پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران- معرفی گروههای آموزشی دانشگاه
خدمات رسانی گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران با پیشرفته ترین امکانات

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/3/23 | 
خدمات رسانی گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران با پیشرفته ترین امکانات
  
مدیر گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران  از خدمات رسانی به مردم با پیشرفته ترین امکانات خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی: در راستای معرفی بیشتر گروه های آموزشی؛ گفتگویی با دکتر قاسمی فلاورجانی؛ مدیر گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام گرفته است.
دکتر قاسمی فلاورجانی با نگاهی به تاریخچه تاسیس این گروه عنوان کرد: گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران با مرکزیت بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در سال ۱۳۶۷ به همت اساتید چون دکتر مسیح هاشمی، دکتر سید مهدی مدرس زاده، دکتر محمدمهدی پرورش و دکتر امین الله نیک اقبالی تشکیل شده است.
وی در خصوص تعداد دانش آموختگان گروه آموزشی چشم پزشکی افزود: از زمان تاسیس گروه چشم تاکنون حدود ۱۷۰ دستیار تخصصی و ۱۱۰ دستیار دوره تکمیلی از این گروه فارغ التحصیل شده و مشغول ارائه خدمات درمانی در اقصی نقاط کشور هستند.
همچنین این گروه موفق به تربیت گروهی از اساتید دانشگاه های داخل و خارج از کشور شده است.
وی در ادامه افزود: درحال حاضر نیز تعداد ۲۷ نفر در مقطع دستیاری و ۶ نفر در مقطع فلوشیپ در این گروه مشغول به تحصیل هستند.
مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران حضور اساتید برجسته را از نقاط قوت این گروه دانست و گفت:  از نقاط قوت گروه چشم پزشکی حضور اساتیدی در گروه های فوق تخصصی است که در رشته خود از برجسته ترین افراد کشور و حتی خاورمیانه بوده وبرخی پایه گذار گروه فوق تخصصی خود به صورت کلاسیک در کشور می باشند.
. اساتید این گروه موفق به دریافت سه جایزه ارزشمند از جشنواره رازی که مهمترین جشنواره تحقیقات علوم پزشکی در کشور است شده اند.
همچنین مرکز تحقیقات چشم نیز در سالهای متمادی موفق به کسب رتبه های برجسته ای در میان مراکز تحقیقاتی شده است.
وی تصریح کرد: اعضای گروه چشم پزشکی دانشگاه ایران، در زمینه اجرایی نیز در مسئولیت های متفاوت، از معاونت وزیر تا ریاست دانشگاه و دانشکده و عضویت در کمیته های مختلف وزارت بهداشت انجام وظیفه کرده و در حال حاضر دبیر هیئت بورد تخصصی چشم پزشکی (دکتر مسعود ناصری پور) از گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران است.
دکتر قاسمی امکانات تشخیصی و درمانی مجهز به پیشرفته ترین وسایل تشخیصی و درمانی چشم پزشکی را از دیگر نقاط قوت این گروه دانست و ادامه داد: این گروه در مرکز آموزشی و درمانی حضرت رسول اکرم (ص)  همه روزه در حال خدمت رسانی به هم میهنان عزیز می باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه ایران، استقرار گروه چشم پزشکی را در یک بیمارستان جنرال، از جمله نقاط ضعف گروه چشم دانست که منجر به عدم استقلال در هدف گذاری و تصمیم گیری و نیز تاثیر پذیری شدید در شرایط ویژه ای مثل پاندمی کووید- ۱۹ شده است.
وی در پاسخ به این سوال که راه حل این مشکل را در چه می دانید گفت: هدف ویژه گروه ایجاد مجموعه مستقل چشم پزشکی جهت حل مشکلات موجود و رسیدن به چشم اندازهای ترسیم شده است.
 این مساله از آنجا اهمیت دارد که در دو دانشگاه بزرگ دیگر یعنی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیمارستانهای مستقل چشم پزشکی ایجاد شده است.
دکتر قاسمی فلاورجانی در راستای همکاری و ارتباط گروههای پایه و بالینی اظهار کرد: گروه چشم پزشکی در چشم انداز خود به همکاری با گروههای علوم پایه توجه ویژه کرده و موفق به جذب پژوهشگران برجسته در این زمینه شده است.
وی با تاکید بر مقوله اخلاق حرفه ای بیان کرد: برای ارتقاء سطح رفتار حرفه ای اقدامات متعددی شامل برگزاری کلاسهای آموزشی و پایش دقیق عملکرد اعضاء و دانشجویان انجام شده است.
جلسات بررسی رفتار حرفه ای دستیاران به صورت مرتب در شورای آموزشی گروه برگزار و بازخورد آن ارائه می شود.
مدیرگروه آموزشی چشم پزشکی درخصوص مجازی سازی آموزشی خاطر نشان کرد: از ابتدای شیوع کرونا و پاندمی کووید- ۱۹، فعالیت های آموزشی گروه تا حد امکان به فعالیت های مجازی هدایت شده و کلاسهای تئوری از طریق سامانه های آنلاین برگزار می شود.
اگرچه آموزشهای عملی نیز به دلیل محدودیت های اعمال شده دستخوش محدودیت شده است ولی سعی شده تا حد امکان کمتر دچار اشکال شوند.
دکتر قاسمی فلاورجانی، درادامه به معرفی بخش چشم پرداخت و گفت: رئیس بخش چشم پزشکی بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) دکتر نوید نیلفروشان است که از اساتید برجسته گلوکوم و عضو هیئت مدیره گروه فوق تخصصی گلوکوم ایران و همچنین عضو هیئت تحریریه دو مجله چشم پزشکی ایران و مجله JOVR است.
بخش چشم بیمارستان رسول اکرم (ص) دارای ۳۷ تخت بستری، ۷ تخت اتاق عمل چشم، درمانگاه چشم مجهز به بخشهای اپتومتری و پاراکلینیک چشم و اورژانس چشم پزشکی می باشد.
وی افزود: دکتر محسن بهمنی کشکولی ؛ معاون پژوهشی گروه است  که جایگاه بسیار ارزشمندی در خاورمیانه به عنوان معاون انجمن چشم پزشکی خاورمیانه و آفریقا دارد، وی عضو هیئت مدیره انجمن فوق تخصصی پلاستیک و ترمیمی چشم ایران است و در هیئت تحریره دو مجله برجسته بین المللی عضویت دارد، کسب جایزه ارزشمند جشنواره رازی از ادیگر افتخارات وی است.
دکتر قاسمی فلاورجانی در معرفی معاونت آموزشی گروه گفت: دکتر مصطفی سلطان سنجری ؛ معاون آموزشی گروه جزء بنیان گذاران نورو افتالمولوژی کلاسیک ایران است و تحقیقات متعددی در زمینه نورو افتالمولوژی و انحرافات چشمی دارد.
مدیر گروه چشم پزشکی با اشاره به خدمات ارزنده مرکز تحقیقات چشم تصریح کرد: دکتر مسعود ناصری پور؛ رییس مرکز تحقیقات چشم ، بنیانگذار بخش انکولوژی چشم به صورت کلاسیک در ایران  است
. وی همچنین دبیری هیئت بورد تخصصی چشم پزشکی و ریاست دانشگاه و دانشکده پزشکی را در سابقه خود دارد. در حال حاضر ایشان مسئولیت مرکز تحقیقات طب بازساختی و سلولهای بنیادی دانشگاه را نیز برعهده داشته و خدمات برجسته ای در این زمینه انجام داده است.
مدیر گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران ، برگزاری سمینارهای مختلف با همکاری مرکز تحقیقات چشم پزشکی سایر دانشگاهها را موجب ارتقاء علمی دانست و افزود: گروه و مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران، هر ساله با همکاری گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سمینار بهاره چشم پزشکی را برای ارتقاء دانش همکاران چشم پزشک برگزار می کند.
  این گروه در برگزاری همایش سالانه انجمن چشم پزشکی ایران نقش قابل توجهی ایفا می کنند.
وی شرایط علمی گروه را درحال حاضر چنین توصیف کرد: اساتید جوان و خوش آتیه ای در عنوان هیئت علمی این گروه مشغول فعالیت هستند که از افراد دارای رتبه برتر در آزمون های ورودی و دارای بنیه قوی علمی بوده و تبحر فوق العاده ای در رشته فوق تخصصی خود دارند.
دکتر قاسمی ضمن قدردانی از اساتید بازنشسته گروه گفت: باید از اساتید بزرگواری همچون دکتر مهدی مدرس زاده، دکتر مسیح هاشمی، دکتر محمدمهدی پرورش و دکتر نیک اقبالی نام برد که هر یک خدمات ارزشمندی در راستای پیشبرد اهداف چشم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و در سطح کشور داشته و مسئولیت های متعددی در امور اجرائی پزشکی ایران داشته اند ، گروه چشم پزشکی به همکاری مستمر با این اساتید پیشکسورت افتخار می کند.
وی بر الگو گرفتن دانشجویان جوان از اساتید فرهیخته و پیشکسوت تاکید کرد و افزود: امید است همه دانشجویانی که تصمیم دارند در این رشته وارد شوند با الگو گرفتن از منش و خدمات این بزرگواران و با سخت کوشی خود آینده بهتری را رقم بزنند.
دکتر خلیل قاسمی فلاورجانی؛ مدیر گروه چشم پزشکی که سابقه ۸ سال ریاست بخش چشم پزشکی بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) و سه سال مدیریت گروه آموزشی چشم پزشکی را دارند.
وی علاوه بر عضویت در هیئت مدیره گروه فوق تخصصی شبکیه در ایران و سردبیری مجله علمی چشم پزشکی ایران، موفق به کسب دو جایزه ارزنده از جشنواره علوم پزشکی رازی شده و در لیست دانشگاه استنفورد جزو ۲درصد دانشمندان برتر دنیا قرار دارد.

مرجان خرم 
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران:
https://iums.ac.ir/find.php?item=5.50005.117930.fa
برگشت به اصل مطلب