• 1401/11/24 - 15:22
  • - تعداد بازدید: 387
  • - تعداد بازدیدکننده: 382
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس مرکز مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت مطرح کرد

لزوم ورود جدی «مددکاری» به کودک‌آزاری/اهمیت رایگان شدن خدمات مددکاران

رییس مرکز مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم تغییر نگاه صرفا اقتصادی به واحدهای مددکاری بیمارستان‌ها، بر لزوم ورود جدی مددکاران به مباحثی نظیر کودک‌آزاری و سالمند آزاری و ... بازگشت به جامعه این افراد تاکید کرد.

11492.mp3 لزوم ورود جدی «مددکاری» به کودک‌آزاری/اهمیت رایگان شدن خدمات مددکاران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر واعظی _ رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت، در مراسم بزرگداشت روز ملی مددکاری اجتماعی که در مرکز همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، گفت: بیمار بعد از دریافت خدمات تشخیصی و درمانی، به جایی متصل نیست و بیمارستان صرفا به بیمار به عنوان مورد درمانی نگاه می‌کند و این یک حلقه مفقوده است که تلاش کردیم برای رفع آن اقدام کنیم. بیمار نمی‌داند چگونه با واحد مددکاری در ارتباط باشد و این مشکل باید برطرف شود.

وی افزود: خوشبختانه به یاری مددکاران طی ۵ سال اخیر در حوزه مددکاری قدم‌های ارزنده‌ای برای گروه هدف برداشته شد. بیمارانی که هزینه کمرشکن دارند مانند بیماران سرطانی که به جز مسائل مالی باید بازگشت به محیط را داشته باشند، کودک آزاری‌ها که شاید به طور کلی کشور سال‌ها به درستی به آن نپرداخته است، سالمندآزاری و... که اهمیت فراوان دارد، نیازمند ورود جدی مددکاران بود. شاید بحث کم کردن فرانشیز یا رایگان کردن خدمت موضوع مهمی باشد اما به طور مثال در مورد کودک آزاری این مهم است که کودک بتواند به جامعه بازگردد که این خدمت از مددکاران برمی‌آید.

واعظی تاکید کرد: مددکاری اجتماعی پل ارتباطی وزارت بهداشت و سایر نهادهای خارج از وزارت بهداشت است تا افراد نیازمند و گرفتار این خدمات را به درستی بگیرند که سه دهک پایین اقتصادی که نیاز به کمک دارند، گروه هدف هستند.

وی ادامه داد: در اورژانس بیمارستانی معتقدیم همانطور که باید پرستار خوش آمدگو داشته باشیم، باید در حوزه مددکاری هم نیروی فعال داشته باشیم که ببینیم این مراجع نیاز به خدمات سلامت روان و مددکاری هم دارد یا خیر؟

رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت افزود: در این چند سال خدمات مددکاران اجتماعی دیده شده است و جزو کادر درمان ما هستند؛ ولی برای ردیف‌های شغلی و جایگاه ساختار تشکیلاتی مددکاران پیگیریم. همانگونه که پرستار و کادر سلامت جامع‌نگر از تاکیدات است در همین کادر از ورود همکاران مددکار  به این بخش هم استقبال می‌کنیم. برای بحث رتبه‌دار شدن مددکاران اجتماعی در سازمان نظام پزشکی به عنوان دفتر تخصصی در حال رایزنی هستیم.

وی با اشاره به اینکه نگارش پروتکل‌های تخصصی خدمات، شناسنامه‌های حوزه مددکاری اجتماعی است، بیان کرد: این پروتکل‌ها سبب می‌شود دوره گذار از نگاه به واحد مددکاری بیمارستانی صرفا در حوزه اقتصادی تغییر کرده و به موضوعات تخصصی خدمات نگاه شود.

واعظی افزود: در بحث ۲۵ هزار استخدامی وزارت بهداشت تبدیل وضعیت همکاران مددکار ما در دانشگاه‌ها را انجام می‌دهیم و گزارش آن منتشر می‌شود.

پایان مطلب//

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 11492
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
پریسا سیدیان
خبرنگار:

پریسا سیدیان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید