• 1401/10/19 - 15:26
  • - تعداد بازدید: 414
  • - تعداد بازدیدکننده: 399
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
مشاور وزیر بهداشت در امور زنان و خانواده در همایش بزرگداشت مقام مادر و روز زن

امید به زندگی بانوان ایرانی از 50 به 73 سال رسید/ سهم 50 درصدی خانم ها از جمعیت دانش آموختگان کشور

مشاور وزیر بهداشت با اشاره به سهم 50 درصدی خانم ها از جمعیت دانش آموختگان کشور، گفت: تلاش برای ارتقای سلامت بانوان موجب شده تا امید به زندگی در زنان ایرانی از حدود پنجاه سال به هفتاد و سه سال برسد.

10066.mp3 امید به زندگی بانوان ایرانی از 50 به 73 سال رسید/ سهم 50 درصدی خانم ها از جمعیت دانش آموختگان کشور

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر مونا زینالو دوشنبه نوزدهم دی 1401 در مراسم جشن گرامیداشت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و بزرگداشت روز زن در دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: قبل از انقلاب فقط 6 درصد زنان کشور دانش آموخته دانشگاه ها بودنداما در حال حاضر بیش از پنجاه درصد دانش آموختگان کشور خانم ها هستند.

وی افزود: بر اساس شاخص های بهداشتی چهل سال پیش آمار مرگ و میر مادران ناشی از بارداری و زایمان بیش از سیصد مورد در یکصد هزار  نفر بود اما در حال حاضر حدود بیست مورد در یک صد هزار نفر است.

زینالو با اشاره به نقش سلامت در توسعه کشور ها، خاطر نشان کرد:  در سالهای گذشته امید به زندگی زنان ایرانی حدود پنجاه سال بود اما با تلاش همکاران ما در وزارت بهداشت و ارتقای سلامت زنان، این عدد به هفتاد و سه سال رسیده است.

مشاور وزیر بهداشت در امور زنان و خانواده گفت: در آمار رسمی قبل از انقلاب سه هزار و پانصد پزشک زن داشتیم اما در حال حاضر حدود صد هزار نفر از خانم های ایرانی در کشور طبابت می کنند.

وی با بیان اینکه  قبل از انقلاب کمتر از 600 پزشک متخصص زن داشتیم، افزود: در حال حاضر بیش از سی هزار نفر زن پزشک متخصص داریم که این موضوع نشانه رشد و شکوفایی جامعه ایرانی از منظر توانمندی های انسانی فارغ از زن یا مرد بودن است.

دکتر عبدالرضا پازوکی؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این مراسم گفت: دانشگاه علوم پزشکی ایران با حدود شانزده هزار نفر پرسنل و ده هزار دانشجو دستاوردهای بسیار زیادی در سالهای اخیر کسب کرده است.

وی با بیان این که بیش از شصت درصد دانشجویان و بیش از چهل درصد کارکنان در این دانشگاه خانم هستند، افزود: جایگاه زن در جمهوری اسلامی در بالاترین مناصب مدیریتی،  اجرایی و آموزشی است، الگویی که در حوزه های مختلف از جمله خانواده باید به آن بسیار توجه کرد.

پایان مطلب//

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 10066
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
المیرا ترنیان
خبرنگار:

المیرا ترنیان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید