وی تجاوز شده است چه می کنید؟


سوال14. 
   مرد جوانی را به علت تظاهرات مستانه با دستور مقام قضایی جهت گرفتن نمونه خون برای بررسی از نظر مصرف الکل به مرکز درمانی شما می آورند        الف) اقدامات شما برای اخذ رضایت و برائت
       ب) نحوه نمونه گیری
       ج) نحوه ارسال نمونهسوال 15.
زوج جوانی به شما مراجعه نموده اند سونوگرافی زن را 14 هفته باردار اعلام کرده است و به احتمال نقاص مادر زادی در جنین اشاره کرده در سونوی 16 هفتگی این نواقص تأیید شده است این زوج از شما راهنمایی می خواهند چه می کنید؟


سوال16.
 مرد جوانی به دلیل  Head trauma در بیمارستان بستری است GCSوی 3 است که در چندین بار دیگر بررسی به عمل آمده همچنان 3 بوده است   جهت ورود این مورد به سیکل پیوند اعضاء چه مراحلی باید طی شود

سوال 17.
خانم جوانی با تشخیص شکم حاد در یک مرکز درمانی بستری می شود همسر وی فرم رضایت را امضاء کرده ولی قسمت مربوط به برائت را امضاء نمی کند و بر روی آن خط می کشد خود بیمار نیز به دستور همسرش حاضر به امضاء فرم مذکور نیست از شما درخواست مشاوره شده است چه می کنید؟

 سوال 18:
فردی 72 در سال 91 به علت تصادف اتومبیل دچار آسیبهای متعدد شده است که برای وی حدود 200 میلیون تومان دیه و اَرش تعیین شده است (ترومای وارده به سر، ستون فقرات، اختلالات حس و حرکت در اندامها ،بی اختیاری نسبی در ادرار و ناتوانی جنسی و جراحات سطحی) فرد ضارب متوجه می شود که بیمار در سال 1382 به علت تومور مغزی در بیمارستان ....... تحت عمل کرانیوتومی قرار گرفته است در پرونده بالینی وی که مربوط به سال 82 است به عمل جراحی و خارج نمودن تومور از بطن چهارم مغز اشاره شده است ولی به وضعیت بیمار در زمان ترخیص اشاره نشده است و بیمار دیگر به پزشک جراح مراجعه نداشته است در خواست مشاوره پزشکی قانونی می شود چه باید کرد؟
  

سوال19:
قرار است که کلیه یک کاداور به یک کودک پیوند زده شود مادر کودک حاضر است ولی پدر وی که معتاد است در شهرستان است و شرایط جسمی وی به گونه ای است که امکان حضور فوری وی در بیمارستان وجود ندارد خواست مشاوره پزشکی قانونی شده است چه باید کرد؟

سوال 20:
خانم متأهلی قصد دارد که به هدف زیبایی جراحی رینوپلاستی بینی انجام دهد آیا اخذ رضایت از همسر وی الزامی است یا خیر در این خصوص درخواست مشاوره پزشکی قانونی شده است و همسر بیمار عدم رضایت و  مخالفت خود را اعلام کرده است چه باید کرد؟

سوال 21:
فردی توسط همراهان و بستگان به صورت فوت شده به بیمارستان آورده شده است بستگان درجه یک وی درخواست صدور گواهی فوت برای وی دارند پزشک معاج درخواست مشاوره پزشکی قانونی در جهت تعیین تکلیف برای صدور یا عدم صدور گواهی فوت نموده است چه باید کرد؟

سوال 22:

کودکی با جراحات و صدمات مشکوک در یک مرکز درمانی بستری شده است با شک به کودک آزاری درخواست مشاوره پزشکی قانونی صورت گرفته که شما کودک آزاری را تأیید کرده اید حال سوال کادر درمانی این است که از این پس چه باید کرد و به چه فرد یا مرجعی باید اطلاع رسانی شود؟
سوال23:
 فردی با دستور مقام قضایی جهت معاینه و بررسی جراحات و ضایعات احتمالی  به شما مراجعه نموده است در معاینه به مواردی از خود زنی برخورد می کنید  چه باید کرد؟

سوال 24:ز
زنی با ادعای اینکه مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است به بیمارستان مراجعه نموده است بلافاصله از شما در خواست مشاوره پزشکی قانونی شده است چه باید کرد؟

سوال25:
 از شما خواسته شده است که برای فردی که در منزل فوت نموده است گواهی فوت صادر کنید در معاینه جسد با آثار کبودی در ناحیه گردن وی برخورد می کنید چه باید کرد؟

دفعات مشاهده: 3897 بار   |   دفعات چاپ: 195 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر