• 1401/10/12 - 14:27
  • - تعداد بازدید: 430
  • - تعداد بازدیدکننده: 419
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

معرفی برترین های پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1401

دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران در راستای نیازهای جامعه تحت پوشش است که بضاعت علمی دانشگاه در انجام پروژهای ملی با رویکرد جامعه محور را نشان می دهد؛ در این راستا جشنواره پژوهش و فناوری فرصتی برای پاسداشت تلاش های اندیشمندان و محققان در این عرصه است.

9681.mp3 معرفی برترین های پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1401

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ فرآیند ارزیابی، انتخاب پژوهشگران بر اساس مستندات استخراج شده از سامانه های علم سنجی، فعالیت های پژوهشی و فناورانه است و در نهایت برگزیدگان محورهای مختلف در سال 1401 معرفی شدند.

-در بخش عضو هیئت علمی پژوهشگر برگزیده سال 1401:

* در محور مقاله برگزیده سال با بیشترین استناد معتبر بر اساس معیار انتخاب مقاله منتشر شده در مجلات Q1  در سال 2021 که نویسنده اول یا مسئول وابستگی دانشگاه علوم پزشکی ایران را داشته و در اسکوپوس بیشترین استناد را دریافت کرده است، مهرداد افتخار به عنوان نویسنده اول و دکتر هادی رنجبر؛ نویسنده مسئول از مرکز تحقیقات بهداشت روان با تعداد استناد106 معرفی شدند.

* در محور عضو هیئت علمی پژوهشگر برگزیده دارای بیشترین مقاله در مجلات Q1 با معیار انتخاب عضو هیئت علمی دانشگاه بر اساس داده های علم سنجی وزارت بهداشت در سال 2021 دارای بیشترین مقاله در مجلات Q1 با عنوان نویسنده اول یا مسئول بودند، دکتر محمد کرمان ساروی با 14 مقاله در جایگاه نویسنده اول و دکتر فرزاد شیدفر با 12 مقاله در جایگاه نویسنده مسئول معرفی شدند.

* در محورعضو هیئت علمی جوان دارای بیشترین مقاله در مجلات Q1بر اساس معیار انتخاب عضو هیئت علمی 35 سال و کمتر، دکتر ندا رحیمیان با 8 مقاله در جایگاه نویسنده اول/ مسئول از مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم  انتخاب شد.

همچنین در محور عضو هیئت علمی با  H-index <15 ، 27 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران حایز این معیار انتخاب شدند.

-در بخش دانشجوی برگزیده سال:

*در محور دانشجوی پژوهشگر برگزیده سال 1401 با معیار انتخاب دانشجویی که بیشترین تعداد مقالات در اسکوپوس را با ذکر وابستگی دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 2020 منتشر کرده است؛ در مقطع دکترا: دکتر سمیه فتاحی- عضو کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده بهداشت با 12 مقاله و یک کتاب، مجتبی یگانه و محمود یوسفی- دانشجوی دکتری تخصصی بهداشت محیط با 10 مقاله و در مقطع کارشناسی ارشد، زهره کاظمی لیف شاگرد- فارغ التحصیل کارشناسی ارشد بهداشت محیط با 6 مقاله و در مقطع کارشناسی، نگار حاجی نسب- عضو کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده پرستاری و مامایی با 2 مقاله و یک کتاب منتخب شدند.

*در محوردانشجوی برتر پژوهشی کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه بر اساس معیار انتخاب دانشجویی که بیشترین تعداد مقالات در اسکوپوس را با ذکر وابستگی کمیته پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 2020 منتشر کرده است، دکتر سمیه فتاحی- فارغ التحصیل دکتری تخصصی تغذیه دانشکده بهداشت با 12 مقاله برگزیده شد.

*در محوربرگزیدگان کنگره ملی/ بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی کشور؛ محمود یوسفی- دانشجوی برگزیده کشوری در اولین جشنواره پژوهش و فناوری کمیته های تحقیقات و فناوری دانشجویی و دکتر میلاد دودانگه- فارغ التحصیل پزشکی و سخنران برتر  پنل باروری و ناباروری در 23 کنگره ملی سالیانه دانشجویان علوم پزشکی کشور معرفی شدند.

-در بخش مرکز تحقیقات برگزیده سال 1401:

*رتبه های برتر گروه بالینی در دانشگاه با معیار انتخاب مرکز تحقیقاتی که بیشترین امتیاز پژوهشی را در سال 1400 داشته اند به مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی و مرکز تحقیقات بیماری های کبد و گوارش تعلق گرفت و مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی و مرکز تحقیقات تکنولوژی بهداشت محیط رتبه های برتر گروه بیومدیکال را کسب کردند.

همچنین مرکز تحقیقات طب پیشگیری و سلامت جمعیت و مرکز تحقیقات علوم مدیریت و اقتصاد سلامت حایزرتبه های برتر گروه ارتقاء سلامت شدند. 

*مرکز تحقیقات قاعده جمجمه و مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری، بر اساس معیار انتخاب مرکز تحقیقاتی که بیشترین رشد امتیاز پژوهشی را درسال 1400 نسبت به سال 1399 داشته، رتبه اول بیشترین پیشرفت در گروه بالینی و مرکز تحقیقات بیولوژی پرتو رتبه برتر در گروه بیومدیکال و مراکز تحقیقات مدیریت بیمارستانی و بهداشت روان، رتبه های برتر در گروه ارتقاء سلامت را کسب کردند.

-در بخش سامانه های ثبت بیماری ها و داده های سلامت ( رجیستری)برگزیده سال 1401:

*سامانه ثبت داده های بیماران چاق وابسته به مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی، طبق معیار انتخاب کسب بیشترین امتیاز در فرم های پایش و ارزشیابی وزارتی سال 1400، برگزیده شد.

-در بخش طرح بین المللی برگزیده سال 1401:

*دکتر سعید محمودیان از مرکز تحقیقات حواس پنجگانه با معیار انتخاب جذب گرنت پژوهشی ثبت شده از منابع بین المللی معرفی شد.

-در بخش طرح  ارتباط با صنعت برگزیده سال 1401:

*مطابق با معیار انتخاب جذب بالاترین مبلغ گرنت پژوهشی از منابع داخلی در سال 1400، دکتر بیتا مهروی از دانشکده فناوری های نوین پزشکی و دکتر مسعود مطلبی قاین از دانشکده بهداشت برگزیده شدند.

-در بخش واحد فناور برگزیده سال 1401:

*در محور شرکت دانش بنیان تولیدی طرف قرارداد دانشگاه بر اساس معیار انتخاب بیشترین میزان ورود به بازار و فروش اولیه محصول در سال 1400، شرکت فناور یاران دانش پرنده آبی با مدیریت دکتر محمد رضا مراتی منتخب شد.

*در محور واحدهای فناورطرف قرارداد با دانشگاه با معیار انتخاب بیشترین رشد و توسعه محصول در سال 1400، شرکت فناور توسعه فناوری های نیاز محور با مدیریت دکتر علی اصغر مبارک معرفی شد.

*در محور شرکت فناور طرف قرارداد با دانشگاه، بر اساس معیار انتخاب بیشترین محصول تجاری سازی شده در سال 1400، شرکت فناور نانو فناوری کیان گستر با مدیریت دکتر بیتا مهروی برگزیده شد.

-در بخش اختراعات برگزیده سال 1401:

*درمحورپتنت داخلی یا خارجی ثبت شده با نام دانشگاه و تجاری سازی شده، طبق معیار انتخاب ثبت در سال 1400، دکتر محمد پزشکی مدرس از مرکز تحقیقات سوختگی انتخاب شد.

-در بخش مجلات برگزیده سال 1401:

*بر اساس معیار انتخاب نمایه شدن در پایگاه های بین المللی معتبر یا ارتقاء چارک در پایگاه اسکوپوس، دکتر رفیعی و دکتر حمید رضا برادران برگزیده شدند.

پایان مطلب//

 

 

 

 

 

 

 

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 9681
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
مرضیه  رهنورد
خبرنگار:

مرضیه رهنورد

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید