• 1401/08/04 - 09:30
  • - تعداد بازدید: 390
  • - تعداد بازدیدکننده: 382
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
در هفته پدافند غیرعامل؛

مانور زیستی و هسته ای در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می شود

سرپرست اداره پدافند غیر عامل دانشگاه علوم پزشکی ایران از برگزاری مانور زیستی و هسته ای در هفته پدافند غیرعامل خبر داد.

6678.mp3 مانور زیستی و هسته ای در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ دکتر غلامرضا معصومی- سرپرست اداره پدافند غیر عامل  دانشگاه علوم پزشکی ایران به مناسبت گرامی داشت هفته پدافند غیر عامل (11-4 آبان ماه) عنوان کرد: هفته پدافند غیرعامل یادآور دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر تشکیل سازمان پدافند غیرعامل کشور ذیل ستاد کل نیروهای مسلح در هشتم آبان ماه ۱۳۸۲ است، دستوری که باعث تسریع روند همه جانبه رسیدگی به سرفصل مدیریت بحران کشور شد.

وی با بیان این مطلب که پدافند غیرعامل به مجموعه اقدامات غیر مسلحانه ­ای گفته می­ شود که هر سازمان و ارگان و در کل یک کشور برای از بین بردن تهدیدات و یا کاهش اثرات آنها انجام می­ دهند، افزود:  این اثرات می­ توانند شامل لطمات جانی و مالی تا سیاسی و اقتصادی در یک کشور باشند.

دکتر معصومی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ایران در راستای وظایف ذاتی خود همانند سال های گذشته به مناسبت ارج نهادن به هفته پدافند غیر عامل، برنامه ­هایی را در دست اجرا دارد و برای انجام هر چه بهتر و همه جانبه اقدامات مورد نظر در حوزه پدافند غیرعامل پنج کارگروه هسته ­ای، زیستی، شیمیایی، سایبری و کالبدی در دانشگاه تشکیل شده است تا از حداکثر توانمندی­ های موجود در دانشگاه استفاده شود.

سرپرست اداره پدافند غیر عامل دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: شهر تهران با وجود مراکز متعدد هسته ­ای کوچک و بزرگ از راکتور تحقیقاتی در سازمان انرژی اتمی گرفته تا چشمه­ های کوچک هسته ­ای مراکز پرتودرمانی خصوص و دولتی، هر لحظه می ­تواند مورد تهدیدات متعددی در این بخش قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در چینین شرایطی آمادگی سطوح مختلف عملیات تا ستاد سیاستگذاری بسیار حائز اهمیت است، افزود: به همین منظور مانور هسته ­ای در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار و سعی می ­شود بر اساس سناریوی آماده شده و حضور چندین دستگاه و ارگان مختلف درگیر، موانع و چالش­ها و از طرف دیگر امکانات و تسهیلات بررسی شده تا بتوان برنامه­ ریزی مناسبی انجام داد.

معصومی اظهار کرد: با توجه به وظیفه ذاتی دانشگاه، کارگروه زیستی پدافند غیرعامل از مهم ترین کارگروه­ ها در امر بهداشت و درمان در نظر گرفته شده است و مانور زیستی باحضور ذینفعان داخل و خارج دانشگاه برگزار می شود.

وی افزود: در مانور زیستی به بررسی نحوه صحیح پیدا کردن بیماری ­های مشکوک و اطلاع رسانی به ستاد دانشگاه و نحوه تصمیم گیری و اجرای اقدامات لازم پرداخته خواهد شد. همچنین تلاش می شود با حضور گروه ارزیاب خارجی درس آموخته ­های مناسبی از این مانور کسب شود.

معصومی در پایان گفت: برگزاری مسابقه برخط پدافند غیرعامل و تشکیل کارگاه های آموزشی مرتبط در این حوزه از دیگر برنامه های متنوع اداره پدافند غیر عامل دانشگاه علوم پزشکی ایران است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پایداری ملی، برنامه‌های هفته نکوداشت پدافند غیرعامل سال ۱۴۰۱ از چهارم الی یازدهم آبان‌ماه با شعار «برای مردم؛ پدافند دانش بنیان، حفاظت از زیرساخت‌ها، تداوم کارکردها» در چهار سطح ملی، دستگاهی، استانی و شهری برگزار می شود.

«پدافند غیرعامل، وظیفه همگانی»، «پدافند اقتصادی، دانش بنیان، اشتغال آفرین»، «جمعیت، محور پدافند غیرعامل»، «پدافند شهری، شهر پایدار»، «پدافند سایبری، مصونیت زیرساختی»، «پدافند غیرعامل، ایران پایدار»، «پدافند زیستی، سلامت عمومی» و «آموزش و فرهنگسازی محور آمادگی ملی» عناوین روز های هفته غیرعامل امسال هستند.

پایان مطلب//

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 6678
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
مرضیه  رهنورد
خبرنگار:

مرضیه رهنورد

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید