آمار روزانه مشارکت بیمارستان ها در پویش ملی سلامت به شرح زیر است:

(نمودار به صورت خودکار به روز رسانی می شود)


  • 1402/11/08 - 21:20
  • - تعداد بازدید: 184
  • - تعداد بازدیدکننده: 177
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
توصیه‌های هشتمین روز پویش ملی اطلاع رسانی تغذیه سالم؛

می‌دانید روزانه چند لیوان شیر باید بنوشید؟/ درمان‌ خانگی ساده برای بهبود خواب

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بر لزوم مصرف روزانه دو لیوان شیر تاکید کرد و گفت: مصرف لبنیات بیشتر به خواب بهتر کمک می‌کند.

322945.mp3 می‌دانید روزانه چند لیوان شیر باید بنوشید؟/ درمان‌ خانگی ساده برای بهبود خواب

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران به نقل از وزارت بهداشت، دکتر احمد اسماعیل‌زاده با بیان اینکه کمبود خواب با بسیاری از پیامدهای منفی سلامت جسمی و روانی مرتبط است، عنوان کرد: درواقع کیفیت خواب یکی از مسائل مهم بهداشت عمومی جهانی در نظر گرفته می‌شود، بنابراین بسیاری از مردم به دنبال درمان‌های خانگی ساده برای بهبود کیفیت الگوی خواب خود هستند.


مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از خواب، از نسل‌‌های پیشین تاکنون به عنوان راهی برای ایجاد آرامش، تسکین اضطراب و تسهیل خواب، متداول بوده است.

اسماعیل‌زاده تصریح کرد: تریپتوفان یک اسید آمینه است که در انواع غذاهای حاوی پروتئین یافت می‌شود و نقش مهمی در تولید انتقال دهنده عصبی به نام سروتونین ایفا می‌کند؛ سروتونین خلق و خو را تقویت می‌کند، باعث آرامش می‌شود و به عنوان پیش ساز در تولید هورمون ملاتونین عمل می کند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت عنوان کرد: ملاتونین، که به عنوان هورمون خواب شناخته می شود، توسط مغز ترشح شده و به تنظیم ریتم شبانه روزی ما کمک کرده و بدن را برای ورود به چرخه خواب آماده می کند.

اسماعیل‌زاده با بیان اینکه مصرف شیر و لبنیات به طور کلی باعث بهبود کیفیت خواب و تأثیر مثبت بر سلامت جسمی و روانی می‌شود، تصریح کرد: شیر و محصولات لبنی حاوی مقادیر قابل توجهی تریپتوفان هستند که در نهایت پیش ساز تولید ملاتونین است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در ادامه عنوان کرد: همچنین آلفا-لاکتالبومین موجود در شیر دارای بالاترین میزان تریپتوفان در بین پروتئین‌های غذایی است که به طور معمول توسط انسان‌ها مصرف می‌شود.

اسماعیل‌زاده افزود: البته نکته مهم این است که هنگامی که غلظت گلوکز خون بالا است، مقدار بیشتری از تریپتوفان از سد خونی مغزی عبور می‌کند و منجر به خواب بهتر می‌شود، بنابراین، بهتر است برای خواب بهتر شیر یا ماست، با کمی عسل یا ماست حاوی چند تکه میوه شیرین مثل خرما مصرف شود.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تاکید کرد: توصیه می‌شود به جای مصرف قرص‌های خواب آور که مضرات زیادی برای انسان داشته و پس از مدتی در صورت قطع مصرف، بدون مصرف آنها به خواب نمی‌روید، خود را به مصرف یک لیوان شیر یا ماست یک ساعت قبل از به رختخواب رفتن عادت دهید تا علاوه بر حفظ سلامتی تان، خواب خوبی داشته باشید.

پایان مطلب//

  • گروه خبری : آخرین اخبار,پویش ملی سلامت
  • کد خبر : 322945
کپی لینک کوتاه:
کلمات کلیدی
A. Ramezanpour
خبرنگار:

A. Ramezanpour