• 1401/10/01 - 11:45
  • - تعداد بازدید: 349
  • - تعداد بازدیدکننده: 305
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

چاقی شایع ترین علت مرگ در جهان/ چاقی فقط یک اختلال در زیبایی نیست

دبیر اجرایی پنجمین کنگره جراحی های چاقی و متابولیک گفت: چاقی فقط یک اختلال در زیبایی نیست بلکه به عنوان شایع ترین علت مرگ در جهان شناخته می شود.

9236.mp3 چاقی شایع ترین علت مرگ در جهان/ چاقی فقط یک اختلال در زیبایی نیست

دکتر فولاد اقبالی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: چاقی می تواند پانزده سال از طول عمر فرد را کم کرده و او را مستعد ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی تا پنج برابر افراد عادی کند.

وی از چاقی به عنوان مادر بیماری ها یاد کرد و ادامه داد: دیابت نوع دو، چربی خون بالا، افزایش فشار خون، اختلالات هورمونی، انواع سرطان ها و حتی نازایی بیماری های ناشی از چاقی هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: چاقی مهم ترین عامل اصلی سرطان های مری، معده، کیسه صفرا، مثانه، لوزالمعده، کولورکتال و پستان در دنیا است.

اقبالی گفت: چاقی فقط یک اختلال در زیبایی نیست بلکه آن را به عنوان شایعه ترین علت مرگ می شناسیم و در خیلی از منابع علمی از سیگار به عنوان عامل سایر بیماری ها پیشی گرفته است.

وی با بیان اینکه متاسفانه آمار اضافه وزن در کشور ما بالای 60 درصد است، افزود: 5/2 تا 3 درصد افراد جامعه ما دچار چاقی مرضی هستند که هزینه بسیار زیادی را آهسته و تدریجی به نظام بهداشتی و درمانی وارد می کنند.

این فوق تخصص جراحی های درون بین گفت: شاخص توده بدنی 25 تا 30 نشانه اضافه وزن، 30 تا 35 نشانه چاقی درجه 1، 35 تا 40 نشانه چاقی درجه 2 و بالای 40 نشانه چاقی بسیار شدید هستند.

وی ادامه داد: افراد با شاخص توده بدنی (BMI) بالای 40 و همچنین افراد با شاخص توده بدنی بالای 35 که مبتلا به بیماری های ناشی از چاقی هستند، کاندیدای جراحی چاقی به حساب می آیند.

اقبالی با بیان اینکه آموزش به بیماران قبل و بعد از جراحی ضروری است، افزود: اعمال جراحی چاقی با همکاری متخصصان تغذیه، روانپزشکی، روانشناسی، گوارش و غدد، قلب و عروق، طب ورزشی، بیهوشی، پزشکان عمومی و پرستارانی  که با چاقی در ارتباط هستند، انجام می شود.

پایان مطلب//

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 9236
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
حسین دزفولی
خبرنگار:

حسین دزفولی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید