• 1401/06/15 - 11:37
  • - تعداد بازدید: 408
  • - تعداد بازدیدکننده: 393
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
در دیدار رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران با معاون رییس جمهور مطرح شد

نقش مهم بهورزان در رشد جمعیت/ اجرای طرح مشاوره رایگان برای زوجین

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده از اجرای طرح مشاوره رایگان برای زوجین خبر داد و گفت: بهورزان نقش مهمی در تشویق خانواده به فرزندآوری، حمایت از مادران و رشد جمعیت دارند.

5033.mp3 نقش مهم بهورزان در رشد جمعیت/ اجرای طرح مشاوره رایگان برای زوجین

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر انسیه خزعلی دوشنبه پانزدهم شهریور 1401 در دیدار با رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: در موضوع جوانی و رشد جمعیت آنچه که هنوز شاهد هستیم، کم اطلاعی از قوانین و دستورالعمل ها است و بعضا مشاده می کنیم که برخی هنوز در مسیر کنترل جمعیت حرکت می کنند.

وی با بیان اینکه آموزش بهورزان شاغل در پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت باید مورد توجه قرار بگیرد، افزود: بهورزان علاوه بر تشویق خانواه ها به فرزندآوری، در دو هفته اول تولد نوزاد باید از نو مادران مراقبت کنند.

معاون رییس جمهور با اشاره به آمار صعودی سقط جنین درسالهای گذشته، گفت: سازمان های مردم نهاد متعددی وجود دارند که برای مانع شدن از سقط جنین فعالیت کرده و حتی برای رفع نیازهای اقتصادی خانواده ضعیف اقدام می کنند؛ بهورزان می توانند در کنار این گروه های مردمی قرار بگیرند و با ارائه مشاوره های صحیح، مادران را از سقط چنین منصرف کنند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده یاد آور شد: بر اساس مصوبه هیئت وزیران، بیمه ناباروری در تمام بیمارستا‌ن‌ها، صد در صد اعمال می شود.

وی از اجرای طرح مشاوره رایگان برای زوجین در سال اول ازدواج و برای پنج دهک اول جامعه تا سال چهارم خبر داد و گفت: سازمان بهزیستی، وزارت «ورزش و جوانان» و قوه قضاییه برای یک دست شدن مشاوره ها در این طرح مشارکت دارند.

خزعلی با بیان اینکه یکی از بحث هایی که در رشد جمعیت مطرح می شود، موضوع غربالگری است، افزود: نتایج فعالیتهای پژوهشی دانشگاه ها می توانند، پاسخ علمی و مستدل برای سوالهای احتمالی جامعه و رفع ابهامات باشد.

دکتر عبدالرضا پازوکی؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این نشست اظهار کرد: جمعیت هدف دانشگاه علوم پزشکی ایران در غرب، شمال و جنوب غرب شهر تهران و پنج شهرستان شهریار، شهرقدس، ملارد، رباط کریم و بهارستان 5 میلیون و 500 نفر برآورد می شود.

وی با بیان اینکه این میزان جمعیت در روز به ده میلیون نفر نیز افزایش می یابد، افزود: حدود 800 هزار نفر اتباع افغانی نیز در محدوده دانشگاه علوم پزشکی ایران خدمات بهداشتی و درمانی دریافت می کنند.

پازوکی با اشاره فعالیت یازده دانشکده در دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان این دانشگاه با بهره مندی از برجسته ترین اساتید به عنوان یک مرکز آموزشی منحصربفرد در کشور شناخته می شود.

وی یادآور شد: نه و هزار 200 دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی ایران تحصیل می کنند که بیش از هفتصد نفر آنها دانشجوی خارجی هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه 68  دانشگاه ایرانی در نظام رتبه بندی تایمز قرار دارند، افزود: دانشگاه علوم پزشکی ایران در جمع دانشگاه های پزشکی جهان در جایگاه 350 تا 400 قرار دارد و بر اساس رتبه بندی سال 2022 تایمز در شاخص تاثیر سلامت و رفاه اجتماعی جایگاه نخست جهان را به دست آورده است.

دکتر فاطمه رضوان مدنی؛ مشاور دانشگاه علوم پزشکی ایران در امور زنان و خانواده نیز در این نشست گفت: دانشگاه علوم پزشکی ایران برای تربیت مربی با هدف توانمندسازی خانم های ایرانی آمادگی دارد.

وی افزود: همچنین ظرفیت همکاری با معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری در دانشگاه علوم پزشکی ایران  برای ارتقاء سطح سلامت جسمی زنان شاغل وجود دارد.

مدنی در ادامه با اشاره به فعالیتهای انجام شده با موضوع جوانی جمعیت در دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: راه اندازی مهدکودک در مراکز دولتی برای حمایت از مادران شاغل در مراکز درمانی و بهداشتی به عنوان یک ضرورت مطرح است اما اخذ مجوز ها به راحتی انجام نمی شود.

پایان مطلب//

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 5033
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
حسین دزفولی
خبرنگار:

حسین دزفولی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید