• 1401/04/25 - 11:17
  • - تعداد بازدید: 928
  • - تعداد بازدیدکننده: 914
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس مرکز تحقیقات گوش، حلق، بینی، سر و گردن اعلام کرد

انجام بیش از ۱۴ هزار عمل کاشت حلزون شنوایی طی ۳۰ سال

رییس مرکز تحقیقات گوش، حلق، بینی، سر و گردن از انجام بیش از ۱۴ هزار عمل کاشت حلزون شنوایی طی ۳۰ سال گذشته، از شروع این نوع عمل در کشور خبر داد.

3350.mp3 انجام بیش از ۱۴ هزار عمل کاشت حلزون شنوایی طی ۳۰ سال
رییس مرکز تحقیقات گوش، حلق، بینی، سر و گردن از انجام بیش از ۱۴ هزار عمل کاشت حلزون شنوایی طی ۳۰ سال گذشته، از شروع این نوع عمل در کشور خبر داد.
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایرام، دکتر محمد فرهادی گفت: طرح غربالگری کم شنوایی یا ناشنوایی نوزادان و کودکان از ۲۰ سال پیش در کشور شروع شد و در سال اول این برنامه بالغ بر ۸ هزار و ۵۰۰ نفر فقط در تهران غربال شدند که ۲ کاشت حلزون داشتیم و ۸ سمعک برای دارندگان اختلالات شنوایی تجویز شد. 
 
سالانه ۲ هزار کاندید بالقوه کاشت حلزون شنوایی 
 
وی با اشاره به انجام موفق طرح و متعاقب آن واگذاری انجام این طرح در منطقه مدیترانه شرقی (امرو) از سوی سازمان بهداشت جهانی به ایران از ۱۰ سال قبل، افزود: اولین عمل کاشت حلزون شنوایی سال ۷۱ در کشور انجام شد که در مدت ۳۰ سال انجام این اعمال بیش از ۱۴ هزار کاشت حلزون تاکنون انجام شده و سالانه  ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کودک به صورت بالقوه کاندیدای این عمل هستند.
 
رییس پژوهشکده سلامت حواس پنجگانه با بیان این که زمان طلایی کاشت حلزون شنوایی یک سالگی تا دو سالگی است، اظهار داشت: ۹۰ درصد کودکانی که کاشت حلزون شنوایی داشته اند مانند بقیه افراد سالم زندگی می کنند و از این معلولیت خاموش یعنی ناشنوایی و کم شنوایی رهایی یافته‌اند. برخی از این افراد اکنون در مشاغل حساسی مانند پزشکی، خلبانی و مهندسی در جامعه حضور دارند. در حالی که اگر این کار انجام نمی شد این افراد دچار معلولیت کم شنوایی یا ناشنوایی شده و هزینه های بسیار سنگینی را در طول زندگی برای درمان و کسب سلامتی شان به خانواده و جامعه تحمیل می‌کردند.
 
دکتر فرهادی ادامه داد:  از ۵ تا ۱۲ ماهگی اعصاب شنوایی نوزاد تکامل می یابد و کودک در سن ۵ سالگی باید بتواند به طور کامل صحبت کند که نشان می دهد کم شنوایی یا ناشنوایی نداشته است. 
 
وی در خصوص علل کم شنوایی و ناشنوایی گفت: حدود ۳۵ درصد این عوامل ژنتیکی، ۳۰ درصد به دلیل کوتاهی در مراقبت های بارداری و ۳۵درصد نیز ناشناخته هستند. 
 
وجود ۱۷ مرکز کاشت حلزون شنوایی در کشور 
 
رییس مرکز تحقیقات گوش، حلق، بینی، سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این که ایران هم اکنون از کشورهای پیشرو در غربالگری و کاشت حلزون شنوایی در منطقه و جهان است، بیان داشت: هم اکنون ۱۷ مرکز کاشت حلزون شنوایی در کشور داریم که چهار مرکز در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، بقیه الله و شهید بهشتی قرار دارد.
 
فرهادی در پایان یادآور شد: خوشبختانه تاکنون پروتزهای کاشت حلزون شنوایی به خوبی تامین می شده به طوری که فردی در فهرست انتظار باقی نمی ماند ولی به تازگی دوباره لیست انتظار داریم که امیدواریم با تامین به هنگام پروتزها این اعمال انجام گیرد زیرا با از دست رفتن وقت طلایی مشکلات عدیده‌ای برای کودک در آینده به وجود خواهد آمد.
پایان مطلب//
  • گروه خبری : گروه های مطالب
  • کد خبر : 3350
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
المیرا ترنیان
خبرنگار:

المیرا ترنیان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید