• 1401/06/06 - 14:25
  • - تعداد بازدید: 195
  • - تعداد بازدیدکننده: 191
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

خدمات اپتومتری‌‌ باعث کاهش کم بینایی در ایران شده است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه خدمات اپتومتری از بخش های مهم نظام سلامت به شمار می رود، گفت: ارائه خدمات تخصصی جامعه اپتومتری باعث کاهش آمار کم بینایی در ایران شده است.

4689.mp3 خدمات اپتومتری‌‌ باعث کاهش کم بینایی در ایران شده است
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه خدمات اپتومتری از بخش های مهم نظام سلامت به شمار می رود، گفت: ارائه خدمات تخصصی جامعه اپتومتری باعث کاهش آمار کم بینایی در ایران شده است.
 
به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ دکتر پیام نبوتی - مدیر گروه رشته بینایی سنجی دانشکده علوم توانبخشی به مناسبت روز ملی اپتومتری (6 شهریور ماه ) عنوان کرد: بینایی مهم ترین حس انسان است که در فعالیت های روزمره زندگی نقش به سزایی دارد.
 
وی با اشاره به اینکه بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، اپتومتری (بینایی سنجی) علم مراقبت های اولیه بینایی است، بیان کرد: اپتومتریست ها به عنوان مراقبین اولیه سلامت چشم و سیستم بینایی هستند که به مراقبت های جامع چشم و بینایی مبادرت می ورزند.
 
نبوتی افزود: این رشته پیشینه ای دیرین در جهان دارد به گونه ای که آموزش دانشگاهی این رشته حدود 112 سال پیش آغاز شده و امروزه در اغلب کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه جهان ادامه دارد.
 
وی یاد آور شد: از آن زمان تاکنون استانداردهای این رشته با پیشرفت های فناوری و نیازهای بشری همواره در حال تحول و تکامل بوده است.
 
نبوتی گفت: خدمات اپتومتری بخش مهمی از نظام سلامت به شمار می رود و ارائه خدمات تخصصی جامعه اپتومتری از جمله شرکت در طرح تشخیص تنبلی چشم باعث کاهش آمار کم بینایی در کشور شده است.
 
گفتنی است، ششمین روز از شهریور ماه به پاس نعمت بینایی کامل (6/6) و با هدف تقدیر از زحمات جامعه اپتومتری ایران از سوی انجمن علمی اپتومتری ایران و دیگر نهادهای مربوط به عنوان روز ملی اپتومتری نامگذاری شده است. این رشته در سال 1353 در کشور راه اندازی شد و امروزه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی آموزش داده می شود.
 
پایان مطلب//
  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 4689
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
زهرا بدری
خبرنگار:

زهرا بدری

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید