• 1401/06/05 - 13:29
  • - تعداد بازدید: 241
  • - تعداد بازدیدکننده: 239
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رییس سازمان غذا و دارو:

۹۸ درصد دارو تولید داخل است/ دارویار از پدیده قاچاق جلوگیری کرد

رییس سازمان غذا و دارو گفت: ۹۸ درصد داروهای موجود در کشور تولید داخل است و جزو ۲۰ کشور در دنیا هستیم که داروهای ژنریک با فناوری بالا تولید می کنیم.

4581.mp3 ۹۸ درصد دارو تولید داخل است/ دارویار از پدیده قاچاق جلوگیری کرد

رییس سازمان غذا و دارو گفت: ۹۸ درصد داروهای موجود در کشور تولید داخل است و جزو ۲۰ کشور در دنیا هستیم که داروهای ژنریک با فناوری بالا تولید می کنیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران به نقل از ایرنا، بهرام دارایی روز شنبه در گفت و گویی افزود: تولید دارو برای هر کشوری یک  بحث راهبردی مانند غذا است، دشمنان تمام سیستم های ما را  از جمله بهداشتی و درمانی را تحریم کردند، البته ادعا می کنند که دارو جزو تحریم نیست ولی در مبادلات ارزی اختلال ایجاد می کنند و مستقیما صادرات دارو را ممنوع کردند در حالیکه برای واردات سیگار از آمریکا به کشور حمایت می کنند و مخالفتی ندارند.

وی با بیان اینکه بیشترین تولیدات علمی در حوزه پزشکی، داروسازی است، اظهارداشت: داروهایی که در کشور تولید می شود در سطح کیفیت جهانی بوده و تمامی آنها کنترل شده و اگر مشکلی داشته باشند از سطح بازار جمع آوری می کنیم.

دارایی با اشاره به اینکه حذف ارز ترجیحی کمک بزرگی به صنعت داروسازی کشور کرد، گفت: با اختصاص ارز ترجیحی بیمه  ها دارو را با حداقل قیمت به مردم ارائه می دادند در حالیکه با اجرای طرح دارویار و حذف این ارز، قیمت داروها افزایش نیافت و حتی در برخی از داروها بطور چشمگیری ۹۰ درصد کاهش داشت.

وی افزود: برخی از داروها فرمولاسیون خاص دارند که باید برای تهیه آنها هزینه شود ، در گذشته در تحقیق و توسعه به دارو هزینه ای نمی دادیم  ولی در دولت سیزدهم 
آیین نامه هزینه تحقیق و توسعه دارو در دولت ایجاد شد .

به گفته رییس سازمان غذا و دارو ، زیر ساخت های دارویی در کشور کاملا فراهم است در حوزه واکسن کرونا نیز ۶ پلتفرم واکسن تولید کردیم که البته برخی ما را هدف گرفته بودند تا  مردم را نگران کنند که خوشبختانه در مهار و کنترل ویروس کرونا موفق عمل کردیم. ‌

یارانه دارویی اصلاح سیاست دارو است 

دارایی ادامه داد: نظام دارویی کشور سامانه ای مکانیزه است که از سال ۸۴ ایجاد شده و بومی بوده ، در این  سامانه چرخه تولید دارو، مکمل لوازم آرایشی و بهداشتی کنترل می شود، 
کندی ارتقای این سیستم در دولت قبلی بود که اکنون درست شده و ساختارهای مکانیزه در طرح دارویار فعال شده است.

وی تاکید کرد: بیمارستان ها به سامانه تی تک وصل شدند ، ۱۳  هزار داروخانه داریم که خدمات دارویی سرپایی به مردم ارائه می دهند و دولت الکترونیک را کامل اجرا کردیم .

وی اظهار داشت: ۴۵۰ قلم دارو داریم که  ۹۰ درصد بازار دارویی را در اختیار دارد و بیشتر آنها  برای بیماران خاص بوده و میزان دسترسی را به پوشش ۱۰۰ درصدی افزایش دادیم ‌. 

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: کمبود مقطعی دارو همیشه هست و در دنیا نیز همواره ۵۰ تا ۶۰ قلم کمبود دارو وجود دارد ، مواد اولیه  برخی داروها در یکی ، دو کشور تولید می شود البته همه گیری کرونا کمبودهای زیادی را ایجاد کرد و قیمت ها را افزایش داد.

دارایی تصریح کرد: ارز ترجیحی نیز باعث شده بود قیمت دارو بالاتر رود و کنترل خوبی وجود نداشت در حالیکه باید داروی با کیفیت در اختیار مردم قرار می گرفت ، اجرای نسخه الکترونیک باعث ایجاد کنترل روی داروها شد.

دارویار از پدیده قاچاق جلوگیری کرد

وی افزود: ۳۰ درصد دارو هایی که  از کشور خارج می  شد و کشورهای دیگر هم به سایر کشورهای صادر می کردند با  ورود سامانه ها و کنترل از قاچاق جلوگیری شد که حذف ارز ترجیحی نیز کمک زیادی به این موضوع کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: توزیع و تامین وعرضه دارو  فقط در داروخانه انجام می شود هر جایی اتفاق بیافتد خلاف قانون است .

وی گفت: دارو امری راهبردی،  حساس و امنیتی است که در داروخانه ها مجاز به ارائه آن هستند و فقط  اقلام غیردارویی فروش اینترنتی دارند، البته داروهای بیماران خاص نیز  از طریق سامانه در جایی که زندگی می کنند به دستشان می رسد.

وی ادامه داد: تیم جهادی و جوان  طرح دارویار را اجرا کردند که البته موازی کارهای زیادی نیز وجود دارد، در حالیکه وزارت بهداشت متولی سلامت مردم است و تمامی ارائه اطلاعات دارویی باید از کانال این وزارتخانه باشد.

پایان مطلب//

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 4581
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار:

مدیر سیستم

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید