دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • سلامت و تندرستی
  • تاریخ شفاهی
  • انتصاباتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی

برگزاری وبینار بررسی مدل های COVID-19 از دیدگاه اپیدمیولوژیک و آماری

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۴/۱۶ | 
وبینار بررسی مدل های COVID-19 از دیدگاه اپیدمیولوژیک و آماری روز چهارشنبه
18 تیر1399 برگزار خواهد شد.
به نقل از روابط عمومی معاونت بین الملل : پس از شناسایی رسمی اولین موارد کووید-١٩ در ایران، مدل های مختلفی برای برآورد تعداد موارد مبتلایان و تعداد مرگ ناشی از کووید-١٩ و پیش بینی روند اپیدمی تحت سناریوهای مختلف به کار گرفته شده اند. بدین منظور وبیناری در روز چهارشنبه مورخ 18 تیر 1399 از ساعت 10:30 الی 12 جهت بررسی برخی از ویژگی های مدل های مزبور از دیدگاه اپیدمیولوژیک و آماری به همراه خروجی آن ها برگزار می شود. 
همچنین در این وبینار پیشنهاداتی در زمینه افزایش کاربرد عملی مدل ها ارائه خواهد شد.
لطفا قبل از ورود به وبینار نرم افزارهای مورد نیاز را از طریق لینک زیر دانلود و بر روی سیستم خود نصب نمایید:

نرم افزارهای مورد نیاز برای وب کنفرانس

شایان ذکر است شرکت در این وبینار از طریق گوشی های همراه نیز امکانپذیر است. بدین منظور نرم افزار Adobe connect را از App store تلفن همراه خود دانلود و نصب نمایید.

دفعات مشاهده: 186 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

شناسایی ۲۶۱۳ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور/ فوت ۱۶۰ بیمار در شبانه روز گذشته

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۴/۱۶ | 
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از دیروز تا امروز ۱۶ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۶۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۴۶۸ مورد بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۴۳ هزار و ۵۱ نفر رسید.

 

به گزارش وبدا، دکتر سیماسادات لاری در ارتباط زنده تصویری با شبکه خبر اظهار داشت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۱ هزار و ۷۳۱ نفر رسید.

وی افزود: خوشبختانه تا کنون ۲۰۴ هزار و ۸۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند البته ۳۲۰۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت تا کنون یک میلیون و ۸۲۰ هزار و سه آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

دکتر لاری یادآور شد: استانهای خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان های غربی و شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی گفت: استانهای گلستان، البرز، کرمان، یزد، همدان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند./۲۰۶

دفعات مشاهده: 205 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

متخصصان سلامت روان باید در رویکردهای خود تجدید نظر کنند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۴/۱۶ | 
دکتر امیرحسین جلالی ندوشن؛  زندگی‌ای که ما در ماه‌های اخیر تجربه کرده‎ایم، شباهتی به هیچ ‌یک از تجربه‌های پیشینی‌مان نداشته است. کرونا ارتباطات را محدود کرده، معاشرت‌ها را تعطیل کرده و ارتباطات فیزیکی افراد جامعه از هم گسسته است. مردم به زندگی انفرادی و فاصله بیشتر پناه برده‌اند و در واقع این انتخاب ناگزیری برای آن‌ها بوده است. پیامد این شرایط، احساس تنهایی بیشتر برای انسان‌هاست. این تنهایی و احساس فاصله از منع جمع شدن کنار یکدیگر تا منع دست دادن و در آغوش کشیدن را شامل می‌شود.
افزون بر اینها شکل زندگی روزمره با بروز کرونا تغییر کرده، آن‌قدر که حتی با برداشتن محدودیت‌ها نیز مردم همچنان ناگزیرند، فاصله فیزیکی را رعایت کنند. برای مدت زمان نامشخصی این شرایط ادامه دارد و همین در کنار هم بودن‌های محدود هم با ترس و واهمه از شیوع بیماری همراه است. این تغییرات به‌طور مستمر و دائمی در زندگی حال حاضر ما حضور دارند و می‌توانند عوارض روان‌شناختی ایجاد کنند و بر فشارهای روانی و فردی بیفزایند. اکنون ما با پدیده‌ای روبه‌رو هستیم که برایمان ناشناس و نامشخص است و اطلاعاتی که درخصوص کووید-۱۹ داریم بسیار محدود است. اگر چه اطلاعات امروز ما نسبت به ماه‌های اول شیوع این ویروس بیشتر شده، اما همچنان پرسش‌های بی‌پاسخ درباره این ویروس فراوان است و نادانسته‌های ما بیشتر از دانسته‌هاست.

در ماه‌های اخیر حتی ارتباط مردم و بیماران با متخصصان سلامت روان نیز به‌دلیل مخاطرات این بیماری کاهش یافته است، این مساله مهمی است و پیامدهایی برای جامعه خواهد داشت. مردم هم به نظر خسته شده و بیماری را نادیده گرفته‌اند، اما در کنار آنان گویا متخصصان نیز تجدید نظر در مورد توصیه‌های بهداشتی را نادیده گرفته‌اند و همچنان توصیه‌های چند ماه قبل را تکرار می‌کنند؛ درحالی‌که اکنون وضعیت زندگی و کار مردم با ما‌ه‌های ابتدایی شیوع کرونا تغییر پیدا کرده و توصیه‌ها نیز باید به نسبت شرایط جدید جامعه تغییر پیدا کند. مسئولان بهداشت و سلامت مردم تا چند‌ ماه قبل تصور می‌کردند، اگر جامعه را محدود کنند بیماری ظرف چند ماه ریشه‌کن خواهد شد؛ درحالی‌که دنیا خودش را برای دست‌کم دو سال همزیستی و مقابله با این بیماری آماده می‌کند. توصیه‌ها، دستورالعمل‌ها و شیوه نامه‌هایی که برای کمک به مردم ارائه می‌شود باید با وضعیت فعلی زندگی مردم سازگاری داشته باشد و در مورد آنها تجدیدنظر شود. مساله‌‎ای که نباشد فراموش کنیم این است که جامعه باید برای زندگی با کرونا آماده شود. یکی از بزرگ‌ترین و البته بدترین شعارهایی که الان عنوان می‌شود این است که «کرونا را شکست می‌دهیم». 

با ویروس کرونا به‌گونه‌ای رفتار می‌شود گویی که دشمن است و با چند حمله برق‌آسا می‌توانیم آن را شکست دهیم. اما این پدیده قرار است با زندگی مردم همانند سرماخوردگی همراه شود و به جای شکست دادن آن باید از مدیریت کردن و کنترل کردنش صحبت کنیم. اگر چه برخوردهای جنگی و تند در روزهای اول لازم بود، ولی برای ماه‌های آینده باید طور دیگری به این مساله نگاه کنیم.
اکنون در کنار غربالگری ویروس کرونا، باید غربالگری سلامت روان مردم را نیز درنظر داشته باشیم و افرادی که نیاز به کمک دارند مورد سنجش قرار بگیرند و به افرادی که در اثر شرایط زمانه دچار اضطراب و افسردگی شده‌اند، کمک لازم پیشنهاد شود. لازم است دامنه ارائه دهندگان حمایت‌های روانی- اجتماعی، مشاوره‌ها و خدمات به سمت سازمان‌های مردم نهاد نیز گسترش پیدا کند. سازمان‌هایی که در روزهای ابتدای شیوع ویروس به کمک وزارت بهداشت آمدند تا تجهیزات مورد نیاز را تهیه کنند، اکنون می‌توانند در جبهه دیگری به کمک این وزارتخانه و مردم بیایند. در شرایط کنونی، سلامت روانی جامعه دچار اختلال شده و سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند تکیه خود را به حمایت روانی اجتماعی از جامعه، قربانی‌ها و گروه‌هایی که در معرض خطر قرار دارند، سوق دهند. در این مساله باید رویکرد‌های اجتماعی و فرهنگی مدنظر قرار بگیرد تا بتوانیم با کمک خود مردم و البته زیرنظر متخصصان، شرایط اجتماعی بهتری را برای صیانت از سلامت روان جامعه فراهم کنیم.

 

دفعات مشاهده: 219 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اقدامات پدافند غیر عامل دانشگاه در زمینه مقابله با بحران کرونا

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۴/۱۶ | 
دکتر بیات به تبیین نقش پدافند غیر عامل دانشگاه علوم پزشکی ایران در زمینه مقابله با بحران کرونا پرداخت. 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: دکتر رزاق بیات؛ رئیس اداره پدافند دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد: تاکنون رویکرد غالب در مطالعات و پژوهش های پدافند غیر عامل عمدتا تهدیدات سخت مانند حمله نظامی، اقدامات تروریستی بوده است و از این رو آنچه بیشتر به عنوان مولفه مورد تهدید مطرح می شده است، فضای انسان ساخت و مراکز و تاسیسات حیاتی، حساس و مهمی بوده است که وظیفه خدمات رسانی به جامعه را بر عهده داشته است. ولی اکنون ما پدیده تهدید زیستی روبرو هستیم و اهداف اجرای پدافند غیر عامل شامل:
•    کاهش آسیب پذیری ها ، تلفات و خسارات.
•    اعلام هشدار به واحد های تابعه در جهت حفاظت و ایمنی از منابع انسانی و مالی 
•    تسهیل بهبود و بازسازی خسارات
•    بالا رفتن اعتماد به نفس و ایجاد انگیزه های دفاعی در جامعه هدف
•    کاهش هزینه های عملیاتی 
وی افزود: اگرچه همه‌گیری ویروس کرونا در نهایت فروکش خواهد کرد، اما مدت، میزان و مراحل بعدی شیوع آن بسیار مبهم است و سوالات بسیاری را در مورد ماهیت این ویروس و ادامه شیوع آن پدید آورده است که تعداد واقعی مبتلایان کشف نشده، دوره کامل انتقال و حتی پتانسیل انتقال بدون علایم آشکار را شامل می‌شود.
دکتر بیات بیان کرد: بنابر این از طریق همکاری و هماهنگی بین بخشی می توانیم پروتکال ها و برنامه هایی را برای کوتاه مدت و طولانی مدت در نظر بگیریم که موجب کاهش آسیب پذیری ها و افزایش پایداری در منابع مالی و نیروی انسانی دانشگاه شود.
رئیس اداره پدافند دانشگاه تصریح کرد: برنامه هایی از جمله کوتاه و طولانی مدت جهت اجرای اهداف پدافند غیر عامل در دانشگاه، در خصوص مقابله با بحران بیماری کرونا و دیگر تهدیدات زیستی و بیولوژیکی پرتویی (CBERN ) در اداره اپدافند دانشگاه برنامه ریزی شده است. 
وی خاطرنشان کرد: از جمله اقدامات عملیاتی و اجرایی برگزاری مانورهای مقابله با تهدیدات زیستی بود که در سال گذشته در سه بیمارستان دانشگاه اجرا شدو همچنان این روند ادامه خواهد داشت. از دیگر اقدامات ضدعفونی مراکز تابعه دانشگاه با همکاری پدافند زیستی سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ، ثبت تجربیات و  اخذ گزارش اقدامات درمانی و بهداشتی صورت گرفته در بیمارستان ها، شبکه های بهداشت و درمان تابعه دانشگاه ایران و جمع بندی گزارشات ارسالی و تشکیل گروه واتساپ جهت انتقال مطالب و تجربیات اخذ شده، ارسال دستورالعمل های لازم جهت پیشگیری، درخواست تجهیزات لازم جهت مقابله با تهدیدات ((CBERN جهت پرسنل 115 دانشگاه، طرح غربالگری رایگان پرسنل ستاد مدیریت بحران تهران بزرگ و حضور فعال در جلسات ستاد مدیریت بحران بیماری کرونا دانشگاه و انجام اقدامات اجرایی است. 
دکتر بیات اظهارداشت: از مجموعه اقدامات پیشرو و بلند مدت اداره پدافند غیر عامل دانشگاه تعیین نقشه آسیب ها و تهدیدات و فرصت های مراکز تابعه دانشگاه در زمینه پدافند غیر عامل با همکاری کارگروه آموزش و پژوهش پدافند غیر عامل و واحد های تابعه دانشگاه، تشکیل کارگروه های پدافند غیر عامل که شامل 7 گروه می باشد و جمع آوری برنامه های عملیاتی و کارکرد این کارگروه ها در حوزه پدافند غیر عامل دانشگاه، تشکیل کارگروه تخصصی از اساتید در زمینه (CBERN )جهت مقابله با تهدیدات و استفاده از نظر کارشناسی این عزیزان، تعیین نقش واحد های تابعه در پدافند غیر عامل دانشگاه با همکاری معاونت درمان، بهداشت، آموزش توسعه، بین الملل، تحقیقات و فناوری و غذا و دارو دانشگاه، تدوین و اجرای واحدهای درسی در خصوص پدافند غیر عامل جهت دانشجویان با همکاری معاونت آموزشی، معاونت دانشجویی و فرهنگی و کارگروه آموزش و پژوهش پدافند غیر عامل و برگزاری دوره های آموزشی ضمن خدمت جهت کارکنان در حوزه پدافند غیرعامل دانشگاه و همچنین برگزاری کارگاههای تخصصی جهت مدیران و رابطین پدافند دانشگاه هست.
وی ابراز داشت: امید است با تلاش همکاران و با ارائه این خدمات نقش قابل توجهی در تأمین آرامش، آسایش، امنیت، سلامت روانی و اجتماعی، فرهنگ‌سازی جهت مقابله با این بحران داشته باشیم.
تهیه خبر : خانم مافی
تنظیم و هماهنگی مصاحبه: رهنورد

دفعات مشاهده: 313 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

گزارش اختصاصی صدا و سیما از بیمارستان فیروزآبادی/ بخش‌های کرونایی پر از بیمار

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۴/۱۶ | 
این روز‌ها با بی توجهی برخی از هموطنان متاسفانه بخش‌های کرونایی بیمارستان‌ها با مراجعه گسترده بیماران روبرو شده اند.

به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ برغم همه هشدارها و بیش از 11 هزار قربانی هنوز هم خیلی ها با سهل انگاری جان خود و مردم را به خطر می اندازند. آمار بالای مبتلایان جدید به بیماری کرونا بخشهای کرونایی بیمارستانها را پر از بیمار کرده است.
 
لینک خبرگزاری صدا و سیما

دفعات مشاهده: 494 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر