• 1401/09/06 - 11:37
  • - تعداد بازدید: 214
  • - تعداد بازدیدکننده: 214
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت:

افزایش بیماری های تنفسی نتیجه تغییر اقلیم است

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزایش بیماری های تنفسی را با تغییرات آب و هوایی و اقلیم مرتبط دانست و گفت: بیماری های تنفسی دارد جای سرطان ها را به عنوان دومین عامل بیماری ها می گیرد.

7948.mp3 افزایش بیماری های تنفسی نتیجه تغییر اقلیم است
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران به نقل از وبدا، دکتر جعفر جندقی افزود: تغییرات اقلیمی موجب گرم شدن زمین، افزایش دی اکسید کربن، بالا آمدن سطح آب دریاها، سیلاب ها، تغییرات آب و هوایی، گرد و غبار، کاهش آب، باران های سیل آسا و به هم ریختگی فصول شده است.
وی ادامه داد: میزان انرژی تا سال 2030 به 2.6 وات بر متر مربع و در سال 2090 به 8.5 وات بر متر مربع می رسد. وقتی درجه حرارت در مقیاس جهانی بیشتر از 3 درجه بالا رود کره زمین دیگر جای زندگی نخواهد بود.
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزایش بیماری هایی نظیر وبا را محصول این وضعیت دانست و اظهار داشت: سیاست ها باید به سمت تغییر سیستم پیش برود. ارتقای سطح دانش مردم درباره بیماری ها، ایمنی آب و غذا، بهره گیری از توان سازمان های مردم نهاد، به روز رسانی راهنماهای بالینی، افزایش آگاهی در سطح دانشگاه ها و جامعه و افزایش آگاهی کارکنان سلامت به مهار تبعات تغییرات اقلیمی کمک می کند.
دکتر جندقی افزود: در سطح وزارت بهداشت یک کمیته ملی در مورد تغییرات اقلیم داریم و دو برنامه ملی نیز با همکاری سازمان بهداشت جهانی و یونیدو در حال اجراست.
وی از تهیه نقشه ارزیابی ملی این تغییرات در سال های 2013، 2019 و 2021 خبر داد و گفت: باید به سمت کاهش مصرف انرژی های فسیلی و تولید انرژی پاک و توسعه کشاورزی هایتک در جهت کاهش مصرف آب پیش برویم.
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان این که در بخشی از جغرافیای کشور 340 روز آفتابی در سال داریم، بیان کرد: با استفاده از این فرصت قادر هستیم نیمی از انرژی کشور را از این راه تولید کنیم.
جندقی یادآور شد: در 6 استان کشور با انجام اقداماتی در مورد آب و هواهای سرد، گرم، خشک و معتدل و همچنین بلایا، جمعیت و محیط و سلامت توانسته ایم اطلاعات لازم را به دست آوریم.
وی در پایان اهمیت تجمیع اطلاعات مختلف به دست آمده توسط ارگان های مختلف در عرصه سلامت را مورد اشاره قرار داد و گفت: با تجمیع این اطلاعات می توانیم وضعیت سلامت را بهتر ترسیم کرده و برنامه ریزی بهتری داشته باشیم.
پایان مطلب//
  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 7948
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار:

مدیر سیستم

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید