• 1401/10/11 - 15:13
  • - تعداد بازدید: 313
  • - تعداد بازدیدکننده: 281
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
در مراسم معرفی برگزیدگان پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران مطرح شد:

تحقیقات علمی باید به تهدیدات سلامت پاسخ دهد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مراسم تقدیر از برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تحقیقات انجام شده باید به تهدیدات سلامت پاسخ دهد.

9621.mp3 تحقیقات علمی باید به تهدیدات سلامت پاسخ دهد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ دکتر یونس پناهی در مراسم معرفی پژوهشگران و فناوران برگزیده دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: بر اساس اسناد بالادستی، امروزه مرجعیت علمی و تولید دانش یکی از درخواست های جدی حاکمیتی است و در همین راستا با تلاش محققان، ایران در زمینه تولید علم جایگاه خوبی دارد و در حوزه فناوری در بین 132 کشور دنیا، رتبه 53 را دارا است.

پناهی بیان کرد: تاکید ما در وزارت بهداشت این است که تحقیقات و پژوهش ها باید در زمینه پاسخ به تهدیدات حوزه سلامت صورت پذیرد و حرکت به سمت دانشگاه های نسل چهار، تولید ثروت و حل مشکلات جامعه مورد توجه مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاه ها قرار گیرد.

به گفته وی، بار بیماری ها، تغییرات اقلیمی، محیط زیست و بحث جمعیت از اهم تهدیدات نظام سلامت است، در نتیجه محققان باید در این زمینه پژوهش های خود را انجام دهند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تاکید کرد: باید ارتباط دانشگاه ها با صنعت تقویت شود و فاصله ایده و تجاری سازی محصول کاهش یابد.

پناهی گفت: توجه به علوم جدید از جمله هوش مصنوعی، ژن درمانی، سلول درمانی، پزشکی بازساختی و مهندسی بافت برای درمان بیماری های مزمن اهمیت بسیاری دارد.

دکتر عبدالرضا پازوکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در این مراسم، حضور در جمع پژوهشگران را باعث افتخار دانست و افزود: برای کسب ارتقاء در حوزه پژوهش، باید بحث فناوری هم جدی گرفته و در مسیر تحقق اهداف دانشگاه های نسل نو باید ارتباط با صنعت تقویت شود.

پازوکی با اشاره به توانمندی های دانشگاه علوم پزشکی ایران در حوزه پژوهش، خاطر نشان کرد: دانشگاه ها باید محل تولید ثروت و درآمد زایی باشند و برای ارتقاء جایگاه در سطح بین المللی و ایجاد دانشگاه مستقل تلاش کنند.

در ادامه دکتر حسین کیوانی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران گزارشی از عملکرد حوزه پژوهش ارائه کرد و افزود: نتایج سرمایه گذاری و کار در حوزه تحقیقات و فناوری در دراز مدت حاصل می شود، در نتیجه باید از امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی در مراکز تحقیقاتی به طور بهینه استفاده و دستاوردهای آنها به صورت محصولات کاربردی ارائه شود.

کیوانی با تاکید بر بهره برداری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان دانشگاهی، از افزایش چهار مرکز تحقیقاتی در دو بخش دولتی و خصوصی و دریافت مجوز دو مرکز نوآوری خبر داد.

در پایان از برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری در محورهای هیئت علمی پژوهشگر، دانشجوی پژوهشگر، مرکز تحقیقات، طرح بین المللی، طرح ارتباط با صنعت، واحد فناور، اختراعات و مجلات برگزیده تقدیر شد.

 پایان مطلب//

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 9621
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
مرضیه  رهنورد
خبرنگار:

مرضیه رهنورد

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید