• 1401/09/05 - 08:57
  • - تعداد بازدید: 234
  • - تعداد بازدیدکننده: 232
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرپرست دفتر توسعه تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت عنوان کرد:

لزوم تدوین برنامه عملیاتی برای تبدیل دانش به عمل در کاهش مقاومت میکروبی

سرپرست دفتر توسعه تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: باید بر اساس یک برنامه عملیاتی دانش خود را به عمل تبدیل کرده تا امکان مقابله و کاهش مقاومت میکروبی در سطوح مختلف سیاست گذاری، پیشگیری، درمان، تحقیق و توسعه و صنایع مختلف میسر شود.

7858.mp3 لزوم تدوین برنامه عملیاتی برای تبدیل دانش به عمل در کاهش مقاومت میکروبی
به گزارش  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران به نقل از وبدا، دکتر رسول یاراحمدی در همایش مجازی پیشگیری از ایجاد مقاومت میکروبی اظهار کرد: باعث خرسندی است که همزمان با هفته جهانی آگاهی رسانی آنتی بیوتیکها، با شعار همه با هم برای پیشگیری از مقاومت به داروهای ضدمیکروبی این نشست در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار می شود.
 
 وی از مقابله با مقاومت میکروبی به عنوان مفهوم و پیامی برای توسعه پایدار یاد کرد و افزود: عدم مشارکت در مقابله با مقاومت آنتی بیوتیک ها می تواند تا سال 2050 منجر به مرگ بیش از 100 میلیون نفر و صرف هزینه ای بیش از 100 هزار میلیارد دلار شود.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به لزوم انجام تحقیقات پیشگیرانه گفت: پیشگیری به معنای اقدام در زمان و مکان درست است و اکنون آنجایی است که باید روی این مسئله به صورت جدی از طریق توسعه و ارتقا واکسیناسیون و اهمیت به طب پیشگیری اقدام شود؛ کاری که برای کرونا و بیماری HIV انجام شد.
 
 به گفته وی تغییر رفتار نیز یکی از مصادیق پیشگیری است که می تواند به اقدامات بسیار موثری منجر شود. همچنین باید روی تغذیه افراد به خصوص جوانان تحقیقاتی انجام و در نهایت منجر به کاهش نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ها شود.
 
یاراحمدی تاکید کرد: باید بپذیریم میکروب ها موجودات زنده و هوشمندی هستند که باید تلاش ها به کار گرفته شود تا زودتر از تغییر و تحولات آنها، ما انسان ها اقدامات ضروری را انجام دهیم. باید خودمان را آماده و تجهیز کنیم برای مقابله با موجوداتی که هر روز مقام تر می شوند.
 
وی با بیان اینکه جامعه باید با مسئله مقاومت میکروبی درگیر شود زیرا اثرگذاری مستقیم آن بر مردم است، افزود: بخش بزرگی از معضلات فعلی ناشی از آموزش ضعیف است. حال اقدامات فردی چه می تواند باشد؟! تجویز دارو باید توسط افراد متخصص انجام شود و استفاده از آنتی بیوتیک ها کاملا مطابق دستور پزشک باشد و خودسرانه مصرف نشود. داروهایی که در اختیار افراد قرار می گیرد به دیگران داده نشود. استفاده از ملاحظات بهداشتی در نگاه پیشگیرانه در کشور ترویج شود.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران یادآور شد: باید علم خودمان را به عمل تبدیل کنیم؛ وقتی درباره عفونت ها، بهبود و درمان صحبت می کنیم، باید با آگاهی و دانش باشد، مخاطب جامعه علمی و کشور در نظر گرفته شود و برنامه ها از جنس اجرایی باشد.
 
 سرپرست دفتر توسعه تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: مراکز و بخش های مرتبط باید تمام تجربیات و دانش خود را در جهت بهبود و راهکارهای پیشگیرانه استفاده کنند. در بخش صنعت نیز مراقبت های بهداشتی انجام شود. همچنین لازم است تحقیقات و مطالعات جدید برای یافتن آنتی بیوتیک های جدید فعال باشند، راهکارهای جدید برای تشخیص سریع بیماری بیابند و در صنعت کشاورزی، از داروها و آنتی بیوتیک ها در جهت رشد سریع دام استفاده نشود.
 
پایان مطلب//
  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 7858
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار:

مدیر سیستم

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید