• 1401/10/03 - 14:16
  • - تعداد بازدید: 229
  • - تعداد بازدیدکننده: 226
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

پزشک خانواده و نظام ارجاع در بخش درمانی اجرا می‌شود

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع در حیطه درمان خبر داد.

9371.mp3 پزشک خانواده و نظام ارجاع در بخش درمانی اجرا می‌شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، سعید کریمی در اجلاس معاونان درمان دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران از اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع در حیطه درمان خبر داد و اظهار کرد: برنامه پزشکی خانواده در شهرهای زیر 20 هزار نفر در سطح یک و بخش بهداشت اجرایی شده و باید به سطوح 2 و 3 و بخش درمان متصل شود و معاونان درمان دانشگاه‌ها باید با هماهنگی معاونت‌های توسعه و دفاتر آی‌تی این وظیفه مهم را پیگیری کرده و به انجام برسانند.

وی افزود: سامانه‌های الکترونیک بیمارستان‌ها از جمله سیستم نوبت‌دهی، باید آمادگی لازم برای پذیرش بیمار ارجاعی را داشته باشند. روال کار مشخص است و بیمار با ارجاع پزشک عمومی تحت مسیر معینی در سطح یک وارد مراکز سطح 2 و 3 می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: به‌زودی برای نسخه‌نویسی الکترونیک در سطح 2 یک سامانه واحد معرفی خواهد شد. پرونده الکترونیک نیز همزمان با اجرای برنامه پزشکی خانواده با ارائه بازخورد بین سطوح، راه خواهد افتاد، زیرا نوشتن نسخه‌ الکترونیک که یک‌سال است اجرایی شده است.

پشت کردن به "نظام ارجاع" هزینه‌های درمانی مردم را افزایش داده است

وی گفت: اتصال آزمایشگاه‌ها و رادیولوژی‌ها به برنامه پزشکی خانواده نیز توسط دفتر فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در حال پیگیری است.

کریمی اظهار کرد: اجرای برنامه‌ پزشکی خانواده گام به گام خواهد بود ولی تا آخر دی ماه باید تمام کارها انجام شده باشد، تا در اول بهمن شاهد رونمایی برنامه باشیم.

 

وی افزود: نسخه 03 برنامه پزشک خانواده نوشته شده و حتما در معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی باید یک تیم برای پیگیری اجرای برنامه پزشکی خانواده تشکیل دهند. باید با روسای دانشگاه‌ها درباره اجرای این نسخه هماهنگ باشید، زیرا برنامه پزشکی خانواده فقط مربوط به حوزه درمان نیست.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این‌که 3 تا 4 هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای برنامه پزشکی خانواده در حوزه درمان از طرف سازمان برنامه اختصاص یافته است، گفت: بخشی از این اعتبارات مربوط به مشوق های بیماران و پزشکان است. حدود هزار میلیارد تومان هم برای تکمیل زیرساخت‌های اجرای برنامه اختصاص می‌یابد.

وی با اشاره به این‌که هرکس از مسیر ارجاع به سطوح درمان مراجعه کند یک ویزیت دولتی تشویقی می‌گیرد، افزود: در تمام بیمارستان‌ها حتما باید یک تیم و یک نقطه کانونی برای اجرای پزشکی خانواده و نظام ارجاع وجود داشته باشد.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع طی سه ماه زمستان باید در تمام شهرهای زیر 20 هزار نفر به سرانجام برسد. به‌زودی نیروهای مسلح هم به سامانه مربوطه متصل می‌شوند.

وی یادآور شد: در اجرای برنامه پزشکی خانواده از توانمندی‌های بخش خصوصی هم استفاده خواهد شد و می‌توان از کمک پزشکانی استفاده کرد که با بیمه ها قرارداد دارند.

پایان مطلب//

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 9371
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار:

مدیر سیستم

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید