• 1401/08/07 - 10:34
  • - تعداد بازدید: 392
  • - تعداد بازدیدکننده: 384
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

ساخت نخستین اورژانس هسته ای در تهران/ ضرورت آموزش کادر درمان در مواجهه با آلودگی های رادیواکتیو

رئیس کارگروه هسته ای و پرتویی پدافند غیرعامل دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به ضرورت آموزش حفاظت فردی کادر درمان در مواجهه با آلودگی های رادیواکتیو، گفت: اولین اورژانس هسته ای پایتخت در بیمارستان هفتم شهرری ساخته می شود.

6769.mp3 ساخت نخستین اورژانس هسته ای در تهران/ ضرورت آموزش کادر درمان در مواجهه با آلودگی های رادیواکتیو

دکتر علی نشاسته ریز در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران یکی از مشکلات کشور مجهز نبودن مراکز درمانی برای مقابله با آلودگی های ناشی مواد رادیواکتیو دانست و گفت: دفتر فیزیک بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران چند سال است که آموزش بیمارستان ها، حفاظت های پرتویی و پیشرفته، نحوه ارزیابی مشکلات و تکمیل تجهیزات را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه باید اورژانس بیمارستان ها برای مقابله با آلودگی های ناشی از مواد رادیواکتیو مجهز و  کادر درمان آموزش های لازم را دریافت کنند، افزود: در کمیته علمی سلامت پرتویی و هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی ایران مقرر شده که در بیمارستان هفتم تیر واقع در شهرری اورژانس فوریت های هسته ای راه اندازی شود.

نشاسته ریز گفت: نقشه این اورژانس بر اساس استانداردهای جهانی در وسعتی حدود 300 متر مربع  به دستور رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران طراحی شده و تامین بودجه اولیه برای ساخت آن نیز در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه در حوزه اورژانس هسته ای به غیر از شهر بوشهر مورد شاخصی و عملیاتی وجود ندارد، افزود: همزمان با ساخت بنای اورژانس هسته ای بیمارستان هفتم تیر، با ارزیابی دقیق از آلودگی های احتمالی تجهیزاتی که نیاز است به تدریج خریداری می شوند.

نشاسته ریز با اشاره به تشکیل کمیته علمی سلامت پرتویی متشکل از نمایندگان سازمان انرژی اتمی، وزارت بهداشت، پدافند غیر عامل کشور، وزارت دفاع در دانشگاه علوم پزشکی ایران، یادآور شد: مواد رادیواکتیو اگر در محیط پراکنده شوند، اثرات سو و مرگ آوری دارند؛ این مواد قابلیت این را دارند که وارد سیستم های حیاتی مثل آب، خاک، گیاهان و بدن حیوانات شده و در نهایت وارد بدن انسانها شوند.

وی گفت: یکی از شایع ترین آسیب های مواد رادیواکتیو، بروز انواع سرطان است، بنابراین آموزش حفاظت فردی برای افرادی که در معرض آلودکی های رادیواکتیو قرار دارند، بسیار مهم است.

رئیس کارگروه هسته ای و پرتویی پدافند غیرعامل دانشگاه علوم پزشکی ایران از برگزاری دوره های جدید آموزش برای پزشکان، متخصصان طب اورژانس و کارکنانی که با پرتو سر و کار دارند، خبر داد و یادآور شد: آخرین دوره های آموزشی به پیش از همه گیری کرونا بر می گردد.

پایان مطلب//

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 6769
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
المیرا ترنیان
خبرنگار:

المیرا ترنیان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید