پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران- درباره کرونا ویروس بیشتر بدانیم
به منظور کاهش ورودی مراجعان سرپایی به بیمارستانها؛ مراکز ویزیت و مشاوره تلفنی تخصصی در بیمارستانهای منتخب استان تهران راه اندازی می شود

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/1/24 | 
به منظور کاهش ورودی مراجعان سرپایی به بیمارستانها؛
مراکز ویزیت و مشاوره تلفنی تخصصی در بیمارستانهای منتخب استان تهران راه اندازی می شود
با توجه به افزایش شدید تعداد مراجعان به مراکز درمانی و نیاز مردم به مشاوره و درمانهای سرپایی، به زودی مرکز ویزیت و مشاوره تخصصی تلفنی، در بیش از ۱۵ بیمارستان منتخب در استان تهران راه اندازی می شود و پزشکان مجرب بیمارستان ها در ساعات مشخصی از روز به مدت ۴ تا ۶ ساعت به مشاوره و ویزیت بیماران می پردازند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، در جلسه هفتگی نشست وبیناری روسای دانشگاه های علوم پزشکی تهران با بیمارستانهای استان که با حضور معاونان درمان و جمعی از مسئولین درمانی و نظارتی، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ایران دوشنبه ۲۳ فروردین برگزار شد؛ با اعلام این خبر به وضعیت خطرناک استان تهران در موج چهارم کرونا پرداخت و افزود: سرعت موج چهارم برق آساست، تعداد مراجعان به مراکز درمانی به شدت صعودی است و هر هفته شاهد سیمای متفاوتی از این بیماری هستیم.
دکتر زالی تصریح کرد: در شبانه روز گذشته با ۲۴ درصد رشد در تعداد مراجعین سرپایی؛ بیش از ۸ هزار و ۴۰۰ بیمار مراجعه کننده سرپایی در استان تهران داشته ایم که هزار و ۴۴۵ مورد در بخش عادی و ۲۱۹ نفر در بخشهای ویژه بستری شدند.
وی پیش بینی کرد هفته آینده، هفته ی سخت و طاقت فرسا برای تهران است و این روند، مرگ و میر در تهران را سه رقمی خواهد کرد.
دکتر زالی با اشاره به توزیع نامتوازن بیماران در بیمارستانهای استان تهران گفت: در حال حاضر ۱۰۵بیمارستان تخصیص یافته برای درمان بیماران کرونایی، به ۶ هزار و ۴۱۵ بیمار بستری خدمات ارایه می‌دهند و این درحالی است که فقط ۱۰ بیمارستان بار اصلی بستری بیماران کووید را به دوش می کشند.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران تاکید کرد: باید روسای همه بیمارستانها به صورت فعال وارد کارزار مبارزه با کووید ۱۹ شوند و ضمن توقف اعمال جراحی غیر ضروری از همه ظرفیتشان استفاده کنند.
وی با اعلام اینکه بسته به امکانات و تجهیزات بیمارستانها، بیمارانی که شرایط اضطراری دارند باید بدون قید و شرط پذیرش شوند؛ از آغاز  بازدید های میدانی بیمارستانهای استان تهران در هفته آینده خبر داد و تصریح کرد: کارشناسان ما با حضور در بیمارستانها، تعداد جراحی های غیر ضروری (الکتیو) و تعداد تخت های بستری کووید را پایش می کنند.
راه اندازی کلینیک های سرپایی و استفاده از درمان های سرپایی، داروهای خوراکی و تزریقی خصوصا در مراحل اولیه ابتلا به کرونا، پیروی پزشکان از پروتکل های درمانی سازمان بهداشت جهانی و خودداری از درمانهای متنوع دارویی در بیماران و اختصاص بالاترین سطح پوشش سبد خدمات بیمه ای از دیگر مواردی بود که فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران به آن اشاره کرد و اطمینان داد: مواد اولیه کافی برای تولید داروهای ضد ویروسی نظیر فاویپیراویر و رمدسیویر در کشور تهیه شده و برای تامین داروهای بیماران نگرانی وجود ندارد.
دکتر زالی با یادآوری این مهم که استان تهران در دوران پرخطر کرونا قرار دارد، تعامل و همکاری کلیه نهادها و واحدهای بهداشتی و درمانی را با هدف کاهش مرگ و میر و کاهش بار مراجعان درمانی به بیمارستانها را مورد تاکید قرار داد.
دکتر جلیل کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران، در این جلسه با اشاره به اهمیت حفظ سلامت کادر درمان برای ادامه مبارزه با بیماری کووید ۱۹، تاکید کرد: امروز اولویتی بالاتر از واکسیناسیون کادر درمان وجود ندارد و امیدواریم طبق اعلام معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، از هفته آینده واکسیناسیون پزشکان و پرستاران ادامه یابد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران، اطلاع رسانی و ارائه مشاوره علمی به مردم را در این مقطع برای آرامش روانی و کاهش مراجعات مردم به بیمارستانها موثر دانست و پیشنهاد کرد: کیت تست های سریع در اختیار اورژانس قرار گیرد تا هنگام مراجعه ماموران اورژانس به منزل بیماران، با انجام تست، موضوع بیماری همان جا تعیین تکلیف شود و مردم با اطمینان روانی، بی دلیل به مراکز درمانی مراجعه نکنند.
وی در ادامه خواستار هدف گذاری تعداد بیشتری از تخت های بیمارستانی برای بستری و درمان بیماران کرونایی شد و افزود: باز توزیع منطقی بیماران مبتلا به کووید ۱۹در بیمارستانهای سطح شهر، برای ارائه خدمات مطلوب تر به مردم و کاهش فرسودگی کادر درمان ضروری است.
دکتر حسن ابوالقاسمی رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم (عج)، از تخصیص یک هزار تخت در مجموعه درمانی نیروهای مسلح، به بستری بیماران کرونایی خبر داد.
وی ابراز امیدواری کرد با تلاش و همدلی همه مسئولین و نیروهای بهداشت و درمان کشور، در آینده از یادآوری عملکرد خود در دوران اوج گیری کرونا احساس رضایت داشته باشیم.
در ابتدای جلسه دکتر نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران و دانشگاه ایران، دکتر سید فرشاد علامه و دکتر سیدهادی میرهاشمی معاونان درمان دانشگاه های تهران و شهید بهشتی، دکتر فاطمه فتحی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران و دکتر پیمان صابریان رییس اورژانس تهران؛ گزارشی از آخرین وضعیت مجموعه تحت مدیریت خود ارائه کردند و خواستار مشارکت فعال و حداکثری بیمارستانها و مراکز درمانی و مطب های خصوصی برای مدیریت موج چهارم کرونا و حمایت بیمه های درمانی در استان تهران شدند.
گفتنی است طبق آمار وزارت بهداشت، تاکنون مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۹۳ هزار و ۴۵۲ نفر رسیده که یک میلیون و ۷۲۰ هزار و  ۸۴ نفر از بیماران، بهبود یافته اند و چهار هزار و ۴۴۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.
خبر: مجید نظامی
عکس: فرشاد پور رسول
 
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران:
https://iums.ac.ir/find.php?item=5.45775.114929.fa
برگشت به اصل مطلب