دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

درباره مجلات دانشگاه علوم پزشکی ایران

در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۸ عنوان مجله علمی در حوزه های مختلف منتشر می کند.

بیشتر این مجلات در پایگاه های اطلاعاتی بین المللی نمایه شده است. اغلب این مجلات به زبان انگلیسی و برخی به زبان فارسی همراه با چکیده انگلیسی منتشر می شوند .
اخبار
img_yw_news
دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷

بازدید سفیر و وزیر آموزش و پرورش قبرس

..

ادامه...
img_yw_news
دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷

کارگاه آموزشی

..

ادامه...
نمایش آمار بازدیدها
نمایش آمار بازدیدهای کل از سایت دانشگاه :

174792006

نمایش آمار بازدیدهای ۲۴ ساعت گذشته:

66681

نمایش آمار بازدیدهای روز جاری:

66681

نمایش آمار بازدیدهای کل این پایگاه :

46988

نمایش آمار بازدیدهای 24 ساعت گذشته:

7

کاربران حاضر در پایگاه:

0

 آخرین تاریخ به روزرسانی پایگاه:

راهنمایی نگارش مقالات

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۲۸ | 

راهنمای نویسندگان
 
هدف و حوزه  

نشریه پرستاری ایران، نشریه رسمی، علمی‌ و دارای فرایند مرور توسط همتایان است که وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌باشد و به صورت دوماهنامه، با همکاری انجمن علمی‌پرستاری ایران منتشر می‌شود و دسترسی به آن آزاد و نامحدود می‌باشد. نشریه پرستاری ایران از طریق انتشار تحقیقات و مقالاتی که از کیفیت بالایی بر خوردار هستند به پیشرفت پرستاری و مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند. این نشریه بیشتر بر مقالات اصیل تحقیقی که دانش اساسی لازم برای توسعه پرستاری و مراقبت بهداشتی با کیفیت، آموزش پرستاری، اخلاق پرستاری، مدیریت و سیاست‌گذاری پرستاری را توسعه می‌دهد، تمرکز دارد. با این حال مقالات مروری، گزارش‌های کوتاه پژوهشی و گزارش موارد نادر را نیز می‌پذیرد.

 
بیانیه اخلاقی ناشر

نشریه پرستاری ایران اهمیت توسعه بالاترین استانداردهای اخلاقی را تشخیص داده و نسبت به ارتقاء عملکردهای اخلاقی نشر پایبند است. ما معتقدیم که سنجش اخلاق نشر یکی از جنبه‌های مهم فرایند ویراستاری و داوری توسط همتایان است و به این ترتیب در حیطه مسئولیت سردبیر و ویراستار علمی نشریه قرار دارد. ما به عنوان بخشی از تعهد خود نسبت به بهبود مرور توسط همتایان ابزارهایی را برای کمک و راهنمایی ویراستاران در این رابطه عرضه کرده‌ایم تا نشری اخلاقی را توسعه دهیم

 
نحوه ارسال مقالات

 • نویسندگان لازم است مقالات خود را به صورت الکترونیک ارسال نمایند. جهت ارسال الکترونیک مقالات لطفاً به آدرس نشریه، قسمت ارسال مقالات مراجعه نمایید.
 • به منظور فراهم‌سازی امکان شناسایی، تمایز و یکتاسازی اسامی نویسندگان مقالات، ثبت و نمایش شناسه رایگان ORCID برای تمامی نویسندگان مقالات مجلات علوم پزشکی کشور، الزامی‌ است. لذا هنگام سابمیت مقاله ضروری است تمام نویسندگان شناسه ORCID را در مقاله ذکر نمایند تا پس از انتشار مقاله، شناسه ORCID  در نسخه مربوطه در وب سایت مجله نمایش داده شود. راهنمای دریافت شناسه ORCID
 • تعداد کلمات متن اصلی مقاله (به جزء منابع، جداول، تصاویر) نباید بیش از 6000 کلمه (14 صفحه) برای مقالات مروری و 4000 کلمه (12 صفحه) برای مقالات اصیل تحقیقی باشد. جداول و تصاویر باید در انتهای مقاله درج شود. جداول نباید در قالب تصاویر ارسال گردد.
 • نویسندگان باید در نامه به سردبیر متذکر شوند که این مقاله منحصراً برای نشریه پرستاری ایران ارسال شده است. نامه ای به سردبیر همچنین شامل عنوان مقاله، اسامی‌نویسندگان و آدرس و تلفن تماس نویسنده مسئول می باشد.  
 • متن مقاله باید در سند word با فرمت office 2007 تهیه و ارسال شود. تصاویر باید در فرمت JPEG یاGIF  ارسال گردد.
 
آماده کردن نسخه ارسالی
مقالات اصیل پژوهشی باید شامل صفحه عنوان، چکیده، مقدمه، روش بررسی، یافته‌ها، بحث و نتیجه‌گیری، تعارض منافع، تقدیر و تشکر و منابع باشند.
 • صفحه عنوان: این صفحه باید شامل عنوان کامل مقاله، نام و نام خانوادگی تمامی‌نویسندگان و بالاترین درجه علمی‌آن‌ها، واحد یا مؤسسه ای که در آن فعالیت می‌کنند، آدرس پست الکترونیک آکادمیک و شماره تلفن نویسنده مسئول جهت درج در نشریه (به زبان فارسی و انگلیسی ) باشد.
 • چکیده: چکیده نباید از 300 کلمه تجاوز کند و به ترتیب دارای بخش‌های زمینه و هدف، روش بررسی (نوع طرح، نمونه پژوهش، حجم نمونه، روش نمونه گیری، محیط پژوهش، نام ابزارها، آزمون و نرم افزار آماری)، یافته‌ها (نتایج مهم در رابطه با اهداف، به همراه نتایج آزمون آماری و مقدار معنی‌داری) و نتیجه‌گیری (در رابطه با هدف اصلی به همراه توصیه کاربرد و پیشنهاد پژوهش‌های پیگیری کننده) باشد. در انتهای مقاله لازم است 5-3 کلید واژه ذکر شود. به این منظور به نویسندگان توصیه می‌شود که از لیست عناوین موضوعی طبی ایندکس مدیکوس (Mesh) استفاده نمایند. نویسندگان می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر به آدرس Mesh  مراجعه کنند.
 • چکیده باید به زبان فارسی و انگلیسی (دقیقاّ مطابق متن فارسی) تهیه شده و محتوای مقاله را به درستی منعکس کند.
 • مقدمه: مقدمه باید شامل ضرورت و اهمیت انجام پژوهش، سابقه علمی‌مرتبط با موضوع، بیان روشن اهداف، فرضیه‌ها یا سؤال‌های پژوهش باشد. مقدمه باید تا حد امکان خلاصه باشد و نیازی به مرور وسیع مطالعات نمی باشد.
 • روش بررسی: این بخش باید شامل توضیح دقیق در مورد روش مطالعه شامل نوع مطالعه، طراحی مطالعه، نمونه، روش نمونه‌گیری و حجم نمونه، معیارهای ورود و خروج، ابزار و روش گردآوری داده‌ها، نحوه انجام آزمایش‌ها، روایی و پایایی ابزار و روش تجزیه و تحلیل داده‌ها باشد. چنانچه ابزاری در مطالعه مورد استفاده قرار گرفته است لازم است نام سازنده آن ذکر شود و به مقاله آن فرد ارجاع نیز داده شود. در صورت استفاده از روش‌های تثبیت شده، دادن رفرنس به مورد مربوطه کافی است؛ اما در مورد استفاده از روش‌های جدید لازم است اطلاعات کافی در مورد آن داده شود به طوری‌که سایر نویسندگان قادر به انجام آن باشند. چنانچه از دارویی استفاده شده باشد، نام ژنریک، دوز، و نحوه تجویز باید ذکر شود. در مورد بیماران باید سن و جنس همراه با میانگین ± انحراف معیار ذکر شود. در صورت استفاده از نرم افزاری های آماری لازم است نام نرم افزار و نسخه استفاده شده به طور مشخص ذکر شود. ملاحظات اخلاقی نیز باید در بخش مواد و روش‌ها قید شود. 1) لطفاً ذکر کنید که رضایت آگاهانه از تمام نمونه‌های انسانی بزرگسال و والدین یا قیم قانونی خردسالان اخذ شده است. ذکر نام کمیته اخلاقی که طرح را تصویب کرده است و کد تخصیص یافته الزامی است. 2) مشخص کنید که نگهداری و مراقبت از حیوانات آزمایشگاهی با رهنمودهای مإسسات ملی بهداشتی در مورد استفاده انسان‌ها از حیوانات آزمایشگاهی و یا با رهنمودهای مؤسسه شما مطابقت دارد.
 • یافته‌ها: نتایج باید در قالب متن، جدول و تصاویر عرضه شود. تمامی‌متن جدول نباید در متن تکرار شده باشد بلکه باید به جدول ارجاع داده شود.
 • بحث و نتیجه‌گیری: در پاراگراف اول بحث نتایج باید به طور خلاصه بیان شوند. یافته‌های فعلی و تفاوت‌ها و شباهت‌های آن با سایر پژوهش های انجام شده در حیطه مربوطه باید مورد بحث و تجزیه و تحلیل قرار گیرند و از گزارش صرف و بدون تحلیل پژوهش‌های دیگران پرهیز شود. جزئیات داده‌ها نباید دوباره در این بخش تکرار شوند. بر این اساس بحث به طور خلاصه باید شامل ارائه خلاصه یافته‌ها در رابطه با هر یک از اهداف پژوهش، مقایسه یافته‌های به دست آمده با دیگر پژوهش‌های انجام شده در ایران و جهان، تعبیر و تفسیر یافته‌ها در رابطه با اهداف، پاسخ روشن و قطعی به سئوال‌های پژوهش، رد یا قبول فرضیه‌های پژوهش و ارائه پیشنهادات برای کاربرد یافته‌ها و پژوهش‌های بعدی باشد.
 • تقدیر و تشکر: از تمامی‌افرادی که سهمی‌در مطالعه داشته اما از معیارهای نویسندگی مقاله برخوردار نیستند می‌توان در این بخش تشکر کرد. این افراد شامل کسانی هستند که از لحاظ فنی و نگارشی کمک کرده اند. همین‌طور لازم است از سازمانی که حمایت مالی پژوهش را برعهده داشته است قدردانی شود. در صورتی که مقاله منتج از طرح پژوهشی یا پایان نامه است، لطفاّ در این بخش کد طرح یا پایان نامه، رشته و مقطع تحصیلی را ذکر بفرمایید.
 
مقالات مرور روایتی (Review articles):
 • مقالات مروری از نویسندگان صاحب نظر در آن موضوع یا نویسندگانی که در زمینه موضوع مقاله ارسالی دارای دست کم 3 مقاله اصیل در مجلات معتبر باشند، پذیرفته می‌شود.
 • مقالات مرور نظام‌مند :(Systematic review) به شرط رعایت استانداردهای انجام این نوع مقالات، محدودیت یاد شده در مورد مقالات مروری روایتی را ندارند..
گزارش موارد نادر و جالب (Case reports):
لازم است گزارش موارد نادر علاوه بر موارد کلی مربوط به مقالات اصیل پژوهشی، در برگیرنده شرح حال مربوط به بیمار (نه بیماری)، بحث مربوط به گزارش تهیه شده (بدون نیاز به مروری بر مقالات و کارهای انجام شده قبلی)، نکات مهم مورد توجه و درس‌هایی که باید از آن آموخت باشد و پیام علمی‌و آموزشی را به خواننده برساند.
گزارش‌های کوتاه پژوهشی (Brief research reports):
گزارش های کوتاه همانند مقالات پژوهشی، ولی به صورت بسیار فشرده و مختصر تهیه می‌شود.
نامه به سردبیر:  نامه به سردبیر در مورد موضوعات به روز و در حوزه فعالیت مجله و همچنین نقد مقالات شماره‌های قبلی مجله پذیرفته می‌شود.

 
سایر جزییات آماده کردن مقالات
 • جدول‌ها: جدول‌ها به تعداد محدود (حداکثر 5 جدول) تهیه ‌شود. عنوان جدول باید در بالای آن قرار گیرد.جدول‌ها به صورت تصویر ارسال نشود. توضیحات مربوط به جدول به صورت پانوشت در ذیل آن ذکر شود.
 • تصاویر: تصاویر به تعداد محدود و با کیفیت بالا به صورت فایل جداگانه تهیه و ارسال شود. عنوان تصویر باید در زیر آن قرار گیرد. داده‌های یکسان نباید هم به صورت متن، هم جدول و هم تصویر عرضه شوند.
 • استفاده از پاورقی مجاز نیست، لطفاّ در صورت نیاز به توضیح از پرانتز استفاده کنید. اسامی غیر ایرانی را در متن به لاتین بنویسید. سایر اسامی انگلیسی که معادل فارسی ندارند نیز باید به صورت انگلیسی یا لاتین در متن نوشته شوند.
 • لطفاّ سوالات و اصلاحات مد نظر داوران باید در مدت حداکثر یک ماه و اصلاحات ویراستار یا سردبیر،حداکثر ظرف مدت یک هفته انجام داده و ارسال شوند.
 • تغییرات در خواست شده از سوی داوران باید در متن به صورت رنگی مشخص شوند و سوالات داوران در فایل جداگانه که برای شما ارسال می‌شود، پاسخ داده شوند.
 • منابع: لازم است نویسندگان فهرست منابع را با منابع داخل متن اصلی مقاله کاملاً مقایسه ومطابقت دهند. نشریه پرستاری ایران در حال حاضر از سیستم منبع نویسی ونکوور استفاده می‌کند و تمام مقالات ارسال شده به این مجله لازم است از این شیوه پیروی نمایند.
منابع باید به ترتیب استفاده در متن شماره گذاری شده و مشخصات آن‌ها طبق مثال‌هایی که در انتهای این بخش ذکر شده است تکمیل گردد. ضروری است که نویسندگان منابع فارسی را به انگلیسی ترجمه نمایند. به این منظور، باید کلمه Persian داخل کروشه [  ] به انتهای همه رفرنس ها (اعم از مقاله، کتاب یا پایان نامه) اضافه شود تا فارسی بودن منبع مشخص شود. عنوان مجلات باید به صورت مخفف و ایتالیک نوشته شود. برای یافتن فهرست نام مختصر شده مجلات می‌توانید به آدرس http://www.nlm.nih.gov مراجعه کنید. در ذیل مثال‌هایی از نحوه نگارش رفرنس‌ها ذکر شده است:
 
مقاله در یک ژورنال
نام خانوادگی نویسنده (نویسندگان)، حرف اول نام نویسنده (نویسندگان)، عنوان کامل مقاله، نام کوتاه شده مجله، سال انتشار، (Volume)، شماره مجله، شماره صفحه (در صورتی که تعداد نویسندگان از 6 نفر بیشتر باشد، پس از نام نفر ششم از عبارت et al. استفاده شود).
تنها کلمه اول عنوان و کلماتی که به طور نرمال با حروف بزرگ نوشته می‌شوند، Capital نوشته شوند.

Smithline HA, Mader TJ، Ali FM، Cocchi MN. Determining pretest probability of DVT: clinical intuition vs. validated scoring systems. N Engl J Med. 2003 Apr 4; 21(2): 161-2
 
کتاب
نام خانوادگی نویسنده (نویسندگان)، حرف اول نام نویسنده (نویسندگان)، عنوان کتاب، شماره چاپ (اگر چاپ اول نباشد)، شهر محل چاپ، نام ناشر، سال انتشار، شماره صفحه
Carlson BM. Human embryology and developmental biology. 3rd ed. St. Louis: Mosby; 2004.
 
فصلی از کتاب
نام خانوادگی نویسنده فصل (نویسندگان)، حرف اول نام نویسنده فصل (نویسندگان)، عنوان فصل، نام خانوادگی و نام نویسندگان کتاب، عنوان کتاب، شماره چاپ، شهر محل چاپ، نام ناشر، سال انتشار، شماره صفحه
Blaxter PS, Farnsworth TP. Social health and class inequalities. In: Carter C, Peel JR, editors. Equalities and inequalities in health. 2nd ed. London: Academic Press; 1976. P.165-78.
 
پایان نامه
نام خانوادگی نویسنده، حرف اول نام نویسنده، عنوان کامل پژوهش. پایان نامه کارشناسی ارشد (دکتری) رشته، نام مرکز آموزشی، نام دانشگاه، شهر، سال انتشار.
Nahas-Lopez V. Australian and Jordanian nursing students’ clinical encounters: a transcultural study. Unpublished PhD.Thesis, University of Sydney, Australia. 1997.
 
مقاله ارائه شده در کنفرانس
نام خانوادگی نویسنده، حرف اول نام نویسنده، عنوان مقاله، اول نام editor، عنوان کنفرانس، زمان کنفرانس، محل چاپ، نام ناشر، سال انتشار، شماره صفحه
Anderson JC. Current status of chorion villus biopsy. In: Tudenhope D, Chenoweth J,editors. Proceedings of the 4th Congress of the Australian Perinatal Society; 1986: Brisbane, Queensland: Australian Perinatal Society; 1986: Brisbane, Queensland: Australian Perinatal Society; 1987. P.190-6.
 
خلاصه مقالات کنفرانس‌ها
Harris AH, editor. Economics and health: 1997: Proceedings of the 19th Australian Conference of Health Economists; 1997 Sep 13-14; Sydney, Australia; Kensington, N.S.W.: School of Health Services Management,University of New South Wales; 1998.
 
نحوه درج مشخصات منابع الکترونیکی
کتاب بر روی لوح فشرده(CD)
Title of book on CD-ROM. Place of production، producer; year. Based on، Author/s or editors of book-title of book. Place of publication، publisher; year. Title of CD-ROM series or database. e.g.: Martindale: The complete drug reference (book on CD-ROM). Englewood، Co: Micromedex; 1999. Based on، Parfitt K، editor.
Martindale: the complete drug reference. London، pharmaceutical press; 1999. International Healthcare Series.
 
مجله بر روی لوح فشرده(CD)
Gershon ES. Antisocial behavior. Arch Gen Psychiatry (Serial on CD-ROM) 1995; 52: 900-901.
مجله در اینترنت
Abood S. Quality improvement initiative in nursing homes: The ANA acts in an advisory role. Am J Nurs (serial on the Internet). 2002 Jun (cited 2002 Aug 12); 102(6): (about 3 p.). Available from: http://www.nursingworld.org/AJN/2002/jun/Wawatch.htm. Accessed December 25، 2002.
 
تک نگاشت بر روی اینترنت
Foley KM، Gelband H، editors. Improving palliative care for cancer (monograph on the Internet). Washington: National Academy Press; 2001 (cited2002Jul9). Available from: http://www.nap.edu/books/ 030974029/html/. Accessed Agust 21، 2001.
 
صفحات خانگی و یا وب سایت‌ها
Author/Editor/Organizations name. Title the page (hompage on the in Internet). Place of Publication: Publisher's name. (updated y m d cited y m d). Available from: (URL)
 
بخشی از صفحات خانگی یا وب سایت‌ها
American Medical Association (homepage on the Internet). Chicago: The Association; c1995-2002(updated 2001 Aug 23; cited 2002 Aug 12). AMA Office of Group Practice Liaison; (about 2 screens). Available from: http://www.ama-assn.org/ama/pub/category/1736.html. Accessed Jun 12، 2002.
 
بانک اطلاعاتی در ا ینترنت (Open database)
Who's Certified (database on the Internet). Evanston (IL): The Americal Board of Medical Specialists. C2000-(cited 2001 Mar 8). Available from: http://www.abms.org/newsearch.asp. Accessed October 5، 2001.
 
بانک اطلاعاتی در اینترنت (Closed database)
Jablonski S. Online Multiple Congenital Anomaly/Mental Retardation (MCA/MR) Syndromes(database on the Internet). Bethesda (MD): National Library of Medicine (US). C1999 (updated 2001 Nov 20; cited 2002 Aug 12). Available from: http://www.nlm.nih.gov/mesh/jablonski/syndrome/title.html. Accessed April 10، 2002.
 
بخشی از بانک اطلاعاتی در اینترنت
MeSH Browser (database on the Internet). Bethesda (MD): National Library of Medicine (US); 2002-(cited 2003 Jun 10). Meta-analysis; unique ID: D015201; (about 3 p.). Available from: http://www.nlm.nih.gov/mesh/MBrowser.html files updated weekly. Accessed Agust 23، 2003.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر لطفاً به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://www.nim.nih.gov/bsd/uniform_requirements.html
 
سایر اطلاعات
نسخه نهایی مقاله قبل از چاپ(Proof) : قبل از چاپ مقاله و برای اجتناب از هر گونه اشتباه یک نسخه از فایل مقاله جهت تایید نهایی و در صورت لزوم اصلاحات مختصر برای نویسنده مسؤول ارسال می‌شود. اصلاحات مورد نیاز باید به وضوح مشخص شده و بلافاصله به دفتر مجله ارسال شود.
شکل مختصر شده کلمات و نمادها: فقط از مخفف‌های استاندارد استفاده کنید. از کاربرد مخفف‌ها در چکیده مقاله اجتناب نمایید (به جز اسم ابزار پژوهش). فرم گسترده هر مخفف باید در اولین استفاده در متن، قبل از شکل مختصر شده بیاید مگر این که یک واحد استاندارد اندازه گیری باشد.
تعارض منافع: نویسندگان باید هر گونه تعارض احتمالی منافع مثل دریافت وجه در قبال انجام کار پژوهشی، یا بدست آوردن موجودی یا سهم در یک سازمان را که ممکن است از طریق انتشار مقاله بدست بیاید و یا از دست برود به صورت مشخص بیان کنند. بیان واضح تعارض منافع منجر به رد شدن اتوماتیک مقاله نمی‌شود با این‌حال مایلیم از آن مطلع باشیم. چنانچه تعارض منافع وجود دارد باید توضیح داده شود و اگر تعارض منافع وجود نداشته باشد، جمله زیر باید به انتهای مقاله، قبل از تقدیر و تشکر اضافه شود:
"هیچ‌گونه تعارض منافع توسط نویسندگان بیان نشده است"
هزینه چاپ: در این مجله هزینه ای برای چاپ مقاله دریافت نمی‌شود.
فرآیند داوری توسط همتایان: تمامی‌مقالات محرمانه تلقی شده و حداقل توسط دو داور به انتخاب هیئت تحریریه ارزشیابی می‌شوند. تصمیم سردبیر در رابطه با پذیرش، عدم پذیرش و یا نیاز مقاله به اصلاحات به محض مشخص شدن به اطلاع نویسنده مسؤول می‌رسد. چنانچه مقاله طبق معیارهای ذکر شده در راهنمای نویسندگان کاملاً مورد قبول باشد برنامه ریزی چاپ آن برای اولین شماره ممکن مجله صورت می‌گیرد. نویسندگان محترم توجه داشته باشند که شورای نویسندگان در پذیرش، رد، انجام اصلاحات (با تأیید مولف) و یا ویرایش مقالات آزاد است.
مدت نگهداری مواد: پس از چاپ مقاله، کلیه فایل‌های مقاله فقط برای مدت 6 ماه نگهداری می‌شوند.

 
 
 
 
 
 
کنترل نهایی مقاله قبل از ارسال
نویسندگان باید مطمئن شوند که قبل از ارسال مقاله تمامی‌نکات زیر را رعایت کرده اند:
1- صفحه عنوان شامل عنوان مقاله، نام نویسندگان، آخرین درجه علمی، مؤسسه وابسته، آدرس پست الکترونیک وشماره تلفن فقط برای نویسنده مسئول (همه موارد به زبان فارسی و انگلیسی)
2- چکیده ساختار یافته به زبان فارسی و انگلیسی طبق معیارهای ذکر شده در راهنمای نویسندگان حداکثر در 300 کلمه
3- نگارش منابع طبق راهنمای نویسندگان
4- قراردادن جدول‌ها در انتهای فایل مقاله
5- حصول اطمینان در مورد عناوین جدول‌ها، شماره آن‌ها و عناوین تصاویر، عدم تکرار اطلاعات جدول‌ها در متن
6- مشخص کردن حمایت مالی و تعارض منافع
7- تائید مطالعه توسط کمیته اخلاق موسسه مربوطه و ذکر کد اخلاق مطالعه در قسمت روش کار مقاله.

دفعات مشاهده: 496 بار   |   دفعات چاپ: 59 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر